Faqja 1 deri nė 18 nga 18

Tema: Te vertetat e Shenjave te Horoskopit

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Te vertetat e Shenjave te Horoskopit


  Disa njerez besojne qe shenja e tyre e horoskopit ndikon tek gjerat ne jeten e perditshme, kjo ne varesi te shenjes se lindjes. Kjo ide eshte quajtur astrologji, dhe njerezit qe pretendojne se perdorin shenjat e zodiakut per te bere parashikime quhen astrologe.

  Sic e keni vene re kohet e fundit, fenomeni i horoskopit ka bere qe nje pjese e mire e njerzve me zor presin qe te zbardhi dita per te blere gazetat apo revistat. Fakti se si perdoret horoskopi dhe shenjat tek jeta e perditshme eshte shume qesharake (sidomos nga ana e femrave). Kemi vene re se si njerzit thone dhe mendojne qe, nese ti i perket shenjes se Luanit pershembull, nuk ke mardhenie te mira me dike qe i perket shenjes se Gaforres apo anasjelltas. Keto jane thjeshte iluzione ne trurin tuaj sepse realiteti eshte komplet ndryshe. Lexoni me posht per me teper.

  Pershembull: Ditelindja ime eshte ne 11 gusht. Kur une them, "Une jam nje Luan," kjo do te thote qe ne ditelindjen time, vija imagjinare nga Toka ndermjet Diellit te drejton tek konstelacioni i Luanit. Ose me sakte nese une e kaloj te gjithe naten jashte dhe pres lindjen e Diellit mengjesin e 11 gushtit, atehere un pres qe Dielli te kaloje ne nje nga 12 shenjat e zodiakut, dhe pikerisht ne lindjen e tij ate dite si pas shenjes time ai duhet te kaloje perball Konstelacionit te Luanit. Ne fakt kete gje e ka bere, por jo tani, por 3000 vjet me pare kur Babilonasit vendosen Zodiakun ne funskion.

  Pra fakti qe Dielli kalon cdo muaj perball nje shenje si pas zodiakut nuk eshte e vertete.

  Disa forma simbolike ne hapesire bejne te mundur gjetjen e yjeve. Keto simbole qendrojne per te formuar Konstelacionet ose sic quhet ndryshe ne Shqip Shenjat e Horoskopit.

  Cfare eshte Zodiaku dhe cfare i ben kaq speciale keto Konstelacione.

  Imagjinoni nje linje te drejte nga Toka ne drejtim te Diellit dhe me tej ne hapesire, dhe pastaj imagjioni Token duke vazhduar orbiten e saj rreth Diellit. Kjo linje e drejte imagjinare rrotullohet duke na treguar Konstelacione te ndryshme ne kohen kur Toka vazhdon orbiten e saj rreth Diellit.

  Konstelacionet ne Zodiak jane thjeshte figura imagjinare qe shtrihen ne linje te drejte dhe qe tregojne gjatesine e vitit. Ne kohet e lashta, Astronomet nuk e kuptonin plotesisht se si Toka, Dielli, dhe Yjet leviznin perreth. Gjithashtu ato nuk e kishin idene qe edhe vete Universi ishte aq i madh. Por ata ishin vezhgues te mprehte te qiellit, dhe u perpoqen shume per ti dhene nje kuptim Universit. Njerezit imagjinonin se Konstelacionet mund te jene simbole te rendesishem, duke treguar historite e perendive te tyre dhe mitet e tjera. Ky nuk ishte ndonje hap i madh per te supozuar se ndryshimet e pozicioneve te Konstelacioneve ne kohe te ndryshme te vitit mund te jene te rendesishem per njerezit dhe ngjarjet ne Toke.

  Babilonasit jetuan mbi 3.000 vjet me pare. Ata e ndane Zodiakut ne 12 pjese te barabarta - ashtu sic mund te presim nje pice ne 12 pjese ne ditet e sotme. Ata zgjodhen 12 Konstelacione/Shenja ne Zodiak, nje per secilin nga 12 pjeset. Pra, kur Toka rrotullohet rreth Diellit, ky i fundit kalon neper secilen nga 12 pjeset e Zodiakut. Qe kur Babilonasit e kishin pothuajse gati nje kalendar 12 mujore (ne baze te fazave te Henes), cdo muaj mori nje pjese nga 12 te zgjedhurat e Zodiakut. Por edhe sipas tregimeve te vete Babilonasve te lashte, shikohet qarte se ne te vertete ka pasur 13 Konstelacione ne Zodiak. Kulturat dhe traditat e tjera kane njohur me shume se 24 Konstelacione te Zodiakut. Pra, Babilonasit zgjodhen nje Konstelacion/Shenje per ta lene jashte. Konstelacioni qe u la jashte njihet me emrin Ophiuchus, qe ne Shqip do te thote mbajtesi i gjarperit (Shikoni figuren e me poshtme).

  Gjithsesi disa nga 12 Shenjat e zgjedhura nuk pershtaten absulutisht ne pjeset e tyre, qe do te thote se format e tyre jane thjesht nje imagjinate se sa nje forme e vertete reale. Cfare dua te them me format imagjinate/Reale. Format e Konstelacioneve ose sic njihen ndryshe ne Shqip Shenjat e Horoskopit, nuk e plotesojne te gjithe pjesen e muajit kur Dielli kalon perball ketyre te fundit. Pra, disa jane me te vogla dhe disa jane me te medha, qe do te thote se nese kete vit ti i perket shenjes se Luanit, athere vitin tjeter ti i perket nje shenje tjeter. Gjithsesi sic e kam shpjeguar me siper, 3000 vjet me pare Babilonasit e vune re kete gje dhe e vendosen ne funksion, por nga ajo kohe deri tani, pozicionet kane ndryshuar mijra here, dhe nuk dihet e sakte se kush Shenje i perket ditelindjes se cdo personi.

  Kur Babilonasit e pare krijuan 12 shenjat e zodiakut, nje ditelindje ne mes te 23 korrikut dhe 22 gushtit do te thote qe i perket Shenjes se Luanit. Tani, 3.000 vjet me vone, qielli ka levizur, sepse boshti i Tokes (Poli i Veriut) nuk te con me ne te njejtin drejtim.

  Tani Ditelindja ime me 11 Gusht do te thote qe un kam lindur ne Shenjen e Gaforres (Nje Konstelacion me heret) dhe jo Luani.

  Konstelacionet jane te madhesive dhe formave te ndryshme, keshtu qe Dielli kalon periudha te ndryshme kohe duke u rreshtuar ne linje te drejte me secilen prej tyre.

  Ja nje Fakt: Linja nga Toka permes Diellit e tregon Shenjen e Virgjereshes per 45 dite rrjesht, kurse tek Shenja e Akrepit linja e drejte zgjat vetem per 7 dite (Pra te lindurit e shenjes se Akrepit nuk zgjasin 30/31 dite qe ka nje muaj i plote, por vetem 7 dite). Per ta sinkronizuar Zodiakun me 12 muajt e kalendarit te tyre, Babilonasit e injoruan faktin qe Dielli ne te vertete leviz neper 13 Konstelacione, dhe jo 12. Ata percaktuan secilin prej ketyre 12 Konstelacioneve ne varesi te barabarte te kohes. Pervec 12 Konstelacioneve te njohur te Zodiakut, ne te vertete Dielli eshte ne nje linje edhe me Konstelacionin ose Shenjen ''Ophiuchus'' (Mbajtesi i Gjarperit), me nje kohe prej rreth 18 ditesh per cdo vit.  Elton Balla
  Oxford Angli 2011
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2

  Default

  haha toni pastaj kush beson ne numerologji 13=nr i vdekjes (1+3=4 rilindja) dhe nr i fatit me i diskutueshem
  me pak fjale per temen do thoja qe kush ndihet mire te lexoj e te degjoj horoskopin ta beje por ti hyjme temes me thellesi dale problem mbi problem
  5(*) per temen

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  ska lidhje numri vdekjes jo
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Postime
  40

  Default

  E bukur kjo....me kete postim i nxoret te papune Astrologet..

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Astrologet sebesoj te dalin te pa pune se ka shume brainwasher te cilet ju ka hipnotizuar truri nga keto gjera, dhe kur lexojne realitetin i duket genjeshter.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 6. #6
  senjafreeenergy
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  6

  Default

  Horoskopi.........nje super genjeshter e madhe,,,,,,,nuk ja vlen te harxhosh fjale per kete teme.

 7. #7
  Super Sayan
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Vendodhja
  Milkyeway
  Postime
  1

  Default

  Nice post elton

 8. #8
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2012
  Postime
  1

  Default

  MENDOJ SE TE GJITHE JENI GABIM SEPSE NUK JENI SPECIALISTE TE ASTROLOGJISE QE FLISNI NE KETE MENYRE. UNE QE JAM MARRE GJATE ME TE DUA T'JU SHPJEGOJ SE ASTROLOGJIA NUK STUDION YJESITE POR PLANETET. YJESITE NUK NDIKOJNE NE ASTROLOGJI, ATO THJESHT U KANE DHENE EMRIN SHENJAVE. ESHTE E VERTETE SE PRANE ZODIAKUT SHTRIHEN 13 YLLESI POR ASTROLOGET MOREN EMRAT E 12 YJESIVE TE TJERA PER TE EMERTUAR SHENJAT E ZODIAKUT, PRA JU NGATERRONI SHENJAT ME YJESITE. SHENJAT BAZOHEN TEK STINET DHE DATAT E TYRE NUK LEVIZIN. SHENJA E PARE NIS GJITHNJE NE EKUINOKSIN E PRANVERES, DHE TJETRA 30 DITE ME TEJ E KESHTU ME RADHE. SHENJA E KATERT NIS ME SOLSTICIN E VERES, E SHTATA ME EKUINOKSIN E VJESHTES DHE E DHJETA ME SOLSTICIN E DIMRIT. PRA JANE FIKSE DHE NUK LEVIZIN, NDERSA YJESITE LEVIZIN DHE KJO NUK I INTERESON FARE ASTROLOGJISE. EMRAT JANE SIPAS MITOLOGJISE, POR EMRAT JANE EMRA DHE NUK NDIKOJNE, POR NE REALITET ASTROLOGJIA NUK KA LIDHJE ME MITOLOGJINE AS YLLESITE, THJESHT AJO PERDOR EMRAT E KETYRE FUSHAVE PER TE EMERTUAR PLANETET DHE SHENJAT. KJO ESHTE FAQE ASTRONOMIKE DHE NUK DUHET TE MERRNI KOMPETENCA E TE FLISNI PER NJE FUSHE TJETER KUR NUK JENI THELLUAR NE TE. PER ASTROLOGJI BOTA KA UNIVERSITETE DHE NUK KA SE SI T'I HIDHNI POSHTE ATO. JA KU E KENI SHPJEGIMIN NGA NJE ASTROLOGE E FAMSHME: http://www.astro.com/astrology/in_praezession_e.htm
  http://www.astro.com/astrology/in_ophiuchus_e.htm

 9. #9
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nik Shiko Postimin
  MENDOJ SE TE GJITHE JENI GABIM SEPSE NUK JENI SPECIALISTE TE ASTROLOGJISE QE FLISNI NE KETE MENYRE. UNE QE JAM MARRE GJATE ME TE DUA T'JU SHPJEGOJ SE ASTROLOGJIA NUK STUDION YJESITE POR PLANETET. YJESITE NUK NDIKOJNE NE ASTROLOGJI, ATO THJESHT U KANE DHENE EMRIN SHENJAVE. ESHTE E VERTETE SE PRANE ZODIAKUT SHTRIHEN 13 YLLESI POR ASTROLOGET MOREN EMRAT E 12 YJESIVE TE TJERA PER TE EMERTUAR SHENJAT E ZODIAKUT, PRA JU NGATERRONI SHENJAT ME YJESITE. SHENJAT BAZOHEN TEK STINET DHE DATAT E TYRE NUK LEVIZIN. SHENJA E PARE NIS GJITHNJE NE EKUINOKSIN E PRANVERES, DHE TJETRA 30 DITE ME TEJ E KESHTU ME RADHE. SHENJA E KATERT NIS ME SOLSTICIN E VERES, E SHTATA ME EKUINOKSIN E VJESHTES DHE E DHJETA ME SOLSTICIN E DIMRIT. PRA JANE FIKSE DHE NUK LEVIZIN, NDERSA YJESITE LEVIZIN DHE KJO NUK I INTERESON FARE ASTROLOGJISE. EMRAT JANE SIPAS MITOLOGJISE, POR EMRAT JANE EMRA DHE NUK NDIKOJNE, POR NE REALITET ASTROLOGJIA NUK KA LIDHJE ME MITOLOGJINE AS YLLESITE, THJESHT AJO PERDOR EMRAT E KETYRE FUSHAVE PER TE EMERTUAR PLANETET DHE SHENJAT. KJO ESHTE FAQE ASTRONOMIKE DHE NUK DUHET TE MERRNI KOMPETENCA E TE FLISNI PER NJE FUSHE TJETER KUR NUK JENI THELLUAR NE TE. PER ASTROLOGJI BOTA KA UNIVERSITETE DHE NUK KA SE SI T'I HIDHNI POSHTE ATO. JA KU E KENI SHPJEGIMIN NGA NJE ASTROLOGE E FAMSHME: http://www.astro.com/astrology/in_praezession_e.htm
  http://www.astro.com/astrology/in_ophiuchus_e.htm

  Astrologe te famshem ? je ne terezi ca flet ? Mos valle jeto ne boten e cudirave me lizen.

  Ik kerko ne cdo website zyrtar astronomik dhe te astrofizikes dhe do e shofesh te verteten . Nese sje astrolog , atehere me vjen keq ta them qe paske ren viktim e brainwash te astrologeve qe mundohen te luajn rrolin e fallxhoreve ne jeten e njerzve.

  Peace
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 10. #10
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  NJe pyetje kisha per kete Nikun Specialistin e astrologjise si mund e parashikohet e ardhmja nepermjet Yjeve ????????
  Faleminderit.
  "Personality can open doors, but
  only character can keep them
  open.".

 11. #11

  Default

  Kjo ceshtja e parashikimit te fatit eshte nje nga budallalliqe me te medha qe na ka lene trashegimi paganizmi dhe injoranca.
  Shkenca kush e di sa e sa miliarda $ investon per te pare levizjet e nje planeti qe ti studioj ato dhe pastaj na dalin ca injorante qe na tregoje fatet e njerezve me ane te yjeve, a thua se keta i kane yjet pas dritares dhe mund te shohin cdo gje qe behet. Njerezimi vertet qe eshte cirk.

 12. #12
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga trust2creator Shiko Postimin
  Kjo ceshtja e parashikimit te fatit eshte nje nga budallalliqe me te medha qe na ka lene trashegimi paganizmi dhe injoranca.
  Shkenca kush e di sa e sa miliarda $ investon per te pare levizjet e nje planeti qe ti studioj ato dhe pastaj na dalin ca injorante qe na tregoje fatet e njerezve me ane te yjeve, a thua se keta i kane yjet pas dritares dhe mund te shohin cdo gje qe behet. Njerezimi vertet qe eshte cirk.

  Kjo eshte e keqa se njerzit po manipulohen dita dites nga kto te ashtuquajturit shikusit e fatit, dhe te vjen me te vertet keq qe njerzit nuk arrijne ta kuptojne lavazhin e trurit qe i behet nga kto persona.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 13. #13

  Default

  hahahahahahahha......................po kjo nuk eshte gje fare, po kam pare nje emision amerikan une qe njerezit paguanin qimet e kokes te nje mashtrus qe te takonin njerezit qe i kishin vdekur.................o vetem te shikoje ca gallate, te tjere mblidheshin bashke ne nje cope kartoni me ca qirinje, gjasme per te folur me shpirtrat qe ti tregonin fatin. Nuk mu besua kur pashe amerikanet qe ishin aq injorante. E cuditshme, te jetosh ne nje vend si Amerika qe ka kulmin i shkollimit, dhe ne kete vend te ngresh ne pjetestal injorancen, kjo vertet qe eshte katastrofe.

 14. #14
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  haha mos u cudit se ne amerike ca nuk shef lol . ktu ku jame un ne oxford angli jo vetem oxford por ne gjith angline nuk i besojne kto gjera, prandaj me pelqe anglia se jan rehat sduan tja dijne.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 15. #15

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elton Balla Shiko Postimin
  haha mos u cudit se ne amerike ca nuk shef lol . ktu ku jame un ne oxford angli jo vetem oxford por ne gjith angline nuk i besojne kto gjera, prandaj me pelqe anglia se jan rehat sduan tja dijne.
  gogola mban amerika pa ofendim per ndonje..Toni jo vetem ne Angli por edhe ketu ku jam une,pothuaj rralle gjen si Usa
  eshte koha qč i ''ftof'' njerezit,,tashme gjithkush eshte mbyllur nen lekuren e vet e sheh punen e vet
  nga astrologjia te astronomia pak si larg i shof njera me tjetren

 16. #16
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rora Shiko Postimin
  gogola mban amerika pa ofendim per ndonje..Toni jo vetem ne Angli por edhe ketu ku jam une,pothuaj rralle gjen si Usa
  eshte koha qč i ''ftof'' njerezit,,tashme gjithkush eshte mbyllur nen lekuren e vet e sheh punen e vet
  nga astrologjia te astronomia pak si larg i shof njera me tjetren


  @Rora eshte e vertete ajo qe thua ti sidomos pjesa e dyte e fjalise. Eshte koha, problemet ekonomike pasiguria per neser ne kuptimin qe duke qene ne vetmi jane te mbyllur ne ate guacken e tyre jane me te ndjeshem me problemet dhe kane frike te perballen me to keshtu qe
  bien pre e ketyre lloj njerezve qe vecse nxjerrin perfitime. Pastaj media dhe interneti ka nje rol ne kete "katrahure" Infromacioni dmth: informacioni del nga shkenca por ama perpunohet dhe nuk i dihet sesi do te serviret publikut. Duke qarkulluar infromacioni ne kete menyre . . . . pse jo te mos pefitojne disa persona te vetshpallur parashikues fati
  Te degjosh Horoskopin ne mengjes:
  1. KUJDES NE PUNE po normale do te kem kujdes ne pune Psh. Po te isha pilot avion per nje gabim sado te vogel do e vija ne rrezik jeten time.
  "Personality can open doors, but
  only character can keep them
  open.".

 17. #17
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga flori Shiko Postimin
  @Rora eshte e vertete ajo qe thua ti sidomos pjesa e dyte e fjalise. Eshte koha, problemet ekonomike pasiguria per neser ne kuptimin qe duke qene ne vetmi jane te mbyllur ne ate guacken e tyre jane me te ndjeshem me problemet dhe kane frike te perballen me to keshtu qe
  bien pre e ketyre lloj njerezve qe vecse nxjerrin perfitime. Pastaj media dhe interneti ka nje rol ne kete "katrahure" Infromacioni dmth: informacioni del nga shkenca por ama perpunohet dhe nuk i dihet sesi do te serviret publikut. Duke qarkulluar infromacioni ne kete menyre . . . . pse jo te mos pefitojne disa persona te vetshpallur parashikues fati
  Te degjosh Horoskopin ne mengjes:
  1. KUJDES NE PUNE po normale do te kem kujdes ne pune Psh. Po te isha pilot avion per nje gabim sado te vogel do e vija ne rrezik jeten time.
  hahaha e sakte
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 18. #18
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Default

  jo une aspak nuk i besoj horoskopit.thjesht eshte nje fantazi dhe imagjinat e njeriut.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •