Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Asgje me e shpejt se drita

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Asgje me e shpejt se drita


  Sipas teorise se Ajnshtajnit mbi relativitetin asgje nuk mund te levize me shpejte se drita. Themelet e kesaj teorie nuk mund te lekunden, edhe atehere kur lidhjet e kabllove te nje detektorit shume modern si ato te Opera prane Qendres Evropiane per Kerkime Berthamore CERN ngaterrohen. Ndodhe madje qe edhe shkenctaret te pubkikojne rrezultate te cuditshme.

  Shkencetaret e eksperimetit Opera te laboratorit Italian nentokesore Gran Sasso publikuan ne shtator 2011 se neutrinot e kane tejkaluar shpejtesine e drites. Lajmi u hap shume shpejt dhe me shume zhurme. Mediat spekuluan se Albert Ajnshtajni kishte gabuar dhe se ne fizike po ndodhe nje revolution. Komuniteti i fizikes ishte ven ne kerkim te burimeve te mundshme te gabimit.

  Te dhenat e detektorit Opera ishin te bazuar ne vezhgimin e rreth 16.000 neutrinove qe nga viti 2009. Grimcat kishin kaluar nje rrugtim prej 730 km nga Qendra Evropiane per Kerkime Berthamore CERN ne Gjeneve. Rezultatet treguan se neutrinot kishin levizur me shpejtesi rreth 60 nanosekonda me shpejte sesa lejon teoria Speciale e relativitetit te Ajnshtajnit.

  Sipas rrezultateve me te reja te eksperimentit ne fjale ishin dy efekte te mundshme qe sollen matje te gabushme. Efekti i pare ishin lidhjet e gabushme te kabllove qe trasmetonin signalet GPS ne eksperimentin nentokesor. Kjo ndikoi ne matjet e gabueshme te kohes se sakte te fluturimit te neutrinove. Efekti i dyt kishte te beje me Oshilatorin, i cili percakton kohen e sinkronizimit te GPS-it. Kjo ka cuar ne ate se koha e fluturimit te neutrinove eshte mbivleresuar.

  Gjurmet e neutrinove ne eksperimrntin e CERN-it dhe ylli ''V383 Monocerotis'' gjate shperthimit me 17 dhjetor 2002.

  Nje cudi e tille nuk eshte e vetme ne historine e teorise se relativitetit. Ne vitin 2002 shpertheu ylli i padukshem i njohur si, V383 Monocerotis. Ai e perplasi mbshtjellesin e vet ne menyre aq te vrullshme ne hapesire saqe krijoi pershtypjen e pjeseve shperndarese me nje shpejtesi 10 here me te madhe se ajo e drites. Astronomet ishin te habitur. Teoria e Ajnshtajnit nuk ishte e gabushme?. Jo, keto ishin zhgenjime optike te quajtura ''[B]jehone drite[/B''. Separi ne jemi gjendje ta shofim vete driten e shperthimit, e pastaj te shohim nje top shperthyes i ndricuar nga ylli. Sa me i madh qe te jete ky top, aq me e madhe eshte rruga terthore, te cilen duhet ta mari nga drita e tij reflektuese ne menyre qe te arrisi deri tek ne.

  Teoria e reaktivitetit nuk eshte fare ne rrezik. Gjasat per permbysjen e kesaj teorie apo efektet spektakulare per nje fizike te re jane zvogeluar ne minimum (Pothuajse ne 0).


  Abdyl Berisha
  Fizike e grimcave elementare dhe astrofizike
  Bonn, 24.02.2012
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  tekniket dhe shkencetaret nder me te mire ne bote jane mbledhur ne CERN dhe te behet ky gabim !!!!!
  Nje pyetje: Pse nuk paska korigjim shpejtesia e drites kur ne si qenie njerezore akoma nuk kemi zbuluar skajet e universit ?!?!?

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga flori Shiko Postimin
  tekniket dhe shkencetaret nder me te mire ne bote jane mbledhur ne CERN dhe te behet ky gabim !!!!!
  Nje pyetje: Pse nuk paska korigjim shpejtesia e drites kur ne si qenie njerezore akoma nuk kemi zbuluar skajet e universit ?!?!?

  Beji nje pytje vetes, (Mund ta poshterosh dot babin tend duke kerkuar ndihmen e tij) me sakte.

  Le te themi se babai jot organizon nje mbrejme ne shtepi, dhe ti do ta poshterosh ate por te duhet ndihma e tij. Ti shkon dhe i thua Baba un dua te poshteroj ty por me duhet ndihma jote , kur un te them ti bej si qen bej si budall ti duhet ti besh keto. Athere Flori sa % shanc ka qe te ndodhi kjo gje ? = 0.

  Shkencetaret e CERN nuk jane me te miret ne bote sic e ke permendur ti me siper sepse ka akoma me te mire dhe me te zgjuar. Duke filluar nga Dr Kaku etj etj. E dyta eksperimenti i CERN gabimisht zbuloi sikur neutrinot udhetuan me shpejt se sa drita, pra nuk ishte ndonje eksperiment i bere apastafat per kete gje.

  E 3 dhe me kryesorja (Shpjegimi i poshterimit te babit me siper). = CERN po perdor relativitetin e Ajnshtajnit per te mposhtur po vete relativitetin.

  Si? . GPS matjet satelitore jane te sinkronizuara si pas relativitetit, dhe jo si pas CERN pra CERN perdor relativitetin per te bere matjet GPS te sateliteve.


  Shpresoj qe ta kesh kuptuar sa do pak pse Cern eshte gabim (jo e thene nga un por nga i gjith komuniteti i fizikes).

  Theksoj: Gabim rreth vlersimit te neutrinove dhe jo gjerave tjera.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •