Faqja 1 deri nė 4 nga 4

Tema: Henat/Satelitet: Mimas dhe Enceladus

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Lightbulb Henat/Satelitet: Mimas dhe Enceladus


  Hena/Sateliti Mimas


  Mimas eshte sateliti i 7-te i njohur i Saturnit

  Distanca: 185,520 km nga Saturn
  Diametri: 392 km
  Masa: 3.80e19 kg


  U zbulua ne 1789 nga Herschel.

  Densiteti i ulet i Mimas tregon, qe ajo eshte e perbere me nje shtrese akulli te lengshem, dhe nje pjese te vogel shkembor.

  Siperfaqja e Mimas eshte e dominuar nga nje krater 130 km, i njohur si Herschel, eshte pothuajse 1/3 e diametrit ( Mimas). Muret jane rreth 5 km te larta, dhe pjesa e thelle rreth 10 km, dhe kulmin e saj e arrin ne pjesen qendrore ku ngrihet 6 km mbi kraterin. Krijimi i ketij krateri nga perplasja e nje objekti teper te madh gati sa se ka shperthyer totalisht Mimas. Thyerja mund te shihet ne anen e kundert te Mimas, qe mund te jete per shkak te ndikimit te njejte.

  Siperfaqe e Mimas eshte e mbushur me kratereve , por nuk ka te tjere te medhenj sa Herschel. Kjo sugjeron, qe heret ne historine e saj, Mimas ndoshta eshte ndikuar nga (objekte Shkembore) edhe me te medha, se sa ai qe ka krijuar Herschel qe plotesisht (shpertheu zhvilloi) henen e re. Theksohet qe pas atyre perplasjeve , mbeturinat e mbledhura ne nje trup te vetem jan pjese e krijimit te Mimas ne ditet e sotme.[/B]


  Hena/Sateliti Enceladus

  Enceladus eshte sateliti i 8-te i njohur i Saturnit

  Distanca: 238,020 km nga Saturn
  Diametri: 498 km
  Masa: 7.30e19 kg

  U zbulua ne 1789 nga Herschel.


  Te pakten pese lloje te ndryshme te terrenit jane identifikuar ne Enceladus. Perveē kratereve ka fushat dhe te ēara te gjera. Te pakten disa nga pjeset e siperfaqes jane relativisht te reja , ndoshta me pak se 100 milion vjet.
  Kjo do te thote se Enceladus duhet te kete qene aktiv deri para pak kohesh (dhe ndoshta eshte ende aktive). Ndoshta nje lloj te "ujit vullkanik" eshte ne proces.

  Enceladus eshte shume e vogel per te ndezur veten nga prishja e materialeve radioaktive ne brendesi te saj ne te tashmen. Pak kohe pas formimit te saj 4.5 miliard vjet me pare (radioisotopesa - perberje radioaktive) jeteshkurter mund te kene dhene ngrohje te mjaftueshme.

  Enceladus eshte mbyllur ne nje rezonance 01:02 me Dione (te ngjashme me situaten ne mes Io dhe Europa). Kjo mund te siguroje nje mekanizem per ngrohje, por ndoshta eshte i pamjaftueshem per te shkrire akullin e ujit. Enceladus mund te jete i perbere me shume nga disa materiale shkrires se sa uji te paster.

  Enceladus ka shume gjasa burimi te materialeve ne unazen e Saturnit.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  nice one jouhle
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •