Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Hena/Sateliti: Umbriel

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Hena/Sateliti: Umbriel


  Hena/Sateliti Umbriel

  Umbriel eshte sateliti i 13-te i njohur i Uranit dhe i treti per madhesi

  Distanca: 265.980 km nga Urani
  diameter: 1170 km
  Masa: kg 1.27e21  Zbuluar ngaLassell ne 1851.


  Umbriel dhe Oberon duken mjaft te ngjashme edhe pse Oberon eshte 35% me e madhe. Te gjitha henat e medha te Uranit jane nje perzierje e rreth 40-50% uje e akull me gur shkembor.
  Siperfaqja eshte bombarduar nga objekte duke lene shume kratere te rende , por gjithashtu ka qene e qendrueshme qe nga formimi i saj.

  Umbriel eshte shume e erret, ajo pasqyron vetem gjysmen si drite me shume si Ariel.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Mah sa interesante shkenca,sa e bukur sa pun e vullnet e deshir me zbulu te gjith kto parajsa te hapsires ..Bravi !
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •