Faqja 1 deri nė 14 nga 14

Tema: Civilizimi i jetes ne Univers dhe tipat e tyre

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Civilizimi i jetes ne Univers dhe tipat e tyre


  Kur ne shohim ne hapesire per jete alienesh,nuk shohim, per njerez te vegjel jeshil, por shohim, per Tipin 1, Tipin 2, Tipin 3 te civilizimeve.

  Tipi 1 i civilizimit eshte ai tip, qe ka force Planetare, qe kontrollon planetin e vet duke perfshire, Vullkanet, Termetet, Sistemin e Kohes, dhe duke pasur qytete civile mbi oqeane, pra cdo lidhje me kontrollin e planetit, perfshin Tipin 1 te civilizimit.

  Tipi 2 i civilizimit eshte ai Yjor, fuqia e energjise planetare shteron, ata fillojne dhe marrin burimin kryesor te energjise direkt nga Ylli. Ky tip nuk perdor makineri konvertimi te energjise, por shpėrthimet diellore, gjithashtu edhe energjia e madhe qe duhet te kene makinerite per te punuar, ky tip e merr nga Ylli i tij. Gjithashtu kur fuqia e Yllit shteron, ata shkojnė dhe kerkojne burime energjie ne Galaktike duke marre fuqinė e miliardave Yjeve.

  Si i masim ne dhe me cfare i krahasojme keto civilizime ne nje te ardhme te larget. Atehere ne do perdorim disa programe dhe filma per te bere nje krahasim per llojin e civilizimeve ne te ardhmen dhe realitetin e sakte te fuqise tyre. Per shembull: Buck Rogers korispondon tek Tipi 1 i civilizimeve. Federata Startrek hyn tek Tipi 2 i civilizimeve pasi ne film ne kemi pare, qe kane kolonizuar sisteme Yjore. Starwars bejne pjese ne Tipin 3 te civilizimeve, duke u referuar tek fuqia e tyre kontrolluese ne Galaktike dhe ne Univers, gjithmone sipas filmit.

  Tani, c'fare jemi ne ne kete shkalle, c'fare tipi hyjme ne njerezimi i sotem, dhe si klasifikohemi kundrejt tipave me te civilizuar ne te ardhmen.
  Ne jemi Tipi 0 i civilizimit dhe nuk arrijme as te klasifikohemi ne shkallet e mesiperme.
  Ne nuk e marim energjine tone nga Yjet, Galaktikat, por e marrim ate nga nje planet i vdekur sic eshte i yni, pra e marrim nga nafta dhe gazi, te cilet ne i gjejme thelle ne planetin tone. C'fare kuptojme ne me fjalen (Planet i vdekur)? Shume nga ju mund te me pyesni dhe mund te shtroni pyetjen se pse jemi ne nje planet i vdekur kur ne jetojme ne kete planet, dhe do vazhdojme te jetojme dhe per disa qindra, ose miliona vjet. Atehere e theksoj sepse fjala vdekur vjen si rrjedhoje e burimeve te energjise ketu ne Toke, te cilat heret a vone do te shterojne dhe nuk do jene ne gjendje te plotesojne kushtet e civilizimeve ne te ardhmen, dhe duke mos pasur burime te energjise nga planeti, Tipit 0 (Ne) i duhet nje transformim ne Tipin 1 per te arritur vazhdimin e jetes dhe marrjen e energjise kryesore nga Dielli. Ne mund te bejme nje perllogaritje se kur mund te jemi gati per te bere kalimin nga Tipi 0 ne Tipin 1 te civilizimit, dhe sipas studimeve ky kalim mund te behet perafersisht mbas 100 vjetesh. Cdo here qe ne shofim gazetat, programet ne tv rreth ketij kalimi, apo teknologjise, e ndjejme veten te privilegjuar qe jemi Tipi 0, dhe femijet ose femijet e femijeve tane do te jene deshmi e ketij realiteti kalimtar nga Tipi 0 ne Tipin 1 te civilizimit.

  C'fare eshte Bota ne teresi? Bota eshte nje cikel i bashkuar me shtete te medha si Amerika, Kanadaja, Mexika, Anglia, Kina, etj, por pse ? , sepse ne po shofim fillimin e civilizimit te Tipit 1 ne blloqet ekonomike dhe tregtare ne bote. C'fare gjuhe po perdor ky fillim ekonomik i Tipit 1 neper bote?. Kudo qe shkojme neper bote, shohim qe te gjithe flasin gjuhen Anglisht, dhe ne te ardhmen i gjithe planeti jone do jete i tille, te gjithe do flasin gjuhen e tyre por siper asaj do jete Tipi 1 i gjuhes per nje menyre komunikimi global ne planet, dhe kjo gjuhe do jete ndoshta gjuha Angleze. Gjithashtu do kete edhe sistem kulture dhe politike te Tipit 1 kudo ne planet.

  C'fare eshte interneti ?. Interneti eshte fillimi i sistemit telefonik te Tipit 1. Keshtu ky transformim Tipesh dhe ndryshimesh eshte nje nga gjerat me te rendesishme e te gjithe koherave. Njerezit qe se duan kete transformim jane Terroristet, ata kane frike se ky transformim eshte nje civilizim planetar i tolerueshem per shume kultura. Ne mendimet e tyre ato e kane frike kete transformim per shkak se jane deshmitare i nje rigjenerimi dhe civilizimi planetar me nje kategori me te avancuar. Ky transformim dhe ndryshim eshte gjithashtu shume i rendesishem , sepse ne nuk jemi te sigurte nese do e kalojme kete prove, pra s'jemi te sigurt nese do arrijme ta kryejme me sukses kete ndryshim nga Tipi 0 ne 1.

  Kur ne shohim ne hapesiren e thelle, ne nuk shohim asnje evidence te civilizimeve te Tipit 1, 2 dhe 3. Matematika thote qe duhet te jene me mijra civilizime te ketyre tipeve ne Galaktike. Pse ndodh kjo? Sepse transformimi nga Tipi 0 ne Tipin 1 eshte transformimi me i rrezikshem i te gjithe transformimeve, dhe ne mbase s'ja dalim per faktin qe jemi ne gare me kohen. Ne nje ane ne kemi forcen e integrimit, forcen e tolerances, forcen multikulturore, qe eshte duke u zhvilluar para syve tone. Ne anen tjeter ne kemi armet e shkaterrimit masiv, pra mbushjet berthamore , gjithashtu dhe rritjen e terrorizmit nderkombetar. Nese nje dite ne do te kemi nje Super Anije Kozmike, dhe ne do gjejme nje Planet ne te cilen atmosfera eshte shume e rrezatuar dhe e nxehte per te zhvilluar jeten, ne do te shohim, qe ata se kane bere transformimin e Tipeve nga 0 ne 1.

  Tani duke qene Tipi 2 i civilizimit, ti je i pavdekshem. Me termat shkencore asgje nuk mund ta shkaterroje Tipin 2 te civilizimit, edhe vete Supernova nuk mund ta shkaterroje Tipin 2 te civilizimit, sepse teknologjia e Tipit 2 do jete ne gjendje te levize Planetin ne rast rreziku ose te ndaloje te gjitha shperthimet berthamore dhe rrezatimet, qe vijne ne drejtim te Planetit. Mbas nje kohe civilizimi i Tipit 2 behet nje Tip Galaktik dhe ka aftesine per te kontrolluar edhe vete Galaktiken ku ato jetojne.

  Nese ne jemi Tipi 3 i civilizimit, ne do jemi ne gjendje per te exploruar Galaktiken tone, por jo duke cuar njerez me anije per te kaluar nga nje Sistem Yjor ne tjetrin, sepse do duheshin miliona vjet per te exploruar Galaktiken tone Milky-way=Rruga e Qumshtit, por menyra per ta bere kete gje eshte, krijimi i nje roboti. Bejme uljen e robotit ne Hene dhe krijojme nje fabrike prodhimi, e cila do prodhonte miliona kopje te robotit ne kete Hene, qe eshte e qendrueshme. Procesi i dyte nis kur te cohen keta robote ne Henat tjera, dhe atje cdo robot individual krijon fabriken e tij te riprodhimit. Duke filluar me 1 robot ne do kemi miliona e miliona, dhe ne fund miliarda kopje, te cilat do perhapen dhe ulen ne Hena te ndryshme, duke pritur transformimin e Tipit 0 te behet Tipi 1.

  Sa kohe do na duhet per te pasur nje baze ne Hene per te filluar perpjekjet e transformimit? Ndoshta 100 vjet. Brezi i femijeve te femijeve tane eshte brezi me i rendesishem, qe do jetoje ne Planetin tone. Ne jemi brezat, te cilet do te percaktojme nese do e kalojme transformimin e civilizimeve nga Tipi 0 ne Tipin 1, ose ne do te shkaterrojme veten tone per shkak te arrogances dhe armeve berthamore, te cilat ne i kemi pasur, i kemi, dhe do vazhdojme t'i kemi.

  Dr. Michio Kaku
  Elton Balla
  Angli Oxford 2011
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  shum interesante ja avash avash lidhen gjerat qe degjojm e lexojm..
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  po ti lexosh me kujdes te dhenat nje nga nje e arrin ta kuptosh menyren e shpjegimit
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2010
  Postime
  1

  Default

  Goxha bukur

 5. #5
  Junior Member ANA's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2010
  Vendodhja
  Itali
  Postime
  14

  Default

  Vertet bukur ...

 6. #6
  Junior Member marko's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Vendodhja
  Tirana, Albania
  Postime
  6

  Default

  Po, bukur, por them se do jet me bukur sikur te zgjatemi pak dhe me mendimet dhe idet tona personale.
  Mendoj se civilizimi yne, pervec vartesive qe dihen, si droga alkooli duhani etc. sic e thua dhe ti Elton, vartesin me te madhe e ka nga nafta dhe fatkeqesisht ajo po na le
  dhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe pasi eshte energji e pa riciklueshme, prandaj i uroj te gjith atyre qe po punojn me hidrogjenin, suksese dhe nje zgjidhje te menjehershme per
  problemin e perftimit dhe qelizes se karburantit, pasi, hidrogjeni, per mendimin tim, eshte aktualisht zgjidhja me e mire per Energjine dhe nje hap perpara i konsiderueshem
  per kalimin ne nivelin 1 te Civilizimit qe ti Elton aq bukur na e sqaron me siper.
  Rrespekte te gjitheve

 7. #7
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Je i mirepritur gjithmon Marko.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 8. #8
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  16

  Default

  me pak fjal shum bukur,
  ps. foton e ke marr te civilization IV
  A theory is something nobody believes, except the person who made it. An experiment is something everybody believes, except the person who made it.
  "Albert Einstein"

 9. #9
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga La Lagartija Verde Shiko Postimin
  me pak fjal shum bukur,
  ps. foton e ke marr te civilization IV

  Thjesht e kam gjetur ne google qe tja pershtatja artikullit
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 10. #10
  Junior Member geraldi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  9

  Default

  Ka te ngjare qe planeti yne t'i kete kaluar njehere keto civilzime, por ka kolonizuar ndonje planet tjeter shume kohe perpara dhe ka filluar perseri ciklin nga e para te civilizimit per shkak te ndonje shkaterrimi te mundshem te jetes ne Toke? Pra mund te kete njerez diku ne ndonje planet tjeter dhe me te zhvilluar se ketu ne Toke?

 11. #11
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Fizika e verteton qe ka , specie me te civilizuara apo me te avancuar se sa ne, thjesht ka ngel te verifikohet dhe te vertetohen disa sekrete (kushdo qoft shtet qe i ruan).
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 12. #12
  Junior Member genc's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Postime
  26

  Default

  problem te arrijm tipin 1 se nuk kemi koh duhet me u merr me drog, alkohool e merremi mepune te huaja ai tha ky tha

 13. #13
  Junior Member genc's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Postime
  26

  Default

  them se do te ishte me mire te krijohen shkoll speciale per cdo qytet per kosove dhe shqiperi dhe 1 per nivel te shtetit per kosove dhe shqiperi dhe do te verehej nje permirsim i mire i shkollimit psh.un jam nxenes mjafte i mire ne matematik dhe sapo arsimtari te tregoj diq ka un e di kurse te tjeret 1 jav duhet po te njejtat gjera qe un i mesoj per 1 dite dhe plan programi te ishte tjeter me i veshtire

 14. #14
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Default

  une nje jame i sigur qe ne nuk jemi te vetmit ne kete univers,por shtrohet pyetja ku gjinden dhe si jane ne forme,dhe sa jane te avancuar ku deri sot nuk dim asgje ku vetem mund te imagjinojm dhe te fantazojm,ne qofte se vetem njeher vizitohemi nga jashte toksoret meniher duhet ta kuptojm se ata jane mete avancuar se ne shume.
  nuk eshte me rendesi dukja e tyre,psh,shikoje vetem racat e njerezve ne toke keme ose sa lloj kafshesh ose sa lloj shpend ka ne toke etj etj,nuk ashte me rendesi dukja ose forma e tyre me rendesi eshte komunikimi dhe nga vine dhe ma rendesi eshte qfar mjete perdorin,por ka edhe asi lloj civilizimi ta quaj primitiv qe smunde ta kuptoj as ku jeton dhe qka e rrethon etj,kshtu qe asnje civilizim nuk eshte i njejte...

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •