Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Kalimi Tranzit i Venus dhe si ta shikoni ate pa ju demtuar syte

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Post Kalimi Tranzit i Venus dhe si ta shikoni ate pa ju demtuar syte


  Pershendetje Miq..

  Sic ju kemi njoftuar me pare, Venusi ose sic njihet ndryshe Aferdita, neser date 5 dhe pasneser date 6 qershor 2012 do te kaloje tranzit ndermjet Tokes Dhe Diellit.

  Kalimi tranzit i Venus ka ndodhur ne 2004 dhe tani ne 2012, dhe pastaj nuk do te ndodhe me per rreth 105 vjet. Pra pas 2012 do te ndodhe ne vitin 2117.

  Ju Lutem Beni Kujdes....

  Ju lutem beni kujdes sepse Venus nuk eshte aq afer sa ceshte Hena kur ndodh Eclispi Diellor: Pra Venus nuk e mbulon kuroren e Diellit ashtu sic e mbulon hena pergjate Ekipsit Diellor. E gjith kjo do te thote qe ju nuk mund ta shikoni me sy , e perserit Ju lutem mos e shikoni Diellin direkt me sy per te pare Venus/Aferditen, por perdorni mbrojtese....

  Ju sygjeroj te perdorni syze super te erreta, Syze Saldatoresh, dhe Fleta Grafish te Spitaleve duke i palosur ato ne 2-dyshe ose 3-Treshe. Ju lutem mos beni gabim ta shikoni Diellin direkt me sy por perdorni nje nga mjetet qe sapo permenda me siper..

  E theksoj nese ju nuk keni teleskope Diellor, Ju lutem perdorni nje nga mjetet ne foton e me poshtme.


  Me rrespekt stafi i Universalb.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  ndegjova, qe koha ma e mire per te shikuar eshte 5 te mengjesit !!! nuk ben gjate diten apo nuk shihet , sepse largohet !!!????

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  ben ben shife sonte ne masdite kur te perendoi dielli se do duket me bukur
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •