Faqja 1 deri nė 5 nga 5

Tema: Mjegullnaja - Nebula spektakolare ''Carina'' dhe strukturat e gazit ''HH 901'' dhe ''HH 902''

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Mjegullnaja - Nebula spektakolare ''Carina'' dhe strukturat e gazit ''HH 901'' dhe ''HH 902''

  Nebula Carina

  Kjo pamje spektakolare e perbere nga rete e gazit dhe pluhurit, duket si nje peizazh i ēuditshem nga filmi The Lord of the Rings. Teleksopi i NASA/ESA, Hubble arriti te kapi kete pamje spektakolare dhe te pabesueshme e cila duket me teper si nje fantazi e pikturuar se sa nje pamje e vertet. Ky mal kaotik ne maje te shtylles se gazit dhe pluhurit eshte 3 vite drite i gjate dhe po konsumohet larg nga shkelqimi i drites e cila behet e mundur nga Yjet ne afersi. Shtylla e gazit gjithashtu eshte duke u ngacmuar dhe nga brenda pershkak se Yjet e vegjel ne moshe ndodhen pikerisht brenda kesaj te fundit dhe mundesojne leshimin e disa avioneve ose rrezatimeve te gazit te cilat duken qart ne majen e kesaj strukture fenomenale.

  Kjo maje e trazuar kozmike qendron brenda nje ēerdhe te stuhishme Yjore e quajtur Nebula Carina, qe ndodhet 7500 vite drite larg ne konstelacionin jugor te Carina. Rrezatimi dhe ererat e shpejta qe rrjedhin nga Yjet e nxehte te porsalindur jane formuesit kryesore te ketyre shtyllve. Nje tjeter ēift i avioneve te gazit eshte i dukshem ne nje pamje kulminante ne qender te imazhit. Keto avioneve, te njohur respektivisht si HH 901 dhe HH 902, jane shtyllat kryesore te cilat mundesojne lindjen e Yjeve te reja.

  Kamera Wide Field 3 ne ''Teleskopin Hubble'' verejti kete shtylle spektakolare gazi me 1 dhe 2 shkurt 2010. Ngjyrat ne kete imazh korrespondojne me shkelqim te oksigjenit (blu), hidrogjenit dhe azotit (jeshile), dhe squfurit (e kuqe). Me kete imazh te pa pershkrueshem me fjale, ''Teleskopi Hubble'' feston 20 vjetorin e tij qe nga dita qe eshte hedhur ne orbiten per rreth Tokes.

  NASA/ESA: Teleskopi Hubble.
  Elton Balla
  Angli Oxford 2011
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2

  Default

  wwwwvVvvVv :| ohwVvv

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  fiks woow te le pa fjale
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2011
  Postime
  11

  Default

  wow,duken si te bera me kompjuter............... <3
  magic is in you.all you need to do is to search it. ♥ ♥ ♥

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Ines edhe ato te Nases kur e kan kapur kete foto nga teleskopi Hubble si kan besuar syve.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •