Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Hena/Sateliti: Phoebe

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Lightbulb Hena/Sateliti: Phoebe


  Hėna/Sateliti Phoebe


  Phoebe eshte satelit i jashtem i njohur i Saturnit. Phoebe eshte pothuajse 4 here larg nga Saturni se sa fqinji i saj me i afert Iapetus.

  Distanca: 12,952,000 km nga Saturni
  Diametri: 220 km
  Masa: 4.0e18 kg


  Zbuluar nga Pickering ne 1898

  Me 11 qershor 2004 Cassini kaloi prane Phoebe ne rrugen e saj ne sistemin e Saturnit, duke na dhene pamje tjera , vec atyre qe dha sateliti Voyager

  Shumica e henave te Saturnit jane me terren te shndritshem, por Phoebe eshte shume e ulet (0,05), dhe e erret .

  Te gjitha te henat te Saturnit me perjashtim te Phoebe dhe Iapetus rrotullohen shume afer ekuatorit te Saturnit. Orbita e Phoebe eshte e prirur pothuajse 175 ° (poli i veriut eshte ne drejtim te kundert te Saturnit).

  Cuditerisht terreni ne Phoebe tregon, qe mund te jete komete e kapur nga rripi i kometave i quajtur Kupier Belt. Te dhenat nga Cassinine 2004 perforcojne kete ide me zbulimin e[B] CO2 bllokuar brenda shkembinjve te saj. Kjo perjashton idene e pare se ajo mund te kete qene nje asteroid i kapur. Duket se Phoebe eshte kimikisht i ngjashem me Plutonin dhe Triton. Kjo eshte ndoshta shume e ngjashme me perberjen kimike te sistemit te jashtem Diellor.

  Phoebe eshte gjithashtu e pazakonte, nga qe nuk rrotullohet ashtu sic bejne te gjitha henat e tjera te Saturnit, perveē Hyperion


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Pergezohem me autorin e ktij informacioni,shum interesante..
  Bravo!
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •