Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: ndihme ne matematike-urgjentee

 1. #1
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  May 2012
  Postime
  1

  Default ndihme ne matematike-urgjentee

  dihet qe vektoret (axb)c=a(bxc). si duhet te jene vektoret a,b,c?
  ju lutem me duhet sa me shpejt

 2. #2

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga keisi Shiko Postimin
  dihet qe vektoret (axb)c=a(bxc). si duhet te jene vektoret a,b,c?
  ju lutem me duhet sa me shpejt

  te barabarte,,dmth duhet te vertetojme qe ne anen e majte si dhe ana e djathe jane te barabarte ,,, mesoi me vemendje vektoret qe ke ne matematike edhe rregullat . une po provoj te jap nje pergjigje por sedi sa arrij nepermjet forumit te me kuptosh,, meqe e ke urgjenete sigurisht do jete ndonje lufte mes notes 9 ose 10 .Suksese
  A × B = (Ax ī + Ay ĵ + Az ˆk) × (Bx ī + By ĵ + Bz ˆk)

  A × B = Ax ī × Bx ī + Ax ī × By ĵ + Ax ī × Bz ˆk
  + Ay ĵ × Bx ī + Ay ĵ × By ĵ + Ay ĵ × Bz ˆk
  + Az ˆk × Bx ī + Az ˆk × By ĵ + Az ˆk × Bz ˆk

  A × B = AxBy ˆk − AxBz ĵ
  − AyBx ˆk + AyBz ī
  + AzBx ĵ − AzBy ī

  A × B = (AyBz − AzBy) ī + (AzBx − AxBz) ĵ + (AxBy − AyBx) ˆk

  prodhimi =>C= Cxi + Cyj + Czk eshte ii=jj=kk=1; rezultati del ij=ik=jk=kj=0. kjo ishte per A x B e njejta eshte edhe per B × C =(ByCz − BzCy) ī + (BzCx − BxCz) ĵ + (BxCy − ByCx) ˆk==> A= Axi + Ayj + Azk => ii=jj=kk=1; => ij=ik=jk=kj=0. Ax(ByCz − BzCy) +Ay(BzCx − BxCz)+ Az(BxCy − ByCx) = (AyBz − AzBy) Cx + (AzBx − AxBz)Cy +(AxBy − AyBx)Cz

  AxByCz - AxBzCy + AyBzCx - AyBxCz + AzBxCy - AzByCx =
  AyBzCx − AzByCx + AzBxCy − AxBzCy + AxByCz− AyBxCz

 3. #3
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2014
  Postime
  1

  Default

  Ekuacion i grdes se dyt:
  x-4√3/√3-x-x²-6/(√3-x)(3√3-x)=√3(√3x-10)/3√3-x
  Me ndihmni plz ....

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •