Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Hena/Sateliti: Rhea

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Lightbulb Hena/Sateliti: Rhea


  Hėna/Sateliti Rhea


  Rhea eshte sateliti i 14-te i njohur i Saturnit dhe e 2- ta me e madhja.

  Distanca: 527,040 km nga Saturni
  Diametri: 1530 km
  Masa: 2.49e21 kg

  Zbuluar nga Cassini ne 1672


  Edhe pse disi me e madhe, Rhea eshte shume e ngjashme me Dione. Ata te dyja kane kompozime te ngjashme, karakteristika dhe terren te vecante.
  Rhea eshte e perbere kryesisht nga akull uji me shkemb me me pak se 1/3 e mases saj.

  Ne hemisferen zvarritese ka nje rrjet me vija te ndritshme mbi nje sfond te erret dhe disa kratereve te dukshem.
  Hemisfera kryesore eshte teper e dendur me kratere dhe e shndritshme . Keto karakteristika jane te para dhe ne Callisto , Hene, dhe Merkuri.

  Historia e Rhea's eshte shume e ngjashme me te Dione-se.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2011
  Postime
  2

  Default Rhea


 3. #3

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •