Kjo eshte Rregullorja e forumit Universalb, e cila hyn ne fuqi, ne momentin qe ju pranoni te rregjistroheni!


Synimi i Forumit


Ky forum ėshtė njė vend ku njerėzit ndajnė te njėjtin pasion per tu takuar apo shkėmbyer pikėpamjet dhe pėrvojat e tyre nė astronomi dhe ne te gjithe fushat e saj. Thene kjo,nenkuptojme qe me respektin me te madh qe kemi per cdo komunitet apo besim fetar,Nuk do lejohen tema me permbajtje apo diskutime te tilla.Kjo si arsye per te respektuar cdo fe, por dhe per te mos lejuar mendime apo diskutime te larmishme te ketij lloji,pasi do largoheshim nga vet synimi i hapjes dhe egzistences se forumit tone shkencor. Egzistojne shume forume te tjere ne web ku ju mund ta beni kete gje ne menyre te lire,dhe te pavarur.
Synimi i rregullave nuk ėshtė pėr tė kufizuar lirinė e mendimit tė atyre qė marrin pjesė, por ėshtė pėr mbrojtjen e ēėshtjeve/temave dhe sidomos per mbrojtjen e pjesėmarrėsve te tij. Ky forum ėshtė nė pronėsi private dhe pėr kėtė arsye ju duhet tė zbatoni rregullat e tij,ne menyre qe te permiresojme diturite tona,dhe vet forumin,i cili eshte hapur per kete objektiv dhe per nje komunitet sa me te gjere dhe te rrespektueshem. Mė poshtė janė disa rregulla bazė pėr tė pėrdorur kėtė forum dhe me rregjistrimin tuaj do ju kėrkohet qė tė jeni nė pajtueshmėri per tė dhėnė kontributin tuaj ne komunitetin Shkencor Universalb.


Stafi

Stafi pėrbėhet nga 2 grupe pėrdoruesish (administratorėt, me te Kuqe dhe moderatorėt, nė ngjyrė blu), qė janė pėrgjegjės pėr sigurimin e mirkuptimit dhe kontrollin e diskutimeve si dhe ne zbatimin e Rregullave me qellimin pėr tė bėrė kete platformė sa me funksionale dhe efikase tė jetė e mundur. Vendimet e marra nga Stafi jane te formės sė prerė. Ju mund tė kėrkoni nė ēdo kohė ndėrhyrjen e stafit duke kontaktuar Administratorin e Forumit me e-mail ose me njė mp. Nė pėrgjithėsi, ēdo, koment sugjerim apo ankesė nė lidhje me menaxhimin e forumit mund tė bėhet vetėm pėrmes kėtyre kanaleve pėr tė siguruar njė ekzekutim tė qetė ne temat e tjera.Pėrgjegjėsite personale

Ju pranoni se jeni pėrgjegjės pėr pėrmbajtjen e mesazheve tuaja ne cdo teme, dhe pajtoheni me qellimet e krijuesve te ketij Forumi nė lidhje me Respektin dhe Edukaten qe do tregoni me anėtarėt e Forumit dhe stafit. Ne ruajmė tė drejtėn tė pėrdorin ēdo mase “ndeshkuese” nga Paralajmerimi deri tek Banni nese do shkelen rregullat.
Ndonese administratorėt dhe moderatorėt e kėtij forumi do mundohen tė fshijnė apo editojnė ēdo material tė kundėrshtueshem me rregulloren sa mė shpejtė qė tė jetė e mundur, ėshtė e pamundur qė tė rishikohet cdo mesazh nje nga nje. Ne ju lutemi qė tė raportoni cdo gjė tė dyshimtė qe shkon kundėr rregullave,apo ofendimeve personale nese do kete.
Mesazhet nuk janė vendosur nėn pėrgjegjėsinė e drejtuesit e forumit,dhe Stafi nuk eshte pėrgjegjės pėr pėrmbajtjen apo saktėsinė e secilit prej tyre. Ne ruajmė tė drejtėn tė fshijmė ose ēensurojme ēdo material (postime, nėnshkrim, avatar, informacion profilin, ...) qe si gjykojmė tė pėrshtatshme,per arsye tė veēanta qe prekin edukaten ,ofendimet,copyright etj.Pėrmbajtja dhe e Drejtat e Copyright


Ju duhet te pranoni dhe pajtoheni se ne kete forum nuk duhet tė pėrdoret apo Upload materiale vulgare, tė pahijėshme, shpifės, tė dėmshme, tė urrejtėshem, kėrcėnuese, me orientim seksual, dhe ofenduese per privacy e tjetrit. Duke bėrė kėtė ju do tė LARGOHENI ne menyre menjėhershėme dhe tė pėrhershėme. Adresa IP pėr cdo mesazh regjistrohet do tė njoftojė Providerin tuaj nėse do ndodhin kėto episode. Ju nuk mund tė postoni pa leje tė posaēme, copyrighti material apo foto tė asnje lloji.Nese do zbulohen shkelje te tilla,Administratoret kane te drejten te veprojne si e mendojne me te drejte.Do ishte mire qe cdo material i marre me Copy&Paste apo Share te ishte i firmosur dhe copyrighti ne fund te cdo postimi. Nuk lejohen te publikohen tema apo linke me synim publiciteti nga ana e antareve.Shkelje te tilla do ndeshkohen me senjalizimin e antarit si SPAM.

Stafi ka besim ne bashkepunimin tuaj ne menyre qe forumi yne shkencor te jete shembull jo vetem per komunitetin Shqiptar,por edhe ate anembane botes.Ju kujtojme se ne kete forum kemi privilegjin qe cdo postim te perkthehet ne shume gjuhe te ndryshme,dhe kjo tregon dhe “dritaren” e gjere qe jemi munduar te hapim.per te perfaqsuar veten tone si Shqipetar ne menyre qe pjesmarrja jone te jete sa me e hijshme dhe e barabarte me ate te komunitetit astronomik amatorial kudo ne bote.


Ju falenderojme per mirkuptimin. Kalofshit kendshem ne forumin tone!Me Respekt
Stafi Universalb