Faqja 1 deri nė 4 nga 4

Tema: Teorema e Pitagores!

 1. #1
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Post Teorema e Pitagores!

  Teorema e Pitagores:a2(katror)+b2=c2.Kjo eshte nje teoreme mjaft e rendesishme per matematiken.a=brinje e trekendeshit b=c=brinje e trek.

 2. #2
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  Shembull:a=2cm,b=3cm,c=? a2+b2=c2 2*2+3*3=c2 4+9=c2 13=c2 por nuk mund te nxjerrim nje numer te sakte sepse 13 nuk eshte numer katror.

 3. #3

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lejdi Shiko Postimin
  Teorema e Pitagores:a2(katror)+b2=c2.Kjo eshte nje teoreme mjaft e rendesishme per matematiken.a=brinje e trekendeshit b=c=brinje e trek.
  dhe qč zbatohet per cfare lloj trekendshi ???

 4. #4
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  Kenddrejte

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •