Faqja 1 deri nė 5 nga 5

Tema: Hena/Sateliti: Ariel

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Hena/Sateliti: Ariel


  Hena/Sateliti Ariel

  Ariel eshte sateliti i 12-te i njohur i Uranit

  Distanca: 190,930 km nga Urani
  Diametri: 1158 km
  Masa: 1.27e21 kg


  Zbuluar nga Lassell ne 1851.

  Ariel dhe Titania duken mjaft te ngjashme edhe pse Titania eshte 35% me e medhe. Te gjitha te henat e medha te Uranit jane nje perzierje me rreth 40-50% uje, akull, me gur shkembor.

  Siperfaqa e Ariel eshte nje perzierje e terrenit me kratere dhe sistemet e nderlidhura, si luginat kilometra te gjata dhe me me shume se 10 km te thella. Siperfaqja e Ariel eshte relativisht e re.

  Ariel mund te kete qene e nxehte brenda kohe me pare, por tani eshte e ftohte. Ndoshta luginat e ēara jane formuar kur Ariel ngriu.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Bukur
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

 3. #3
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Postime
  6

  Default

  Kendshem

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2012
  Vendodhja
  Tiranė, Albania
  Postime
  4

  Default

  mund ta dimė , pėrse e ka marr kėtė emėr?,(tė bukur)

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Kjo Hene u quajt Ariel ne lidhje me dy pjesete ndryshme te letersise, nga William Lassell.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •