Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Konfirmohet planeti binjak i Tokes, ai quhet Kepler22-b

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Konfirmohet planeti binjak i Tokes, ai quhet Kepler22-b


  Astronomet kane konfirmuar zbulimin e planetit qe mendohet te jete me i ngjashmi me Token nga te gjithe planetet e zbuluara deri me tani. Gjithashtu, ky planet i quajtur Kepler 22-b ndodhet ne nje zone qe mund te beje te mundur zhvillimin e jetes.

  Planeti Keplerit 22-b ndodhet rreth 600 vite-drite larg nesh, dhe eshte rreth 2.4 here me i madh se sa Toka, dhe ka nje temperature prej rreth 22 Grade Celcius. Megjithate, ekipi ende nuk e di nese Kepler 22-b eshte i perbere kryesisht nga, gazi, siperfaqe shkembi ose i lengshem.

  Gjate konferences ne te cilen u njoftua rrezultati, ekipi i Kepler tha se ato kishin vezhguar rreth 1094 planete te cilat jane mund te jene kandidate te mundshem per ngjashmerine me Token. Teleskopi i pare hapesinor Kepler eshte projektuar per te pare ne nje zone te caktuar te qiellit, duke perfshire nje katalog-mbajtes te 150.000 yjesh te mundshem. Teleskopi Kepler eshte mjaft i ndjeshem per te pikasur momentin kur nje planet kalon (tranzit) para yllit te tij.

  Kepler 22-b ishte nje nga 54 kandidatet e raportuar nga ekipi i Kepler ne shkurt, dhe i pari qe konfirmohet zyrtarisht duke perdorur teleskopet e tjere. Shume prej ketyre planeteve te diagnostuar si "Earth 2,0", jane kandidate te mundshem si te ngjashem me Token, dhe priten te konfirmohen pas nje kohe te afert edhe pse ripercaktimi i kufijve te zones banueshme e ka rritur numrin ne 48.

  Kepler 22-b eshte 15% me afer me yllin e tij, krahasuar me distancen ndermjet Tokes dhe Diellit. Viti tek planeti Kepler 22-b eshte 290 dite i gjate. Megjithate, Ylli i tij ndricon 25% me pak, duke bere te mundur mbajtjen e planetit ne temperature normale dhe te denje per te mbėshtetur ekzistencen e ujit te lengshem. Ekipi Kepler duhej te priste per 3 kalime te planetit perball Yllit te tij, perpara se ta vendosnin ne statusin e kandidatit te mundshem.

  Fati buzeqeshi mbi ne me zbulimin e ketij planeti, tha William Borucki, hetuesi kryesor i ekipit te Keplerit, ne Ames Research Center (NASA). Ne total, rezultatet sugjerojne se planetet qe quhen te ngjashem me Token me madhesi 1 deri ne 4 here ose te ashtuquajtur "Super-Toke", mund te jene me te zakonshem se sa mendohej me pare.


  Elton Balla
  Oxford Angli 2011
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  20

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elton Balla Shiko Postimin

  Astronomet kane konfirmuar zbulimin e planetit qe mendohet te jete me i ngjashmi me Token nga te gjithe planetet e zbuluara deri me tani. Gjithashtu, ky planet i quajtur Kepler 22-b ndodhet ne nje zone qe mund te beje te mundur zhvillimin e jetes.

  Planeti Keplerit 22-b ndodhet rreth 600 vite-drite larg nesh, dhe eshte rreth 2.4 here me i madh se sa Toka, dhe ka nje temperature prej rreth 22 Grade Celcius. Megjithate, ekipi ende nuk e di nese Kepler 22-b eshte i perbere kryesisht nga, gazi, siperfaqe shkembi ose i lengshem.

  Gjate konferences ne te cilen u njoftua rrezultati, ekipi i Kepler tha se ato kishin vezhguar rreth 1094 planete te cilat jane mund te jene kandidate te mundshem per ngjashmerine me Token. Teleskopi i pare hapesinor Kepler eshte projektuar per te pare ne nje zone te caktuar te qiellit, duke perfshire nje katalog-mbajtes te 150.000 yjesh te mundshem. Teleskopi Kepler eshte mjaft i ndjeshem per te pikasur momentin kur nje planet kalon (tranzit) para yllit te tij.

  Kepler 22-b ishte nje nga 54 kandidatet e raportuar nga ekipi i Kepler ne shkurt, dhe i pari qe konfirmohet zyrtarisht duke perdorur teleskopet e tjere. Shume prej ketyre planeteve te diagnostuar si "Earth 2,0", jane kandidate te mundshem si te ngjashem me Token, dhe priten te konfirmohen pas nje kohe te afert edhe pse ripercaktimi i kufijve te zones banueshme e ka rritur numrin ne 48.

  Kepler 22-b eshte 15% me afer me yllin e tij, krahasuar me distancen ndermjet Tokes dhe Diellit. Viti tek planeti Kepler 22-b eshte 290 dite i gjate. Megjithate, Ylli i tij ndricon 25% me pak, duke bere te mundur mbajtjen e planetit ne temperature normale dhe te denje per te mbėshtetur ekzistencen e ujit te lengshem. Ekipi Kepler duhej te priste per 3 kalime te planetit perball Yllit te tij, perpara se ta vendosnin ne statusin e kandidatit te mundshem.

  Fati buzeqeshi mbi ne me zbulimin e ketij planeti, tha William Borucki, hetuesi kryesor i ekipit te Keplerit, ne Ames Research Center (NASA). Ne total, rezultatet sugjerojne se planetet qe quhen te ngjashem me Token me madhesi 1 deri ne 4 here ose te ashtuquajtur "Super-Toke", mund te jene me te zakonshem se sa mendohej me pare.


  Elton Balla
  Oxford Angli 2011

  Wow, fantastike.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •