Faqja 1 nga 13 12311 ... FunditFundit
Faqja 1 deri nė 25 nga 306

Tema: Ushtrime dhe problema matematike(algjeber+gjeometri)

 1. #1
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default Ushtrime dhe problema matematike(algjeber+gjeometri)

  Dihet qe kendi <ABC eshte 65 grade ,kurse <BCD eshte125 grade.
  A mund te jene drejtezat (AB) dhe (BC):

  a)paralele
  b)prerese

 2. #2
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  2.Nese nje numer e shumezojme me 2 dhe prodhimit i shtojme 20,merret numri 200.Cili eshte numri i pare?

 3. #3
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  3.Nje ne ka 50 l uje qe permbajne 3% kripe.Nje ene tjeter ka uje qe permban 6% kripe.Sa litra uje duhet te hedhim nga ena e dyte ne te paren ne menyre qe permbajtja e kripes ne enen e pare te jete 4%

 4. #4
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  4.A mund te jete diagonalja e paralelogramit e barabarte me brinjen e tij?

 5. #5
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Per te 4 ushtrimet mund te jepni zgjidhjet qe mendoni

 6. #6

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  4.A mund te jete diagonalja e paralelogramit e barabarte me brinjen e tij?
  injoranca me thote jo
  nqs po do merrej ne shqyrtim rombi,nje lloj tipi i paralelogramit

 7. #7

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  2.Nese nje numer e shumezojme me 2 dhe prodhimit i shtojme 20,merret numri 200.Cili eshte numri i pare?
  X*2+20=200==>200-20=180 pjestim 2 =90
  X= 90

  90*2=180
  180+20=200
  200=200

 8. #8
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rora Shiko Postimin
  injoranca me thote jo
  nqs po do merrej ne shqyrtim rombi,nje lloj tipi i paralelogramit
  Injoranca ska gabuar:P pergjigja eshte jo, por kjo nuk mjafton sepse duhet bere arsytimi per zgjidhjen e problemit

 9. #9
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  shume e sakte
  Zgjidhja me shtrim ekuacioni(i fuqise se pare me nje ndryshore)

 10. #10
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  (AB) me (BC) ,per mendimin tim mund te jene prerese e jo paralele.

 11. #11
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  Jo,diagonalja nuk mundet te jete e barabarte.

 12. #12
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Post

  Zgjidh ekuacionin( x+2):2-3*x-10=x+x+x*(4-10:2)*2

 13. #13
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  Nje dite nje udhetare iu drejtua nje bariu:"O bariu i 100 deleve!" Bariu:"Une nuk kam 100 dele ,po do te kisha 100 nese kam ehe nje here aq sa kam + gjysmen e tyre + cerekun e tyre."Sa dele kishte bariu?

 14. #14

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lejdi Shiko Postimin
  Nje dite nje udhetare iu drejtua nje bariu:"O bariu i 100 deleve!" Bariu:"Une nuk kam 100 dele ,po do te kisha 100 nese kam ehe nje here aq sa kam + gjysmen e tyre + cerekun e tyre."Sa dele kishte bariu?
  Lejdi nqs bariut nuk i ka humbur 1 dele ne mal , duhet te kene qene 36
  36(i ka)+36(edhe 1 here sa ka)+18(gjysma e 36)+9(cereku 36)+1(?)=100

 15. #15

  Default

  mbase nuk ju kujtohet
  siperfaqja e trekendshti llogaritet baza X lartesi : 2

  b ne katror + c ne katror - 2bc= a ne katror - 2bc ==> nga ketu rrjedh qe a ne katror = b katror + c katror e qe quhet teorema e pitagores

 16. #16

  Default

  Si mund te llogarisim 3,01 ne kub ne menyre te shpejte e te thjeshte????

 17. #17
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  Me fal se e kisha harruar .Pergjigja me +1 eshte e sakte.

 18. #18
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lejdi Shiko Postimin
  (AB) me (BC) ,per mendimin tim mund te jene prerese e jo paralele.
  shume e sakte,llogjika eshte e thjeshte kane B te perbashketkeshtuqe me doemos jane jane prerese

 19. #19
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lejdi Shiko Postimin
  Jo,diagonalja nuk mundet te jete e barabarte.
  nuk mjafton duhet arsyetim

 20. #20
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rora Shiko Postimin
  X*2+20=200==>200-20=180 pjestim 2 =90
  X= 90

  90*2=180
  180+20=200
  200=200
  E sakte

 21. #21
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Postime
  2

  Thumbs up

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  4.A mund te jete diagonalja e paralelogramit e barabarte me brinjen e tij?
  diagonalja mund te jete e = me brinjen e paral.,por ne rastin kur paralelogrami do te ishte romb.atehere kendet e tij do te ishin 60 dhe 120 grade dhe diagonalja(e vogla )do ta ndante rombin ne dy trekendesha barabrinjes.

 22. #22
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Postime
  6

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lejdi Shiko Postimin
  Zgjidh ekuacionin( x+2):2-3*x-10=x+x+x*(4-10:2)*2
  (x+2):2-3x-10=x+x+x*(-1)*2
  (x+2):2-3x-10=x+x-x*2
  x/2+1-3x-10=x*2 ( sepse +x dhe -x thjeshtohen )
  x/2+1-3x-10=2x
  x/2-3x-2x=10-1
  shumezojme me 2 nga te dyja anet per te eleminuar emeruesin
  x-6x-4x=20-2
  -9x=18
  -x=18/9
  x=-18/9
  x= 2
  Shpresoj ta kem zgjidh sakte :P

 23. #23

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sabes Shiko Postimin
  3.Nje ne ka 50 l uje qe permbajne 3% kripe.Nje ene tjeter ka uje qe permban 6% kripe.Sa litra uje duhet te hedhim nga ena e dyte ne te paren ne menyre qe permbajtja e kripes ne enen e pare te jete 4%
  Qe te gjejme sa litra uje jane 3% duhet te gjejame sa eshte 1% atehere
  ena 1
  50:100=0.5L
  0.5L*3%=1.5L
  ena2
  0.5L*6%=3L
  ena 1
  1.5+0.5=2
  ena 2
  3L-0.5L=2.5L

  Atehere ne duhet ti shtojme enes se pare 1% ose 0.5l

 24. #24

  Default

  1 bari pa disa pata e ju tha
  Udhe te mbare o 100 pata.
  patat thane:NE nuk jemi 100 po te ishim dhe njehere kaq sa jemi dhe gjysma e tyre dhe une
  behemi 100

  problema astrofizikanti i vogel eshte e njejta me ate te deleve ,,,hiq delet hiq patat ver cfaredoliooj kafshe sendi tjeter rezultati eshte i njejte,,,kur ka permbajtjen njelloj....

 25. #25

  Default

  Nje kotec jane 24 lepuj dhe pula.
  Po te themi se jane 60 kembe a e gjeni dot sa lepuj dhe pula jane?

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •