Faqja 1 deri nė 6 nga 6

Tema: Ruset bejne gati projektet per te perballuar asteroidet dhe kometat

Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
    Dita e Regjistrimit
    Jun 2010
    Vendodhja
    Oxford - Angli
    Postime
    718

Arrow Ruset bejne gati projektet per te perballuar asteroidet dhe kometat

Ekspertėt Rus tė Qendrės Shtetėrore tė Raketave, nė seminarin e titulluar “Java e Hapėsirės”, qė u mbajt nė Spanjė, sugjeruan qė tė shkatėrrohen “Gurėt” e mėdhenj me anė tė shpėrthimeve. Raketat Soyuz-2 dhe Rous-M do tė transportojnė sistemin agresiv dhe lėndėt plasėse me njėsinė “Kapkan” e quajtur ndryshe kapsula e kurthit.
    Asteroidėt, kometat si dhe Gurėt e mėdhenj tė cilėt fluturonte nė njė distancė tė afėrt nga toka, pėrbėjnė njė rrezik tė madh pėr tokėn, kur orbita e tyre kryqėzohet me atė tė Tokės. Dhe pėr shkak se ata janė tė shumtė, disa prej tyre mund tė bien ndesh me planetin tonė. Pra, ose duhet tė ndryshojnė orbitėn ose duhet tė bėhet “njė mijė copė”.

Raketat Soyuz-2, kanė aftėsi kujdesi dhe mund tė mbrojnė tokėn nga trupa tė huaj me njė diametėr deri nė 300 m, ndėrsa Roos-T deri nė 700 m. Kjo pune po bėhet nga Akademia Ruse e Shkencave.
    Shpenzimet e programit janė vlerėsuar nė 700 milion dollarė dhe kohėzgjatje rreth 10 vjet. Kjo shumė nuk ėshtė qa e madhe, nė krahasim me problemin globale qė ajo do tė zgjidhė.

Universalb & AlbaniaObserver
    Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

HI,

Jam kurjoz a vazhdon te jete ne pune ai stacioni hapsinor " Mir " apo e kane nxjerre jashte funksionit ? Ka qene nje super investim i njerezimit per njohjen e hapsires.

Tung !

Dita e Regjistrimit
    Jun 2010
    Vendodhja
    Oxford - Angli
    Postime
    718

Me sa di un vazhdon te jete sepse nuk mund te hedhin dem nje sasi te konsiderueshme investimesh.

Nuk ia kam idene sakte me thene te drejten por nga nje dokumentar i koheve te fundit qe kam pare mbi kete stacion hapsinor, kam pare qe e kishin katandisur shume keq dhe madje informacionet tregonin se nuk ishte bere asnje invesitm qe nga shperberja e Bashkimit Sovjetik.

Kalo mire !

Dita e Regjistrimit
    Jun 2010
    Vendodhja
    Oxford - Angli
    Postime
    718

Si do qe te jete puna e investimeve , nuk besoj qe rusi do e lente pas dore sepse do u tregonte shume inferior ndaj amerikes, kshu qe besoj se do jete ne funksion pavarsisht kondicionit qe mund te jete.

Sakte !

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit