Faqja 3 nga 13 ParėParė 12345 ... FunditFundit
Faqja 51 deri nė 75 nga 306

Tema: Ushtrime dhe problema matematike(algjeber+gjeometri)

 1. #51
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  20

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  2.Nese nje numer e shumezojme me 2 dhe prodhimit i shtojme 20,merret numri 200.Cili eshte numri i pare?
  (200 -20)/2 = 90 ose .... 2x + 20 = 200
  2x = 180
  x = 90

 2. #52
  senjafreeenergy
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  6

  Default

  Ky muabeti i lepujve dhe i pulave u be si ai muhabeti i,,,,,,,,,,,,,,,,,,,sa bejne 1 + 1 a e gjeni dot

 3. #53
  Member Albert Einstein's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Vendodhja
  Paris,France
  Postime
  65

  Default

  Zgjidhni problemen: Nese blej 2 libra me teprojne 10 leke , nese bleje 12 libra me duhen 20 leke.Sa leke kam?

 4. #54
  Moderator
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  25

  Post

  mendoj se ke 16 leke pasi
  2x+10=12x-20
  2x-12x=-10-20
  -10x=-30/(-1)
  10x=30
  x=30/10
  x=3 tani e zevendesojm tek problemi ku kemi x=3 dhe del 16=16 !!!

 5. #55
  Member Albert Einstein's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Vendodhja
  Paris,France
  Postime
  65

  Default

  E sakte!Te lumte!

 6. #56
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Postime
  2

  Default

  pershendetje
  ju lutem mund te me ndihmoni me kete vertetim
  jane dhene dy trekendesha ABF dhe CFD qe kane te perbashket kulmin FClick image for larger version. 

Name:	Untitled.png 
Views:	1667 
Size:	2.7 KB 
ID:	225
  kendi B dhe kendi D jane kendrejte vertetoni qe trkenndeshat ABF dhe CFD jane te ngjashem

 7. #57

  Default

  se pari duhet te shohim nqs perputhen kriteret e ngjashmerise se 2 trekendeshave
  1)nqs 2 trekendesha kane 2 kende kongruente atehere jane te ngjashem
  2)nqs 2 trekendesha kane 2 anet proporzionale e kendin e perbashket kongruent jane te ngjashem
  3)s'mbete gje tjeter se te vertetosh proporionalitetin e brinjeve .
  nuk e di sa te ndihmova por me pak fjale shiko e verteto kriteret e ngjashmerise

 8. #58
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Postime
  2

  Default

  faleminderit per pegjigjen por doja ta vertetoja qe trekendeshat jane te ngjashem.kriteret e ngjashmerise i di por nuk i vertetoj dot asnjeren nga ato vetem di qe trekendeshat jane te ngjashem.Me sakte ushtrimi nuk eshte keshtu une e dhashe me te pergjithshem.ne te vertete eshte keshtu.matja e lartesive te paarritshme :VENDOSIM NJE PASQYRE NE DREJTIM TE SHTYLLES DERISA TE DUKET MAJA E saj.MASIM LARGESINE NGA PASQYRA TE SHTYLLA DHE LARGESINE NGA FUNDI I KEMBEVE TONA TEK PASQYRA.MASIM GJATESINE TONE.TREKENDESHAT QE FORMOHEN JANE TE NGASHEM.GJEJME KOEFICENTIN E NGJASHMERISE DHE ME PAS GJEJME LARTESINE E SHTYLLES.tani me duhet vertetimi qe trekendeshat jane te ngjashem.Dime qe trekendeshat jane kendrejte pra kane nje kend kongruente tani duhet kendi tjeter qe te plotesohet kriteri i pare .figura eshte si me siper kliko mbi te qe ta shikosh

 9. #59
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2012
  Postime
  2

  Default

  sigurisht qe po .atehere paralelogrami do te ishte nje romb

 10. #60
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2012
  Postime
  2

  Default

  je i sigurt qe figura ketu eshte e sakte?

 11. #61

  Default

  numri eshte 90 sepse po ta shumezojme me 2 dhe prodhimit ti shtojme 20 merret numri 200

 12. #62

  Default

  a mund te me ndihmoje njeri me kete probleme?zgjidhni sistemin me menyren e zevendesimit{2x-3y+7=0
  3x+7y-5=6

 13. #63

  Default

  nmfhkm,jg

 14. #64

  Default

  a ka

 15. #65
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  May 2012
  Postime
  1

  Lightbulb

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  2.Nese nje numer e shumezojme me 2 dhe prodhimit i shtojme 20,merret numri 200.Cili eshte numri i pare?
  Numri i pare eshte 90, sepse x*2+20=200
  2x+20=200
  2x=200-20
  2x=180
  x=180/2
  x=90

 16. #66
  Moderator
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  25

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kejda Shiko Postimin
  a mund te me ndihmoje njeri me kete probleme?zgjidhni sistemin me menyren e zevendesimit{2x-3y+7=0
  3x+7y-5=6
  nga sistemi i pare e gjejm x ku x=(3y-7)/2 dhe tani kete x e zevendsojme tek sistemi i dyte dhe na del y , ku y=43/23 dhe kur e gjejm y e zevendsojm tek x dhe na del edhe x=-32/46 e shoh qe eshte me vones por sisha aktiv besoj se te kam ndihmuar edhe besoj se eshte mire e zhgjedhur detyra prsh!

 17. #67
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2012
  Postime
  2

  Default

  prerse

 18. #68
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2012
  Postime
  2

  Default

  jane 18 pula dhe 6 lepuj x pulat y lepujt x+y=24dhe 2x+4y=60

 19. #69
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2012
  Postime
  1

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  Dihet qe kendi <ABC eshte 65 grade ,kurse <BCD eshte125 grade.
  A mund te jene drejtezat (AB) dhe (BC):

  a)paralele
  b)prerese
  une mendoj se nuk mund te jene as paralele dhe as prerese :
  a) PARALELE: sepse dy drejteza paralele me njera tjetren nuk formojne asnje kend
  b)PRERESE: sepse nese dy drejteza priten me njera tjetren formojne kende te kunderta ne kulm dhe nese mbledhim kendin B me kendin C formojne kend te shtrire me shumen 180 grade nderkoh kemi qe shuma e ketyre dy kendeve eshte 190 grade e cila nuk i permbahet perkufizimet e drjtezave prerese.[/SIZE]
  MENDOJ SE KJO ESHTE PERGJIGJIA E SAKTE PER KETE USHTRIM

 20. #70
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Greis Shiko Postimin
  une mendoj se nuk mund te jene as paralele dhe as prerese :
  a) PARALELE: sepse dy drejteza paralele me njera tjetren nuk formojne asnje kend
  b)PRERESE: sepse nese dy drejteza priten me njera tjetren formojne kende te kunderta ne kulm dhe nese mbledhim kendin B me kendin C formojne kend te shtrire me shumen 180 grade nderkoh kemi qe shuma e ketyre dy kendeve eshte 190 grade e cila nuk i permbahet perkufizimet e drjtezave prerese.[/SIZE]
  MENDOJ SE KJO ESHTE PERGJIGJIA E SAKTE PER KETE USHTRIM
  Greis kjo nuk eshte zgjidhja e sakte!

  Sepse (AB)dhe (BC) jane pikerisht "brinjet"nese mund te shprehem keshtu , qe formojne kendin <ABC per rrjedhoje jane PRERESE."Kendi BCD eshte dhene kot thjesht per te te ngateruar"
  Je ngaterruar kot sepse arsyetimi yt do te ishte i sakte nese do te behej fjale per drejtezen (AB)dhe (CD).
  Thjesht nuk ke lexuar kerkesen me vemendje
  KESHILLE:Ne nje problem gjeometrie duhet lexuar dhe kuptuar kerkesa sepse zgjidhja eshte e lehte gjithmone nese kupton cfare kerkohet.

 21. #71
  Junior Member robotic's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2012
  Postime
  8

  Default

  shenojme me x nr e patave . Atehere : PROVA
  2x+ x +1 = 100 (33*2) + 33 + 1 = 100
  3x+1=100 66 + 33 + 1 =100
  3x=99 100=100
  x=33 pata
  Last edited by robotic; 07-18-2012 at 09:39 AM.

 22. #72
  Junior Member Lila's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2012
  Vendodhja
  Berat , Albania
  Postime
  1

  Default

  eshte numri 90.

 23. #73
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Postime
  3

  Default

  numri i par eshte 90

 24. #74
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Postime
  3

  Default

  jo nuk mund te jet

 25. #75
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Postime
  3

  Default

  jo

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •