» Menu

» Astro +

» Sistemi Diellor

» Planetet Xhuxha

» Kometat, Asteroidet

» Thellė nė Hapesirė

» Universalb & Facebook

» Mirėseerdhėt

Mirėseerdhėt tek Universalb.CoM. Kėtu do te gjeni gjithshka, qė i pėrket Universit. Njoftojmė tė gjithe ata persona qė kanė njohuri rreth Astrofizikės dhe Astronomisė, dhe qė kanė dėshirė ti bashkohen Klubit tonė, tė mos hezitojnė pėr tė na kontaktuar. Klubi ynė ėshtė i dedikuar pėr ti shpjeguar Shqiptarėve rreth shkencės. Pėr pyetje ose kėrkesa na kontaktoni ne adresėn e Email: info@universalb.com Faleminderit!.

Shėnim: Per ju qė keni deshirė tė rregjistroheni direkt nga ''Facebook'' mjafton tė klikoni tek butoni ''F-Connect'' i cili ndodhet sipėr ne faqe. Pas rregjistrimit, i njėjti buton vlen edhe pėr tu identifikuar, qė tė keni mundėsi tė shkruani apo komentoni nė webin tonė.

Leximi juaj ėshtė kėnaqėsia jonė. Me Respekt Stafi.

Fizik

Apr 15, 2015 - 8:22 PM - nga Qendresa
Ju lutem me tregoni per isak njutonin...
  1 Pėrgjigju | 26 Shikime


Planeti me unazat supergjigante.

Jan 28, 2015 - 8:02 PM - nga alfa_centaury
Astronomėt thonė se kanė zbuluar njė planet jashtė galaksisė tonė me unaza tė ngjashme si ajo e Saturnit, por shumė herė mė tė mėdha se ajo.

Kjo ėshtė hera e parė qė zbulohet njė strukturė e tillė jashtė sistemit tonė diellor dhe astronomėt thonė se e gjithė ajo pėrbėhet nga mė shumė se 30 nėnunaza, secila me njė diametėr prej miliona kilometrash.

Nė kėtė pėrfundim ka mbėrritur njė grup i pėrbashkėt amerikanė dhe gjermanė qė do tė publikohet nė revistėn “Astrophysical”.

Studiuesit presin momentin kur njė planet kalon pėrpara yllit tė tij pėr ta vėzhguar atė mė mirė dhe qartė. Planeti nė fjalė i vendosur nė yllin J1407 eklipsoi diellin e tij pėr 56 ditė. Kėtu studiesit ranė nė gjurmėt e unazave tė stėrmėdha tė tij.

Ata thonė se tė dhėnat sugjerojnė se njė pjesė e kėtyre materialeve, kryesisht pluhur, gurė dhe shkėmbinj qė vėrtiten rreth kėtij planeti kanė nisur tė formojnė njė satelit natyror.


/ Top Channel
  1 Pėrgjigju | 534 Shikime


» Temat mė tė reja

  RatingTitle, Username, & Date Postimi i fundit Pėrgjigje Shikime
Fizik
Qendresa
04-15-2015 08:22 PM
04-16-2015 06:48 PM
nga Sweet heart
1 26
ushtrim
ada
09-22-2013 11:24 AM
04-16-2015 06:33 PM
nga Sweet heart
3 601
Fizik
Qendresa
04-15-2015 07:57 PM
04-15-2015 07:57 PM
nga Qendresa
0 16
04-23-2011 05:44 PM
04-06-2015 01:41 PM
nga merisa
256 158,359
matematike
merisa
04-06-2015 01:27 PM
04-06-2015 01:27 PM
nga merisa
0 76

» Pozicioni i Hėnės

POZICIONI MOMENTAL

» Identifikohu

Emri:

Password:

Akoma nuk jeni anėtarė?
Regjistrohu Tani!

» Vizitorė nė Linjė: 19

0 anėtarė 19 vizitorė
No Anėtarė online
Numri mė i madh i vizitorėve nė linjė ishte 1,012, 12-06-2012, nė 09:45 PM.

» Statistika

Anėtarė: 1,272
Tema: 481
Postime: 2,536
Postuesi mė i mirė: Elton Balla (716)
Pėrshėndesim anėtarin e ri, hopchuanhopquy1

» Abdyl Berisha

Mundėsuar nga vBadvanced CMPS v4.2.1