Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Hena: Callisto

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Lightbulb Hena: Callisto  Hena Callisto

  Callisto eshte Hena ose sateliti i 8-te, qe rrotullohet rreth Jupiterit dhe i 2-ti per madhesi

  Distanca: 1,883,000 km from Jupiter
  Diametri: 4800 km
  Masa: 1.08e23 kg

  Callisto u zbulua nga Galileo dhe Marius ne 1610.

  Ndryshe nga Ganymede, Callisto duket te kete pak strukture te brendshme, megjithate ka argumente nga te dhenat e koheve te fundit , se materialet e brendshme jane vendosur pjeserisht, me perqindjen e shkembit ne rritje drejt qendres.
  Callisto eshte akull rreth 40% dhe 60% shkemb/ hekuri.
  Siperfaqja e Callisto eshte mbuluar plotesisht mes kratereve. Siperfaqja eshte shume e vjeter, si pjeset malore te (Henes - Tokes) dhe Marsit. Callisto ka siperfaqe te vjeter dhe krateret qe ndodhen ne siperfaqe jane pothuajse qe ne kohen e evolucionit te Sistemit Diellor.

  Krateret e medha jane te rrethuar nga nje seri unazash koncentrike, qe duken si ēarje e madhe, por qe jane zbutur nga levizjet e ngadalta te akullit. Krateri me i madh eshte Valhalla rreth 3000 km ne diameter.
  Nje tjeter karakteristike interesante eshte Lidhja Gipul , nje seri e gjate e kratereve te rreshtuar ne nje vije te drejte. Kjo ndoshta eshte shkaktuar nga nje objekt, qe u shkeput ne rrotullim si ( Kometa SL 9) .

  Callisto ka nje atmosfere shume te holle te perbere nga dioksidi i karbonit.
  Anija Galileo ka zbuluar prova te nje fushe te dobet magnetike qe mund te tregoje nje lloj uji te kripur nen siperfaqe


  Historite e ndryshme gjeologjike te Callisto`s dhe Ganymede kane qene nje problem i rendesishem per shkencetaret planetare, (kjo mund te jete e lidhur me evolucionet jonormale ne Ganymede). Callisto jep nje reference komplekse per te kuptuar se si kane qene Henat e tjera ne kohet e hershme.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010

 2. #2
  Callisto
  Guest

  Default

  My beautiful Callisto.

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  haha yeah thats beauty one
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •