Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Zbulohen 3 planete te reja te tipit xhuxha, ashtu si Plutoni, Eris, Ceres, Haumea, dhe Makemake

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Zbulohen 3 planete te reja te tipit xhuxha, ashtu si Plutoni, Eris, Ceres, Haumea, dhe Makemake


  Objektet u zbuluan ne nje seksion te studiuar ne Brezin Kuiper, nje rajon i sistemit diellor qe fillon pertej orbites se Neptunit dhe shtrihet 8.2 miliardė kilometra nga Dielli. Astronomi Scott Sheppard, i Institutit Carnegie tė Uashingtonit, dhe koleget e tije, gjeten keto trupa duke perdorur teleskopin e Universitetin te Varshavės nė Las Campanas nė Kili.

  Rajoni i dukshem i Brezit Kuiper nga hemisfera veriore e Tokes, eshte studiuar ne menyre te vazhdueshme, por deri ne kohet e fundit, mungesa e instrumenteve ka bere te pa mundur studimin nga hemisfera jugore.

  Anketa e fundit beri te mundur gjetjen e 14 objekteve te reja ne Brezin Kuiper, 3 prej te cilave me nje madhesi te mjaftueshme per ti`u bashkuar xhuxhave fqinj, si Plutoni, Eris, Ceres, Haumea, dhe Makemake.

  Duke vleresuar reflektimin e objekteve, Sheppard dhe koleget e tije arrijne te percaktojne madhesine e objektit. Objekti me i madh eshte rreth 620 kilometra ne diameter. Keto objekte misterioze kane madhesi te mjaftueshme per te qene te rrumbullaket.

  Nga reflektimi rezulton se Plutoni dhe Eris jane te dyja rreth 2.333 kilometra. Me i vogli ne kategorine e xhuxhave eshte Ceres, rreth 487 kilometra) ne diameter. Per shkak se 14 objektet e gjetura jane shume larg dhe te vegjel, astronomet nuk jane akoma te sigurte nese keto te fundit jane sferike, qe te kene mundesi ti`u japin emrin dhe kategorine xhuxh.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  pershendetje Elton desha te dija keto planetet e reja qe jane zbuluar rrotullohen rreth diellit tone ?

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Po flori ndodhen ne brezin e Kometave i quajtur Kupier
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •