Faqja 1 nga 2 12 FunditFundit
Faqja 1 deri nė 25 nga 29

Tema: Shkencetaret e CERN mendojne se kane thyer shpejtesine e drites

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Shkencetaret e CERN mendojne se kane thyer shpejtesine e drites


  Antonio Ereditato, zedhenes i grupit nderkombetar te studiuesve, tha se masat e marra ne 3 vitet e fundit treguan se neutrinot e pompuara nga CERN prane Gjeneves, kane arritur 60 nanoseconda me shpejte se sa drita. Ne kemi besim te larte ne rezultatet tona, dhe kemi kontrolluar dhe rikontrolluar cdo gje qe mund te kete shtremberuar matjet tona, por nuk kemi gjetur asgje, tha ai.

  Nese kjo konfirmohet, atehere zbulimi do te demtojne teorine e Albert Ajnshtajnit te relativitetit special, e cila thote se shpejtesia e drites eshte konstante dhe se asgje ne nuk mund te udhetojne me shpejte ne univers se sa shpejtesia e drites. Teoria e Relativitetit ka me shume se 1 shekull qe eshte ne zemren e astrofizikanteve dhe eshte nga teorite me te studiuara dhe nje nga pikpamjet kryesore te ligjeve standarte te fizikes. Zbulimi u be komplet papritur pasi ne laboratorin e CERN po zhvilloheshe nje rutine kerkimesh te informacioneve te bera ne 3 vitet e fundit.

  Nje total prej 15.000 rreze te neutrinove - (grimcat e vogla qe pershkojne kozmosin), jane hedhur gjate nje periudhe prej 3 vjetesh nga CERN drejt Gran Sasso 730 km larg, ku jane kapur nga detektoret gjigand. Drita ka mbuluar distancen ne rreth 2.4 mij te sekondit, por neutrinot moren vetem 60 nano sekonda - ose 60 miliard te sekondit me pak se sa rrezja e drites. Eshte nje ndryshim i vogel, tha Ereditato, i cili punon ne Universitetin e Bern te Zvicres. Gjetja eshte shume befasuese dhe per momentin te gjithe duhet te jene shume te kujdesshem ne perllogaritjet. Ereditato nuk pranoi te flase rreth impaktit qe mund te kete ky zbulim ne fizike. Ne jemi shkencetare tha ai dhe punojme me ate qe dime.

  Kur nuk arrin ta shpjegosh dot vete fenomenin, atehere kerkon mendimin e komunitetit, tha ai. Shpejtesia e drites ne vakum prej 300.000 kilometrash ne sekonde njihet si me e madhja ne univers dhe zbulimet e shkencetareve ne Zvicer jane nje goditje e forte per boten e fizikes dhe vete teorise se relativitetit. Sipas Albert Ajnshtajnit levizja pertej shpejtesise se drites eshte e pamundur. Shkencetaret Amerikane dhe Japoneze kane marre persiper te bejne te gjitha verifikimet perpara se ajo qe ndodhi ne Cern me grimat subatomike te deklarohet si nje zbulim i ri. Pjesa me e madhe e Fatashkences eshte e bazuar ne idene se, ne qofte se pengesa e shpejtesise se drites kapercehet, udhetimi ne kohe mund te behet teorikisht i mundur.
  Universalb.CoM 2011
  Last edited by Aurora Sollaku; 07-07-2012 at 02:47 PM. Arsye: editim
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2

  Default

  Shume interesante

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  seshte interesante se eshte per te qajt , nje shekull kerkime studime i bie te hidhen ne plera.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4

  Default

  mund te na e shpjegoshe me mire udhetimin ne kohe

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Do bej nje artikull kur te jeme i qete per punen e udhetimit ne kohe.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 6. #6
  Moderator
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2011
  Postime
  11

  Default

  Ne fakt, z. Elton
  Qe disa grimca te udhetonin me shpejt se drita spekullohej neper rrethet shkencore qe me kohe. Vrojtimi ne kushte laboratorike te grimcave te ketilla me shpejtesi jasht ligjeve te fizikes se njohur vetem se vertetoi keto zera. Te shofim cdo te ndodhi me tej!

  Personalisht, besoj se ne kushte laboratorike mund te presish c'do gje sepse edhe numri i partiklave te njohura eshte shume i vogel krahasuar me "Particle zoo" qe sugjerohen nga teori te ndryshme. Eshte thene qe me kohe qe "Teoria e Relativitetit" tashme eshte vetem nje teori klasike, ashtu sic eshte edhe Teoria e Levizjes se Trupave, nga Newton. Asgje per tu cuditur, te presim teorite e reja!

 7. #7
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Scion, e di miku im qe eshte folur gjithmon per disa grimca te cilat udhetojne me shpejt se sa drita, por gjithmon eshte shtremberuar pak sa teoria ne lidhje me kete gje per mos te hedhur posht relativitetin e Ajnshtajnit. Gjithsesi te njejten rezultat kane nxjerr dhe japonezet ne testin e tyre qe kane bere , pra te njejtin rezultat si vete CERN, dhe kjo te le shume per te dyshuar per sa i perket relativitetit, por prap nje thinjosh si Ajnshtajni eshte shume e veshtrie te besosh qe ka gabuar . Bohh mbase jam un addicted me kete fakt se di. Gjithsesi te presim. Koha do e tregoje, sa do qe kam nje parandjenje qe do shtremberojne dicka per te mos hedhur posht as Ajnshtajnin dhe as rezultatet e CERN.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 8. #8
  Junior Member PaFjale.com's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2010
  Postime
  2

  Default

  Nje lajm sensacional dhe asgje me teper. Qe te hedhesh poshte teorine relativitetit, duhet prove e forte, riprodhim i eksperimentit si dhe konfirmim nga nje pale e trete. Nuk eshte asgje me teper sesa nje anomali. Ose gabim ne llogaritje ose eksperimenti nuk ka qene i sakte.

 9. #9
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Shpresojme Gerti, te presim.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 10. #10
  Junior Member PaFjale.com's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2010
  Postime
  2

  Default

  Toni shikoje me kete sy, po kane patur dore italjanet , nuk besohet

 11. #11
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Seshte puna te italianet Gerti por eshte nje komunitet i tere qe ka nxjerr te njejten rezultat
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 12. #12

  Default

  Elton ne qofte se dicka do te ecte me shpejte se C koha do te ndalonte sepse
  Ajnshtajni ka thene se ne qofte se dicka do te ecte me shpejtesine e drites atehere
  koha do te ngadalsohej.

 13. #13
  Moderator
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2011
  Postime
  11

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astrofizikanti i vogel Shiko Postimin
  Elton ne qofte se dicka do te ecte me shpejte se C koha do te ndalonte sepse
  Ajnshtajni ka thene se ne qofte se dicka do te ecte me shpejtesine e drites atehere
  koha do te ngadalsohej.
  Ne fakt, koha ndalon per vrojtuesin e jo per grimcen qe leviz. Ky efekt quhet "Time Dilation" por ne fakt, meqe ne dime shume pak per efektin Kohe, ka shume mundesi qe vete koha te jete si nje lloj hijeje e nje dimensioni tjeter! Meqe askush nuk ka udhetuar me shpejtesi te drites e te tregoje ngjarjen se c'ndodh, ka shume gjasa qe ose relativiteti nuk arrin e spjegoje plotesisht kohen si efekt/dimension ose ne nuk e kuptojme mire ate. Ki parasysh qe edhe dimensionin e trete ne e perfytyrojme me shume sesa e perceptojme. Ne jemi vetem ca qenie te cunguara 3dimensionale.

 14. #14
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astrofizikanti i vogel Shiko Postimin
  Elton ne qofte se dicka do te ecte me shpejte se C koha do te ndalonte sepse
  Ajnshtajni ka thene se ne qofte se dicka do te ecte me shpejtesine e drites atehere
  koha do te ngadalsohej.
  Te sygjeroj ta lexosh me kujdes ate qe te ka shkruajtur Scion sepse te ka bere nje shpjegim teper klasik dhe te thjeshte per tu kuptuar, dhe e falenderoj qe me shkurtoi pake kohe.

  Dua te te jap nje sygjerim meqe emri jot eshte Astrofizikant i vogel. Emri Astrofizikant do te thote shume tek nje njeri, dhe shpresoj qe ti shkosh deri ne piken e fundit nese studjon fizike atje ku ndodhesh. Ta them kete sepse tani e ke emrin Astrofizikanti vogel , por mas nje kohe mund ta besh dhe politikani vogel ose avokati vogel ose ekonomiku vogel ose ose kenegtari vogel. Te kesh parasysh nuk mund te fillosh astrofizike pa mesuar bazen elementare te Astronomise. Kam qen un kshu si ty dikur mesoja, dija dhe krijoja ide nga vetja ime me gjera qe ishin shume te veshtira per njerzit per ti krijuar , dhe nuk dija gjerat me elementare ose i dija por thjesht sme vinin ne tru.

  Fillimisht duhet te mesosh planetet dhe duhet ta fillosh tek i joni Toka, pastaj Henen pastaj Sistemin Dillor , pastaj te fillosh te mesosh Yjet, Perberjet, Konstelacionet, Galaktikat, Quesars, etj etj etj , pra baza Astronomise, pastaj te kalosh ne Astrofizike, dhe Fiziken Kuantike , Teorine e Relativitetit, Teorine e Njutonit e gravitacionit universal, Dimensionet , Universet Paralele , duke futur ketu dhe mesimet Fatashkencore + Kimistrine.


  Pra nese ke menduar te behesh astrofizikant sic ke emrin filloje nga A dhe jo nga I. Ky eshte sygjerim qe te jap.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 15. #15

  Default

  Elton une di shume per sistemin diellor pshsa kohe do per ti ardhur qark diellit,emri roak etj
  Per yjet qe formohen ne mjegullnajat e ndryshme,per te lenda e pare eshte hidrogjenietj
  Per dimensionet unieverset paralele qe Ajnshtajni ka thene qe mund te udhetosh neper to por nuk dihet ku mun te perfundosh
  Per teorinr e relativitetit etj
  Por si ce the dhe vete duhet te mesooj me shume dhe te zgjeroje dijet etj
  Do te mundohem te ndjek shembullin tend

 16. #16
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astrofizikanti i vogel Shiko Postimin
  Elton une di shume per sistemin diellor pshsa kohe do per ti ardhur qark diellit,emri roak etj
  Per yjet qe formohen ne mjegullnajat e ndryshme,per te lenda e pare eshte hidrogjenietj
  Per dimensionet unieverset paralele qe Ajnshtajni ka thene qe mund te udhetosh neper to por nuk dihet ku mun te perfundosh
  Per teorinr e relativitetit etj
  Por si ce the dhe vete duhet te mesooj me shume dhe te zgjeroje dijet etj
  Do te mundohem te ndjek shembullin tend
  Mundohu ti vesh me nje drejtim te gjitha , dmth te lehtat ne fillim dhe te veshtirat gradualisht me kohen, qe ta kesh me te lehte.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 17. #17

  Thumbs up

  Faleminderit,do ta marr parasysh gjithcka qe me ke thene.

 18. #18

  Default

  Meqe po flasim per kohen si eshte e mundur qe 3 muaj ne toke jame 3 vjete ne hapsire
  a eshte e vertet kjo?pse?

 19. #19
  Moderator
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2011
  Postime
  11

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga astrofizikanti i vogel Shiko Postimin
  Meqe po flasim per kohen si eshte e mundur qe 3 muaj ne toke jame 3 vjete ne hapsire
  a eshte e vertet kjo?pse?
  Shikoje kete, dhe do na kuptosh


 20. #20
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Astrofizikanti vogel te isha pergjigjur dhe me siper por postimi kishte dal tek postimi jot , se di se cfare ndodhi dmth jane mix postimet ose kam harruar une ne vend te shtyp Quote kam shtyp Modifiko postimin. Gjithsesi shiko videon e me siperme qe te ka dhene Scion dhe e kupton shume kollaj persen e pytjes qe ke bere.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 21. #21

  Default

  Po e kuptova

 22. #22

  Default hi 2 all !

  Pergezime per kete faqe interesante, kam pershtypjen se do na marresh ne qafe, do na lesh pa mesuar te tjerat

  Kaloni mire !

 23. #23
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga trust2creator Shiko Postimin
  Pergezime per kete faqe interesante, kam pershtypjen se do na marresh ne qafe, do na lesh pa mesuar te tjerat

  Kaloni mire !

  Mireseerdhe dhe flm. Sa per te tjerat varet ca ke ti ne gjak
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 24. #24

  Default hi

  Teknologji Informacioni

 25. #25
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Epo dhe njohuri rreth Universit sdo te bente keq . Mjafton se sa deshire ke te dish..
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •