Faqja 2 nga 13 ParėParė 123412 ... FunditFundit
Faqja 26 deri nė 50 nga 306

Tema: Ushtrime dhe problema matematike(algjeber+gjeometri)

 1. #26
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga E_Vockel Shiko Postimin
  (x+2):2-3x-10=x+x+x*(-1)*2
  (x+2):2-3x-10=x+x-x*2
  x/2+1-3x-10=x*2 ( sepse +x dhe -x thjeshtohen )
  x/2+1-3x-10=2x
  x/2-3x-2x=10-1
  shumezojme me 2 nga te dyja anet per te eleminuar emeruesin


  x-6x-4x=20-2
  -9x=18
  -x=18/9
  x=-18/9
  x= 2

  Shpresoj ta kem zgjidh sakte :P
  E ke zgjidh gabim
  tek reshti i 4 nuk del ana e djathte 2x del zero se reduktohet 2x me 2 x,gjithsesi perfundimi del -18/5 mundohu dhe njehere jepe zgjidhjen se kshu rruga eshte e sakte dhe nje sygjerim mos pjesto kure brenda kllapes vec e vec puno me thyese eshte me e lehte.

 2. #27
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2011
  Postime
  3

  Default

  Asnjehere! Provoje. Vizato nje paralelogram te thjeshte, hiq diagonalen e tij dhe krahasoje me brinjen. Natyrisht se diagonalja nuk eshte aq e gjate sa brinja!
  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  4.A mund te jete diagonalja e paralelogramit e barabarte me brinjen e tij?

 3. #28
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  jo pergjigje ne ajer me syu..duhet arsyetim logjik ka njohuri ne matematike qe mund tju ndihmojne t ejepni nje shpjegim te qarte.

 4. #29
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2011
  Postime
  1

  Default

  b

 5. #30

  Default

  A mund ti prgjigjeni pyetjeve?

 6. #31

  Default

  problema e patave ka arsyetim logjik ; gjeje
  Ndekohe nuk eshte zgjidhur problema e lepujve

 7. #32
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astrofizikanti i vogel Shiko Postimin
  Nje kotec jane 24 lepuj dhe pula.
  Po te themi se jane 60 kembe a e gjeni dot sa lepuj dhe pula jane?


  18 pula x 2 kembe = 36 kembe
  6 lepuj x 4 kembe = 24 kembe

  Totali 18+6=24 Pula/Lepuj
  Totali 36+24=60 Kembe se bashku
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 8. #33

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astrofizikanti i vogel Shiko Postimin
  problema e patave ka arsyetim logjik ; gjeje
  Ndekohe nuk eshte zgjidhur problema e lepujve
  a.fizikant ajo problema e patave e ke edhe me dele PLS jo copy -past nga google problema me te njejten permbajte e rezultat vetem e vetem qe ju ndyshon emri jo rrush po dardha pata apo dele....
  PROBLEMAT NE KETE FORUM JANE ''PERSONALE'' TE ANTAREVE kush i gjen nga libra kush i di ne mendje........... COPY PAST DO BEHEN DELET POSTIMET
  Flm per mirekuptimin .....
  p.s. vlen per te gjithe antaret e forumit

 9. #34
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2011
  Postime
  1

  Default

  shenojme me X numrin e pulave dhe me Y numrin e lepujve dhe kemi: 24=X+ Y nga kjo nxjerrim X=24-Y .Ne te njejten kohe 60=2X+4Y zevendesojme X te (60=2X+4Y) me X=24-Y dhe kemi : 60=2(24-Y)+ 4Y kryejme veprimet dhe del y=6 pra ka 6 lepuj dhe y=24-6=18 dmth ka 18 pula.

 10. #35
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2011
  Vendodhja
  Vushtrri, Republika e Kosoves
  Postime
  5

  Default

  Ne nje trekendesh barabrinjesh eshte ndertuar trekendeshi kulmet e te cilit i kakojne meseve te brinjeve te atij trekendeshi, e ne te nje tjeter e keshtu me radhe deri ne infinit.Njehsoni
  shumen e syprinave te te gjith trekendeshave te ndertuar.

 11. #36
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Postime
  1

  Wink

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  4.A mund te jete diagonalja e paralelogramit e barabarte me brinjen e tij?
  po mund te jete vetem njera prej tyre.

 12. #37
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Postime
  2

  Default

  2x+20=200
  2x=180
  x=90

 13. #38
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Postime
  1

  Default

  90

 14. #39
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Postime
  2

  Unhappy

  se di

 15. #40
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Postime
  2

  Default

  a mund te ma thuash te lutem ?

 16. #41
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Postime
  2

  Default

  jo nuk mundet

 17. #42
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana ana Shiko Postimin
  se di
  Nqs behet fjale per :A mund te jete diagonalja e paralelogramit e barabarte me brinjen e tij?
  Pergjigja eshte "Jo":duke qene se diagonalja e ndan paralelogramin en 2 trekendesha atehere nese diagonalja do te ishte e njejte me njeren nga brinjet trekendeshat do te jene dybrinjeshem, nese do te ndertoni figuren del qe kendi i gjere i paralelogramit dhe ai i ngushte te jene te njete..qe eshte absurditet???nese nuk arrini ta perfytyroni mund edhe ta zgjidhim konkretisht me figure

 18. #43
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elton Balla Shiko Postimin
  18 pula x 2 kembe = 36 kembe
  6 lepuj x 4 kembe = 24 kembe

  Totali 18+6=24 Pula/Lepuj
  Totali 36+24=60 Kembe se bashku
  Plotesisht dakord..presim pergjigjen nga ai qe e ka postuar

 19. #44
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Postime
  1

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  Dihet qe kendi <ABC eshte 65 grade ,kurse <BCD eshte125 grade.
  A mund te jene drejtezat (AB) dhe (BC):

  a)paralele
  b)prerese
  sakte

 20. #45
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Postime
  3

  Default

  90

 21. #46
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Postime
  3

  Unhappy

  Nje shites po shet disa limona.

  Vjen nje bleres dhe mer gjysmen e limonave + 1
  Me vone vjen nje bleres tjeter dhe mer gjysmen e limonave gje ngelen + 1
  Dhe me vone perseri vjen nje breres tjeter dhe mer gjysmen e limonave qe ngelen nga hera e fundit + 1
  Ne fund shitesit i ngeli vetem nje limon.
  Sa limona ka patur?

 22. #47
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Postime
  1

  Default

  un mendoj se jane drejteza prerese

 23. #48

  Default

  korrekt

 24. #49

  Default

  Une mendoj 8

  8:2=4
  4:2=2
  2:2=1

  Per problemen e limonave

 25. #50
  Member Albert Einstein's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Vendodhja
  Paris,France
  Postime
  65

  Default

  x-pulat 24-x-lepujt 2x-kembet e pulave 4*(24-x)-kembet e lepujve

  2x+4*(24-x)=60 2x+96-4x=60 -2x+96=60 96-60=2x 36=2x x=36:2 x=18

  pulat=18
  lepujt=24-18=6

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •