Faqja 1 deri nė 17 nga 17

Tema: Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes


  Ne nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes, sepse, Ne, Atmosfera, Qielli, dhe cdo gje tjeter rrotullohen se bashku me Token ne te njejten shpejtesi konstante.

  Eshte e njejta ndjesi me ate, kur ne jemi ne nje makine apo duke fluturuar ne Avion. Nje Avion fluturon me rreth 800 kilometra ne ore - pothuajse sa gjysma e shpejtesise se rrotullimit te Tokes ne ekuator.

  Kur mbyllim syte, ne nuk e ndjejme fare qe jemi duke levizur. Kur nje stjuardese vjen per te na mbushur filxhanin me kafe, kafja nuk fluturon mbrapa avionit. Kjo ndodh per shkak se kafja, filxhani dhe ne levizim te gjithe ne te njejtin rritem si Avioni.

  Toka leviz ne nje norme fikse - gjithashtu edhe ne te gjithe levizim se bashku me te. Tani imagjinoni sikur jeni perseri ne nje avion, dhe imagjinoni cfar ndodh nese piloti papritur e rrit ose e ngadaleson shpejtesine e Avionit. Ju menjehere do e ndjeni kete ndryshim sikur po ndodh ne sedilen tuaj. Ne te njejten menyre, nese Toka papritur do ta rriste ose ngadalesonte shpejtesine e saj, ju pa tjeter do ta ndjenit ate.

  Per aq kohe sa Toka rrotullohet ne menyre te qendrueshme, dhe leviz ne nje norme konstante ne orbite rreth Diellit, ne si pasagjer te Tokes levizim se bashku me te.

  Ne qofte se Toka papritmas do te shtonte shpejtesine, ne do te rrezoheshim prapa. Nese Toka do tu pershpejtonte mjaftueshem, pershembull (1 rrotullim ne 1 ore e 20 min) kundrejt 24 oreve (momentalisht), athere ne do te fluturonim jashte siperfaqes saj.

  Njerezit e lashte vune re se Yjet, Dielli dhe Hena leviznin te gjitha mbi toke. Per shkak se keta njerez nuk mund ta ndjenin levizjen e Tokes, ata logjikisht e interpretuan kete fenomen duke thene se Toka ishte e palevizshme dhe Qielli ne te vertete leviz fizikisht lart nesh.

  Ideja e shkencetearit te lashte Greek, Aristarku, ishte propozimi i nje modeli heliocentrik (Dielli ne qender) te universit. Aristarku ishte shkencetari i pare qe propozoi dicka te tille, por ideja e modelit gjeocentrik (Toka ne qender), u la ne fuqi per nje kohe te gjate. Ishte Nicola Koperniku ai qe bindi boten ne shekullit e 16 duke propozuar modelin heliocentrik (Dielli ne qender), dhe duke i treguar te gjitheve se Toka rrotullohet rreth vetes, dhe gjithashtu rreth Diellit.


  Elton Balla
  Oxford Angli 2012
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2012
  Postime
  1

  Default

  Peshendetje

  Nese ndodhemi p.sh ne hene, a mund ta shohim me sy rrotullimin e tokes apo jo ?

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Eshte e mundur por teper e veshtire per tu dalluar , sepse nese do ishte aq e mundur do ishim ne gjendje te shikonim dhe rrotullimin e diellit etj .

  Pra eshte e mundur nga Hena por jo me syun e lire.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2013
  Vendodhja
  Prishtin
  Postime
  5

  Default

  ne fakt ndoshta nuk ka je ne hen po mendoni sa shuum galaktika ka...nuk egziston jet vetem ne tok por edhe ne shum planete te tjera e pse pra jan shfaqur ufo te shumta...d.m.th mund te ket edhe jet ne te tjerat galaktika...ka shum gjera qe ne duam ti dim edhe per sistemet e tjera...mund te ket edhe me shum inteligjenc se sa ne njerziit me te zgjuar se ne da te di shum gjera por a mund te me ndihmoni...

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Mjafton te explorosh webin dhe do gjesh ato infoi qe te duhen
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 6. #6
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2013
  Vendodhja
  Prishtin
  Postime
  5

  Default

  mendoj qe graviteti i tokes e pengon dierjen e rrotullimit te tokes...Por,mund ta werejm nepermes ores mendoj...

 7. #7
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  normalisht
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 8. #8
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2013
  Postime
  1

  Default


 9. #9
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2014
  Postime
  10

  Default

  Mendoj se nuk ėshtė e mundur me sy tė lirė nga Hėna tė vėrehet rrotullimi i Hėnės.E njejėta gjė vėrtetohet nga fakti se as nga Toka ne s'mund ta vėrejmė rrotullimin e Hėnės.

 10. #10
  Junior Member Elektronika's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2012
  Postime
  21

  Default

  Ku e ke mesuar qe Hena rrotullohet?!
  Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte misteri i jetes

 11. #11
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  Toka rrotullohet rreth vetes dhe rreth diellit ndersa Hena rrotullohet vetem rreth Tokes jo rreth vetes.
  Last edited by flori; 01-13-2014 at 10:19 AM.
  "Personality can open doors, but
  only character can keep them
  open.".

 12. #12
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Default

  Arsyja ėshtė shumė e thjesht se jemi shumė tė vegjėl nė krahasim me madhėsin e tokės.po tė ishte e mundur kjo shkenca do rtė merrte drejtim tė ndryshėm me tė tashmėn qe eshtė.

 13. #13
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2015
  Postime
  1

  Default

  Gabim.Hena rrotullohet rreth boshtit te vet,rreth Tokes dhe s'bashku me Token,rreth Diellit.

 14. #14
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  May 2012
  Vendodhja
  ATHINE
  Postime
  12

  Default

  Ju pershendes te gjitheve! Rrotullimin e Tokes mund ta shohim ne forem eksperimentale, nese ulemi ne buze te detit me pamjie anen perendimore te globit dhe mbi ballin ton te kemi Henen. Duke cfrytezuar pak gjeometrine e objekteve aty prane, do te verehet, qarte se si rrotullohet Toka.

 15. #15
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2016
  Postime
  22

  Default

  Kjo eshte e sakte sepse ne rretullohemi me te njejten shpejtesi me token dhe ne nuk e ndiejme ate.

 16. #16
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2016
  Postime
  2

  Default

  Nese toka do te rretullohesh do te kishte erara pa ndalim porse ererat ndalojne dhe fillojn jane te shpejta dhe te ngadalta dhe bejne deme te medha.Nese ererat formohen nga rrotullimi i tokes atehere kur nuk ka erera fare do te thote qe toka ka qendruar?! Nese toka do rretullohesh atehere si ka mundesi qe rete qe leshojne shiun rrine me dite te tere ne nje vend dhe pastaj ikin po me dite te tera ose dhe me muaj te tere. Nese dikush do te hidhesh pupthi ne aeroplan do ta ndjente levizjen e aeroplanit porse te gjith jane te fiksuar ne sedilje.Nese toka rrotullohet ne nje linje fikse ateher si ka mundesi qe dielli nuk del ne te njejten pike te lindjes se tije por cdo dite leviz lindja e tije,dielli ka 365 pikat e lindjes se tije dhe keto formojne vitin dilni cdo mengjes dhe shikojeni lindjen e diellit dhe do vereni se lindja e tij ndryshon cdo dite nga pak dhe ne krye te vitit fillon prap nga fillimi nga pika e pare e keshtu me radhe.

 17. #17
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2016
  Postime
  2

  Default

  Nese toka do te rretullohesh do te kishte erara pa ndalim porse ererat ndalojne dhe fillojn jane te shpejta dhe te ngadalta dhe bejne deme te medha.Nese ererat formohen nga rrotullimi i tokes atehere kur nuk ka erera fare do te thote qe toka ka qendruar?! Nese toka do rretullohesh atehere si ka mundesi qe rete qe leshojne shiun rrine me dite te tere ne nje vend dhe pastaj ikin po me dite te tera ose dhe me muaj te tere. Nese dikush do te hidhesh pupthi ne aeroplan do ta ndjente levizjen e aeroplanit porse te gjith jane te fiksuar ne sedilje.Nese toka rrotullohet ne nje linje fikse ateher si ka mundesi qe dielli nuk del ne te njejten pike te lindjes se tije por cdo dite leviz lindja e tije,dielli ka 365 pikat e lindjes se tije dhe keto formojne vitin dilni cdo mengjes dhe shikojeni lindjen e diellit dhe do vereni se lindja e tij ndryshon cdo dite nga pak dhe ne krye te vitit fillon prap nga fillimi nga pika e pare e keshtu me radhe.Merrni nje tas me uje dhe ne te fusni nje top pinpongu dhe rrotullojeni tasin nga e majta ne te djathte ose anasjelltas dhe vereni a do keni mundesi ta komandoni topin e pimpongut pa e prekur me duar ne drejtimin qe do rretulloni tasin me uje. Atehere nese topi i pinpongut nuk rrotullohet ne te njejtin drejtim me enen me uje si ka mundesi qe te rretullohet toke me gjithe ate hapsire me qiellin dhe te gjitha cka ne ajer?

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •