Faqja 1 deri nė 18 nga 18

Tema: Shpejtesia e Imagjinates - Shpejtesia e Mendimit

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Shpejtesia e Imagjinates - Shpejtesia e Mendimit

  Shpejtesia e Imagjinates

  Shpejtesia e Imagjinates - Shpejtesia e Mendimit

  Atehere ky postim ka te beje me Shpejtesine e Imagjinates dhe Shpejtesine e Mendimit. Do doja tju sqaroja se Shpejtesia e imagjinates dhe Shpejtesia e Mendimit jane e njejta gje ne termat e Astrofizikes, por per te mos ju krijuar konfuzion ne kete artikull kam perdorur vetem termen e imagjinates. Nese dikush nga ju lexuesit ka ndonje gje te paqart ose ndonje kundershtim per ato qe jane shkruajtur meposhte, ose ndonje korrigjim rreth teorise, do isha teper i kenaqur ti degjoja dhe ti lexoja: por do doja qe te kishit argumenta te forta nese mendoni qe dicka eshte ndryshe nga ato qe jane shkruajtur ne kete teori. Ky artikull eshte i ndertuar ne baze te fizikes dhe astronomise, dhe jo ne baze te (psikologjise themelore), keshtu qe ju lutem kuptojeni ndryshimin midis ketyre dy gjerave.


  Brenda Imagjinates

  Imagjinata eshte dicka qe na dergon aty ku asgje tjeter nuk mund te na drgoje ne nje kohe rrekord. Menyra se si eshte e ndertuar imagjinata ka te beje shume individin i cili e vendos ne funksion ate. Atehere bejme nje shetitje brenda imagjinates reale.

  Shpejtesia e Imagjinates
  Atehere tek foto e me siperme jam un diku ne moshen 5 vjec , por pyetja me e madhe eshte se cfare mund te kujtoj une ne ate foto dhe sa thelle do me coje imagjinata mua si person ne momentin dhe diten qe eshte bere si foto. Ajo qe mbaj mend une tek ajo foto eshte 0000000000000000000.1% e memories imagjinare. Duhet te mos harrojme faktin qe imagjinata sa vjen dhe behet me e zbehur me vitet qe kalojne. Pershembull: un ne imagjinaten time mbaj mend disa aktivitete ose disa ngjarje te rralla qofshin hidherime ose gezime familjare. Lind pyetja, sa jam ne gjendje une ta krijoj nje imagjinate se cfare ka ndodhur me 30 shtator te vitit 1993 pershembull. Atehere nese ajo date nuk eshte ndonje date speciale ne jeten time, dhe nese une nuk mbaj mend asgje nga ajo dite, i bie qe te jete nje dite normale, dhe imagjinata do e kishte te pamundur per te zbuluar se cfare ka ndodhur ne te vertete ne ate dite, ose cilat kan qene gjerat me speciale qe kan nodhur ate dite. Por nese un do arrija te udhetoja me kohen me nje makine kohe ose sic quhet ndryshe time machine , atehere do isha ne gjendje te shkoja fiks ne daten 30 shtator te vitit 1993 dhe te perjetoja ato qe kam perjetuar ne te vertete ate date.

  Atehere duke kap shembull daten 30 shtator 1993 un do ju tregoj se sa shpejt na dergon imagjinata atje. Menyra se si e parashikon imagjinaten eshte thjesht nje ceshtje sekondash, pershembull per te ndertuar nje imagjinate, nese s'je i zoti ta besh ate me sy hapur, thjesht mbyll syt per disa sekonda dhe mbyllesh ne erresiren e pafund. Ndersa imagjinata te ka cuar atje ku do ti brenda 000,1 sekonde, nuk eshte e mjaftueshme per te imagjinuar direkt brenda te qindes se sekondit qe ti udhtove, dhe athere duheh rreth 20 sekonda tjera per ta ndertuar ate (moment/bote) ne imagjinaten tende. Nese e veni re pervec endrres njeriu nuk mund te qendroje dot me teper se 1 minut me sy mbyllur duke imagjinuar dicka sepse shperqendrohet nga ajo te cilen ai po imagjino dhe fillo te mendoje dicka tjeter .(Fakti tjeter eshte qe nuk do kishte deshire njeri qe tu shikonte nga dikush tjeter duke imagjinuar me sy mbyll per me teper se 1 minute, sepse sdo donte qe ta quanin te cmendur).


  Atehere tek ky imazh kemi dy drejtime te ndryshme, ai i krahut te majte eshte njeriu duke ndertuar nje pjese te historise qe ai deshiron ne imagjinaten e tije. Imazhi i krahut te djathte eshte makina e kohes e cila eshte shume efikatese dhe shume here me korrekte se sa ajo e shpejtesise se imagjinates. Cfare duam te themi ne ne me korrektesine e ketyre dy fenomeneve te ndryshme. Ja nje shembull.

  Atehere duke ju referuar imazhit majtas, nese nje njeri eshte 50 vjec dhe ai do deshironte qe te imagjinonte te gjithe kohen e viteve te jetes se tije nga mosha 30 vjec deri ne moshen 50 vjec ai do e kishte te pamundur per ta realizuar kete gjete duke perdorur imagjinaten. Fakti qe e ben kete gje te pamundur duke perdorur imagjinaten eshte se kemi nje hapesire prej rreth 20 viteve jete, nga mosha 30 vjec deri ne moshen 50 vjec. Nese ky person do donte qe te perjetonte cdo gje qe ka kaluar brenda 20 viteve duke perdorur imagjinaten do e kishte te pamundur per te prekur ne imagjinate te gjitha perjetimet e ketyre viteve, sepse do u donte nje kohe jashtezakonisht e madhe per ti kaluar te gjitha. Ne imazhin majtas duke qart se si njeriu nderton nje pjes te asajt qe quhet imagjinat , por kjo e fundit e shkurter prej rreth 20 apo 30 sekondash.

  Duke ju referuar imazhit djathas tek foto e me siperme. Per te udhetuar ne kete distance 20 vjecare me makinen e kohes, kjo e fundit do ishte shume efikatese nese do egzistonte. Makina e kohes do jepte mundesi per te perjetuar te gjitha momentet brenda 20 viteve, kjo me ndihmen e Shpejtesise se Drites. Shume veta mund te pyesin se si ka mundesi qe mund ti perjetosh te gjitha momentet (brenda 20 viteve) nderkohe qe shpejtesia e drites eshte 300000 km/s. Pergjitha eshte po eshte e vertet qe mund ti perjetosh te gjitha momentet, sepse shpejtesia e drites eshte konstante dhe e pa ndryshueshme. Nderkohe qe ti udheton me shpejtesine e drites, koha brenda makines qe ti udheton ecen ngadale kundrejte udhtimit dhe distances. Pra duke ju referuar Shpejtesise se Drites kundrejt Shpejtesise se Imagjinates, kjo e fundit eshte Triliona here me e shpejte se sa Shpejtesia e Drites. Nderkohe Shpejtesia e drites eshte 1000000000000000000000000000000000000000-Vazhdon % GoogleZero me e sakte se sa Shpejtesia e Imagjinates.

  Shikoni imazhet e me poshtme si shembull:

  Shpejtesia e Drites duke pershkuar te gjithe hapesiren nga Toka tek Hena dhe duke mos len boshllek pergjate udhetimit. Kjo shpejtesi eshte korrekte dhe konstante per te pare cdo sekond te jetes se kaluar brenda 20 viteve

  Shpejtesia e Imagjinates dhe boshlleku i cili duket qarte te kjo foto e matrix, duke na treguar qe simbolet jane te pa lexueshme. Kjo shpejtesi eshte me e shpejte se sa ajo siper por duke pare boshlleqet kjo shpejtesi eshte thjesht imagjinare dhe e pa kuptimte
  Shpejtesia e Imagjinates


  Duke dalur jashte imagjinates

  Besoj qe te gjithe e kan provuar se si mund te dali nje njeri jasht imagjinates , pershembull tek ne meshkujt na ka ndodhur perhere kur kemi imagjinuar per dicka extreme, dhe kemi mar pergjigjen qe ti imagjino shume. Athere duke dalur jashte imagjinates ne devijojme ate normalen dhe kalojme ne nje imagjinate extreme. Cfare kuptojme ne me imagjinaten extreme: Pershembull: ju ka ndodhur ndonjehere te jeni ne avion dhe ne momentin qe ti shef nga xhami i dritares krijo nje imagjinate momentale dhe e nderton ate sikur avioni rrezohet, dhe pastaj ti perjeto momentet e rrezimit dhe momentet qe ndan jeten dhe vdekjen. Nderkohe qe ti je ne imagjinate e siper, pas disa sekondash kur ti kthehesh ne realitet vazhdon te kesh akoma nje trillim ne vete pas asajt qe imagjinove, sikur avioni u rrezua etj. Gjithsesi sa do qe kjo eshte nje imagjinate komplet ndryshe nga realiteti , nuk do te thote qe smund te ndodhi, sa do qe shancet jane te vogla qe te ndodhi ashtu sic e perjeton ti , por smund te mohojme faktin qe ajo gje sa do me nje % te vogel ka gjasa qe te ndodhi.

  Nje tjeter menyre per te shpjeguar imagjinaten e cthurur eshte dhe ndjenja personale e personit. Pershembull: cunat mund te imagjinojne sikur do kene takime intime me nje aktore ose modele te famshme, ose femrat me nje aktor ose model te cilen ato e kan idhull. Sa do qe kjo imagjinate ka nje shanc teper te vogel per te nodhur, prap nuk do te thote qe smund te ndodhi , cdo gje eshte e mundur perderi sa behet fjale per nje imagjinat e cila eshte e ndertuar ne boten 3 dimensionale (e jona).

  Nese do kapemi tek imagjinatat extreme, ato jane disa imagjinata te cilat jane jashte normales por akoma me te cthurura se sa dalja nga imagjinata reale. Pershembull nje imagjinat extreme do ta conte njeriun diku aty ku mund te mendonte sikur ai person u be i pari planetit tone, ose ai person te hapte nje vrime ne kozmos dhe te vizitonte te gjitha galaktikat ne univers, etj. Por gjithsesi edhe sikur tu bente e mundur me udhetuar me shpejtesine e drites dhe duke perdorur makines e kohes , prap do ishte e pamundur per te perdorur kategorine extreme te imagjinates, per faktin se eshte e ndertuar nga mendja jote/imja/tjetrit etj , dhe jo nga evolucioni i cili ka lene histori me breza qe nga big bangu deri ne ditet e sotme.  Imagjinata si pas grafikes

  Atehere duke pare grafiken shofim qe kemi ngjyren jeshile, qe perben imagjinaten reale, e cila mund te ndertohet me nje ndihme teper te vogel, Pershembull: brenda imagjinates tek ngjyra jeshile ne grafike kemi histori, kemi egjiptianet, kemi greket e lashte , kemi perandorine romake, kemi perandorine osmane dhe luftrat kunder Skenderbeut, kemi luften e pare dhe te dyte boterore, dhe ne fund kemi evolucionin e sotem te cilin smund ta permendim ne kete grafike sepse eshte nje imagjinate qe e jetojme momentalisht. Ne mund ta krijojme imagjinaten tone duke lidhur nje dy ose me shume artikuj rreth atyre qe un permenda me siper , pra mund te ndertojme nje imagjinat sikur ndodhesh ne momentin kur shqiperia lufton kunder turkut dhe ne krye te ushtrise sone eshte Skenderbeu. Lind pytja se si mund ta krijojme ne ate bote qoft dhe 30 sekonda ose 1 minut ne koken tone?. duke u bazuar tek librat historite apo qoft dhe ndonje film ne krijojme nje lloj imagjinate e cila na con fiks atje ku duam ne, duke e bazuar ne ngjarje te cilat ne te vertete kan ndodhur dhe jane ashtu sic imagjinohen.

  Cfare duam te themi ne me fjalen komplet jashte imagjinates!?, ajo qe dua te themi eshte imagjinata jo reale dhe inegzistente. Po te shikoni me kujdes foton e teorise e cila ndodhet siper fare ne kete artikull, ju do shifni ngjyrat e kuqe te cilat jan shperndare si pas asajt qe ne mendojme ose shikojme neper tv etj. Athere si pas grafikes tek foto e siperme fare kemi nje pjese ku dinosauret jan pothuajse ne zonen e daljes se imagjinates. Athere me leni tju shpjegoj se pse dinosauret jane klasifikuar tek ngjyra blu ne grafike. Ato jan klasifikuar sepse ne si kemi par kurr me sy real por thjesht i kemi pare ato neper filma ose dokumentare , por ne kemi evidenca kemi skeletet e tyre te cilat ruhen neper muzeume , dhe kjo i jep nje vend dinosaurve ne kufirin midis brenda imagjinates dhe daljes nga ajo.


  Komplet jashte imagjinates

  Duke ju referuar ngjyres se kuqe ne grafike shohim qe ajo eshte ku do dhe ne cdo cep te saje. Cfare kuptimi ka ngjyra e kuqe tek grafika?. Atehere po te shikoni me kujdes evenimenti me kryesor dhe me i afert eshte krijimi i sistemit diellor. Lind pytja se si mund ta imagjinojme ne krijimin e sistemit diellor duke e percjell ate imagjinate ne trurin tone, dhe pergjigja eshte qe ne nuk kemi nje pamje te qarte te krijimit te sistemit diellor , sepse njeriu i pare eshte krijuar rreth mijra viteve me pare dhe jo miliardave viteve ne kohen kur u formua sistemi diellor. Pergjigja eshte , duke perdorur ngjyren e kuqe ne grafike ne kemi kaluar kufurin e imagjinates dhe jemi futur ne boten e asajt qe quhet (imagjinat e imponuar), qe do te thote nese ne imagjinojme formimin e sistemit diellor, ne bazohemi tek imponimi i atyre qe kane ndertuar nje imazh vetem 1% nga ceshte ne realitet. Imagjinata e imponuar ka lidhje me Hollywood, me dokumentaret me simulimet kompjuterike neper universitete etj. Pra ai imazh qe ne kemi para syve dhe qe e shofim ne dokumentar eshte nje imagjinat e imponuar dhe e ndertuar nga ato bejne cmos qe ta studjojne, dhe pastaj ja kalojne studimin dokumentareve. Pasi dokumentaret perdorin grafikat e tyre te ndertimit ne nje objekt athere ne gjejme nje menyre per ta imagjinuar dhe ndertuar kete objekt ne koken tone. Pershembull shkenca flet qe pas 5 miljard viteve Dielli yne do shndrohet ne nje gjigand te kuq dhe toka qe ne jetojme sot, do te zhduket pasi Dielli do e gelltise ate. Lind pytja se si mund ta imagjinojme ne kete gje, dhe pergjigja eshte e thjeshte fare , nga (dokumentaret). Kemi par dokumentare se si universi do te vdesi nga ngrirja e madhe pershembull ose si pas nje teorie tjeter do te kaloj ne (big crunch - kercitja e madhe), dhe pergjigja eshte kemi par dokumentaret dhe duke ndjekur ato ose filmat ne shume leht mund te krijojme nje imagjinat tonen duke e ndertuar ashtu sic duam ne ne koken tone , sa do qe kjo e fundit eshte jo reale dhe eshte thjesht imagjinate brenda imagjinates.

  Nje shembull: Universi lindi para 13,7 miljard viteve + googleZero(1/100 zero mbrapa) = "GoogleZero/13,7", Athere kjo distance fillon nga Big bangu deri ne Big freeze=(Ngrirja Zyrtare e Universit). Mendojeni vete se sa vite do duheshin per te udhetuar te gjith kete distanc Duke perdor dhe C=Shpejtesine e Drites.
  Nese do perdornim shpejtesine e imagjinates athere udhetimi nga Big Bangu deri ne Big Freeze do ishte jo me shume se 0,1 sekond.

  Shpejtesia e drites^C pershkon 1 vit drite ose 8.5 trilion milje ne kohen kohore prej nje viti.
  Shpejtesia e Imagjinates pershkon 1 vit drite ose 8.5 trilion milje ne kohen kohore prej 0,1 sekonde.

  Shpejtesia e drites^C eshte Miljarda% ose Numri GoogleZero% i sakte dhe korrekt.
  Shpejtesia e Imagjinates nuk eshte as 00000000000000000000000000000000000000000000000,1 % i sakte dhe korrekt kundrejt Shpejtesise se Drites.


  Pra nga i gjithe ky krahasim tregojme qe Shpejtesia e Imagjinates eshte shume me e shpejt se sa Shpejtesia e Drites. Por Shpejtesia e Imagjinates nuk eshte korrekte dhe e sakte ashtu sic eshte Shpejtesia e Drites.

  Theksoj: Shpejtesia e drites eshte pjese fizike e cila perben (driten rrezet etj).
  Theksoj: Shpejtesia e imagjinates eshte thjesht imagjinate e pa dukshme dhe jo fizike pra thjesht e ndertuar brenda njeriut.  Shenim: Ky studim dhe artikull eshte ne baze te drejtes time si autor. Theksoj nese dikush do qe ta vendosi kete artikull ne websitin e tij, i duhet te rrespektoj CopyRight duke vendosur emrin tim si autor ''Elton Balla'' dhe url orgjinale te ketij artikulli e cila eshte '' http://www.universalb.com/showthread...sia-e-Mendimit '' . Ne cdo kundershtim me keto te drejta do me duhet te rraportoj per abuzim CopyRight. Flm.

  Elton Balla
  Oxford Angli 2011
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2011
  Postime
  1

  Default

  shum e vecante kjo teme urime

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  thx
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4
  LoBuS GmbH
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Vendodhja
  Canada
  Postime
  4

  Default

  Ti o je i shkar por i shkar ne kuptimin e plot te fjales... Mke lon pa fjale bravo per zotin

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  lol thx
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 6. #6
  Member enxhi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2010
  Vendodhja
  ALBANIA
  Postime
  35

  Default

  interesante Ton, Bravo!!
  Success doesn't come to you…you go to it.

 7. #7
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  thx Enxhi
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 8. #8
  Junior Member saranda's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2011
  Postime
  23

  Default

  teme shume interesante
  vetem me ane te imagjinates mund ta shetisim universin sepse mundesia per te shkuar ne hene nuk i jepet cdokujt prandaj imagjinata edhe pse nuk eshte reale dhe korrekte ta ploteson nje deshire qe smund te behet realitet asnjehere!

 9. #9
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Shume e sakte Saranda.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 10. #10
  Junior Member marko's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Vendodhja
  Tirana, Albania
  Postime
  6

  Thumbs up

  Mendoj se per ne qe e lexojm duket nje artikull i thjesht, por ne fakt esht nje studim i guximshem, faleminderit Tono, e mbajte fjalen, vertet mbreslenese
  Marko

 11. #11
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Je i Mirepritur Marko
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 12. #12
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2011
  Postime
  1

  Default

  Mendoj se disa here ne vend te fjales "Imagjinate" eshte dashur te perdorej fjale "memorie" ose Kujtese
  Urime artikullin shume i bukur ..pergezime

 13. #13
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Memoria ose kujtesa ska lidhje me imagjinaten , se nuk behet fjale per dicka qe do ta kujtosh pasi ka ndodhur dje ose para nje viti , por behet fjale per imagjinaten ke shkalle te grafikut te me siperm. Flm Gjithsesi
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 14. #14
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Postime
  3

  Arrow imagjinata

  aVetem te falenderoj per keo tema interesante,jan mjaft te pershtateshme dhe mjaft te qendruesheme.Por vetem nje lloj keshille sado te vogel shpejtesiaja e drites eshte konstante dhe forme e vazhduesheme.nserkaq ne aspektin astrofizik imagjinata eshte nje variant i cili nuk e ka konstanten e vet ndertuese,pra dua te them se nese njeriu leviz me shpejtesi te drites konstantja e asaj shpejtesie eshte e vazhdueshem nderkaq imagjinata si form astrofizik nuk shkon ne nje projeksion te vazhdueshem,me konkretisht imagjinojm udhetiminderi ne alfa ceturia(galaktika me e afert e tokes) me imagjinat ne munde te shkojm aty dhe te ndalemi vazhdimesia aty perfundon.faliminderit.

 15. #15
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arbnor Shiko Postimin
  aVetem te falenderoj per keo tema interesante,jan mjaft te pershtateshme dhe mjaft te qendruesheme.Por vetem nje lloj keshille sado te vogel shpejtesiaja e drites eshte konstante dhe forme e vazhduesheme.nserkaq ne aspektin astrofizik imagjinata eshte nje variant i cili nuk e ka konstanten e vet ndertuese,pra dua te them se nese njeriu leviz me shpejtesi te drites konstantja e asaj shpejtesie eshte e vazhdueshem nderkaq imagjinata si form astrofizik nuk shkon ne nje projeksion te vazhdueshem,me konkretisht imagjinojm udhetiminderi ne alfa ceturia(galaktika me e afert e tokes) me imagjinat ne munde te shkojm aty dhe te ndalemi vazhdimesia aty perfundon.faliminderit.

  Duhet ta lexosh te gjithe artikullin me kujdes sepse jane te sqaruara cdo gje.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 16. #16
  Member Albert Einstein's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2012
  Vendodhja
  Paris,France
  Postime
  65

  Default

  Bravo z.Elton!Duket nje studim i thelle por edhe per ta kuptuar duhet imagjinate.

 17. #17
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albert Einstein Shiko Postimin
  Bravo z.Elton!Duket nje studim i thelle por edhe per ta kuptuar duhet imagjinate.
  Duhet thjesht ti kushtosh vemendje dhe e kupto fare lehte
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 18. #18
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2011
  Postime
  1

  Default

  Shum terheqes, e kam lexuar me deshire deri ne fund.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •