Faqja 1 deri nė 6 nga 6

Tema: Ruset bejne gati projektet per te perballuar asteroidet dhe kometat

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Ruset bejne gati projektet per te perballuar asteroidet dhe kometat


  Ekspertėt Rus tė Qendrės Shtetėrore tė Raketave, nė seminarin e titulluar “Java e Hapėsirės”, qė u mbajt nė Spanjė, sugjeruan qė tė shkatėrrohen “Gurėt” e mėdhenj me anė tė shpėrthimeve. Raketat Soyuz-2 dhe Rous-M do tė transportojnė sistemin agresiv dhe lėndėt plasėse me njėsinė “Kapkan” e quajtur ndryshe kapsula e kurthit.
  Asteroidėt, kometat si dhe Gurėt e mėdhenj tė cilėt fluturonte nė njė distancė tė afėrt nga toka, pėrbėjnė njė rrezik tė madh pėr tokėn, kur orbita e tyre kryqėzohet me atė tė Tokės. Dhe pėr shkak se ata janė tė shumtė, disa prej tyre mund tė bien ndesh me planetin tonė. Pra, ose duhet tė ndryshojnė orbitėn ose duhet tė bėhet “njė mijė copė”.

  Raketat Soyuz-2, kanė aftėsi kujdesi dhe mund tė mbrojnė tokėn nga trupa tė huaj me njė diametėr deri nė 300 m, ndėrsa Roos-T deri nė 700 m. Kjo pune po bėhet nga Akademia Ruse e Shkencave.
  Shpenzimet e programit janė vlerėsuar nė 700 milion dollarė dhe kohėzgjatje rreth 10 vjet. Kjo shumė nuk ėshtė qa e madhe, nė krahasim me problemin globale qė ajo do tė zgjidhė.
  Universalb & AlbaniaObserver
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2

  Default

  HI,

  Jam kurjoz a vazhdon te jete ne pune ai stacioni hapsinor " Mir " apo e kane nxjerre jashte funksionit ? Ka qene nje super investim i njerezimit per njohjen e hapsires.

  Tung !

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Me sa di un vazhdon te jete sepse nuk mund te hedhin dem nje sasi te konsiderueshme investimesh.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4

  Default

  Nuk ia kam idene sakte me thene te drejten por nga nje dokumentar i koheve te fundit qe kam pare mbi kete stacion hapsinor, kam pare qe e kishin katandisur shume keq dhe madje informacionet tregonin se nuk ishte bere asnje invesitm qe nga shperberja e Bashkimit Sovjetik.

  Kalo mire !

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Si do qe te jete puna e investimeve , nuk besoj qe rusi do e lente pas dore sepse do u tregonte shume inferior ndaj amerikes, kshu qe besoj se do jete ne funksion pavarsisht kondicionit qe mund te jete.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 6. #6

  Default

  Sakte !

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •