Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Deimos: Hena ose Asteroidi qe Rretullohet Rreth Marsit

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Lightbulb Deimos: Hena ose Asteroidi qe Rretullohet Rreth Marsit  Deimos eshte me i vogel se sa Hena tjeter e Marsit (Phobos) ". Ai eshte nje prej henave me te vogla te njohura ne Sistemin Diellor
  Distanca: 23,459 km nga Marsi
  Diametri: 12.6 km
  Masa: 1.8e15 kg


  Ne mitologjine greke, Deimos eshte nje nga bijte e (Ares (Marsi) dhe (Aferdites (Venus).U zbulua ne 1877 August 12 Nga Bashkia , Fotografuar nga Viking 1 ne 1977.
  Demios eshte i perbere nga guri dhe akulli ose ndryshe shkembi karboni
  Deimos dhe Phobos jane ndoshta asteroids te corjentuar nga Jupiteri ne orbit dhe te kapura nga Marsi.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010

 2. #2
  Physics is Awesome Nikola Tesla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Vendodhja
  Oxford,England
  Postime
  16

  Post

  Besoj se i tille eshte pra nje asteroide pasi edhe forma e tij nuk duket shume si e nje Hene.

 3. #3
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Default

  Gjat formimit te Sistemit Diellor me siguri ka pasur Asteroid te permasave te medha edhe sot ekzoston nje rreh me Asteroida qe gjinden ndermjet Marsit dhe Jupiterit ku Asteroidat Deimos dhe Deiomos kan pasur fatin e vet te rrotullohen rreth nje Planeti i cili eshte Marsi dhe Marsi me Gravitetin dhe Forcen e vet ika terhequr nga vetja dhe sot rrotullohen si Hena rreth Marsit ku Aspak nuk i perngjajn Henes se Tokes.me ni fjale ata jane Asteroid e jo Hena.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •