Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Shenja: Arusha e Madhe & Ursa Major

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Shenja: Arusha e Madhe & Ursa Major


  Arusha e madhe eshte nje nga 48 Shenjat e rregjistruara nga ''Ptolemy''.

  Arusha e Madhe eshte nje konstelacion i dukshem gjate gjithe vitit ne shumicen e hemisferes veriore. Ajo mund te shihet me se miri ne muajin prill. Ajo eshte e dominuar nga forme gjeresisht e njohur si Arusha e Madhe, e cila eshte nje tregues i dobishem ne drejtim te veriut, dhe e cila ka domethenie mitologjike ne kulturat e shumta boterore.

  Shkurtimi i Emrit: Uma
  Emri i Plote: Arusha e Madhe
  Ngjitja e Drejte: 10,6 ore
  Pjerresia: +55,38 ° grade
  Sektori: NQ2
  Zona: 1280 ° grade katror
  Yjet Kryesore: 7, 20
  Designimi Bayer/Flamsteed: 93 yje
  Yje me Planeteve: 13
  Yjet me te ndritshem se magnituda 3.00m: 7
  Yjet me 10.00 PC (32,62 vite drite): 8
  Ylli me i ndritshem: ε Uma (Alioth) magnituda (1.76m)
  Ylli me i afert: Lalande 21185 (8.3 vite drite larg)
  Objektet e katalogut Messier: 7
  Shiu Meteoreve: Arusha e Madhe Alpha, Leonids Ursids
  Ne kufi me konstelacionet: Dragoi, Gjirafa, Rreqebulli, Luani i vogel, Luani, Floket e Berenices, Qeni Gjahut, Boötes
  Ne kufi me konstelacionet (Anglisht): Draco, Camelopardalis, Lynx, Leo Minor, Leo, Coma Berenices, Canes Venatici, Boötes
  Dukshme ne Gjeresite midis: +90 ° dhe -30 ° grade
  Shikimi me i favorshem: Ne muajin Prill gjate ores 9 PM dhe me pas


  Objektet e Katalogut Messier qe mund te shikohen ne kete konstalacion

  M40: (double star) - (Yje - dysh)
  M81: Bode's Galaxy - Galaktika Bode
  M82: The Cigar Galaxy - Galaktika Cigare
  M97: The Owl Nebula (planetary nebula) - Mjegullnaja planetare Bufi
  M101: The Pinwheel Galaxy - Galaktika Helike
  M108: Galaktike Spirale
  M109: Galaktike Spirale  Yjet qe perbejne Arushen e Madhe

  DUBHE (Alpha UMa)
  MERAK (Beta UMa)
  PHAD (Gamma UMa)
  MEGREZ (Delta UMa)
  ALIOTH (Epsilon UMa)
  MIZAR (Zeta UMa)
  ALKAID (Eta UMa)
  Talitha (Iota UMa)
  Tania Borealis (Lambda UMa)
  Tania Australis (Mu UMa)
  Alula Borealis (Nu UMa)
  Alula Australis (Xi UMa)
  Muscida (Omicron UMa)
  Muscida (Pi 1 UMa)
  Muscida (Pi 2 UMa)
  ALCOR (80 UMa)  Me perjashtim te Dubhe dhe Alkaid, yjet e Arushes e Madhe te gjithe kane mocionet e duhura duke shkuar drejt nje pike te perbashket tek Shigjetari. Tek ky konstalacion jane identifikuar edhe disa yje te tjere te cilat te gjithe sebashku jane quajtur Grupi levizes i Arushes se Madhe. MIZAR, eshte nje yll tek Arusha e Madhe, i cili formon nje sistem dysh me yllin Alcor.

  Yjet (Merak - β Ursae Majoris) dhe (Dubhe - α Ursae Majoris) jane te njohur si "yje udhezues" sepse ata jane te dobishem per te gjetur Yllin Polar - Polaris, i njohur edhe si Ylli i Veriut. Duke shikuar linjen vizuale te Yllit Merak permes permes Yllit Dubhe dhe ne vazhdim, njeri sy ulet tek Ylli Polaris, duke treguar saktesisht veriun. W Ursae Majoris eshte prototipi i nje klase yjesh dysh ose sic njihen ne astronomi binare, me nje rreze qe shkon rreth 7.75m dhe 8.48m = Magnitude ndricuese. Ursae Majoris 47 ka nje sistem planetare me 2 planete, te konfirmuar 2.54 here dhe 0.76 here me te madh se Jupiteri.

  Tek Arusha e Madhe ndodhen edhe disa Galaktika te ndritshme, duke perfshire Messier 81, nje prej galaktikave me te shndritshme ne qiell, dhe Messier 82, dhe Galaktika e bukur spirale ''Helike'' (M101)[/B]. Galaktikat e tjera spirale te dukshme Messier 108 dhe 109 gjendjen gjithashtu tek kosntelacioni Arusha e Madhe. Gjithsej, Arusha e Madhe permban rreth 50 galaktika te vezhgueshme me ane te nje teleskopi amator.

  Mjegullnaja planetare Owl - Bufi (M97), gjendet se bashku ne pjesen e poshtme te vazos tek Arusha e Madhe. Nje kuriozitet me shume se sa nje objekt interesant, eshte Messier 40, nje yll i dyfishte qe Messier e perfshiu ne katalogun e tij. Fusha e thelle e quajtur si Hubble Deep ndodhet ne verilindje te Majoris Ursae δ.  Elton Balla
  Oxford Angli 2012
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  May 2012
  Vendodhja
  ATHINE
  Postime
  12

  Default

  Pėrshėndetje! Konstelacionet janė figura gjeometrike tė pėrbėrė nga yje me dimensione (madhėsi) tė ndryshme. Nuk mund tė ketė dy konstelacione tė barabartė, por mund tė ketė konstelacione dy nga dy tė ngjashėm. Kėta ne nuk i konstatojmė dot pėr shkak kėndit tė vrojtimit dhe pėr faktin tjetėr se kon/et kanė ndėrtim volumor. Kėshtu nė hapsirėn kozmike ka mė shumė kon/e tė ngjashėm nga sa shohim ne. Po ku dhe si u krijuan konstelacinet? Duke e zhvilluar Teorinė e Big Bengut do tė arrihet nė konkluzione pėr njohje mė tė avancuara. Shkurt pėr kon/net: janė krijuar nė vrimat e zeza sekondare, jo nė v.z. primare qė ėshtė Big Bengu, aty u krijuan fillimisht megamasat tė cilat krijuan v.z. sekondare. Kėtu u krijuan fugat (diejtė) me sens rrotullimi tė njėjtė. Dmth tė gjithė diejtė pėrbėrės tė njė konstelacioni tė veēantė kanė sens rrotullimi tė njėjtė, po kėtė sens rrotullimi kanė edhe diejtė e kon/nit tė ngjashėm. Ky ėshtė njė problem pėr zgjidhje nga vėzhgusit Habėll apo Kopernik......(vazhdon)

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •