Faqja 1 deri nė 14 nga 14

Tema: Shikoni Transmetim Live nga Stacioni Hapesinor Nderkombetar (ISS)

 1. #1
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Smile Shikoni Transmetim Live nga Stacioni Hapesinor Nderkombetar (ISS)  E dinit qė stacioni hapėsinor ndėrkombėtar ISS transmeton live nga hapėsira? Interesante tė shikohet nga hapėsira planeti ynė, sidomos nė kohė reale
  Me Windows Media Player mund tė hapni linkun e mėposhtėm dhe tė shikoni se si duket planeti Tokė nga lart.
  1) Kopjojeni linkun:
  Code:
  mms://a1709.l1856953708.c18569.g.lm.akamaistream.net/D/1709/18569/v0001/reflector:53708
  2) Hapni programin Windows Media Player
  3) Shtypeni Ctrl + U
  4) Vendosni linkun
  5) Shtypni Ok
  6) Duroni paksa deri sa tė lidhet

  Nėse nuk arrini dot nė atė mėnyrė atėherė mund ta provoni Ketu.

  Pėr sisteme tė tjera operative mund tė pėrdorni programin VLC.

  Pėr tė parė pozicionin nė kohė reale tė stacionit ndėrkombėtar hapėsinor mund tė kontrolloni nė kėtė faqe: http://www.n2yo.com/

  Duhet tė keni parasysh qė:

  1) Disponibiliteti i pamjeve live varet nga pozicioni ku stacioni ISS ndodhet(mund tė jetė natė dhe transmetimi mund tė jetė i ndėrprerė).Nėse shikoni kėtė imazh atėherė transmetimi ėshtė i ndėrprerė. (Duroni 30 min dhe atėherė do shikoni lindjen e diellit ) ISS i duhen 90 minuta tė kryejė njė orbitė tė plotė rreth globit.

  2) Shpeshherė mund tė dėgjoni nė sfond komunikimet ndėrmjet astronautėve tė ISS dhe bazės nė Tokė ose kod mors.

  Stacioni hapėsinor ndėrkombėtar (ISS) mund tė shikohet me Sy te lire (edhe gjate dites)

  Sė fundi edhe njė fotografi e Tracy Caldwell Dyson duke vėshtruar Tokėn nga njė lartėsi prej 350 km.
  Artikull nga: Einar
  Adresa Artikullit: http://www.eklipsi.com/transmetim-li...rnacional-iss/

 2. #2
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  Ne qoft se nuk ju ben ne Windows Media Player, me tregoni

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  haha Erdi e kam pas ne mendje ta vendosja ne fakt po mndoja qe sdo ket interesim per ta shikuar .
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 4. #4
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elton Balla Shiko Postimin
  haha Erdi e kam pas ne mendje ta vendosja ne fakt po mndoja qe sdo ket interesim per ta shikuar .
  waaa seriozisht, hahhaha,, e pata postuar ne nje forum tjeter e tashme e gjeta , nje vit ashtu diqka, met than te drejten ne fillime 3 - 4 ore jom mbet tu e shiku , mu doke shume interesant,
  E disa zera qe po degjoj, biseda qfar jane Elton..??

 5. #5
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  po nese eshte nga brenda space station austranautet besoj .
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 6. #6
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2012
  Postime
  6

  Default

  shume spektakel ketu me kete satelitin live

 7. #7

  Default

  č fantasticaaaaaaaaaaa POR pse kaq pak , as 1 min ? plus tentoj ta rishikoj POR nuk punon windows

 8. #8
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rora Shiko Postimin
  č fantasticaaaaaaaaaaa POR pse kaq pak , as 1 min ? plus tentoj ta rishikoj POR nuk punon windows
  Nese te shfaq kete imazh:

  Click image for larger version. 

Name:	ay6N4.jpg 
Views:	201 
Size:	12.7 KB 
ID:	263

  Prisni disa minuta dhe provoni perseri... (une kam shikuar me se 30 min.)

  Kurse, nese nuk te hapet ne Windows Media Player pra te shfaq kete tabele:

  Click image for larger version. 

Name:	step 2.JPG 
Views:	200 
Size:	12.2 KB 
ID:	264

  Atehere zgjidhja e ksaj eshte kshtu... vepro sipas fotove


  Click image for larger version. 

Name:	foto1.JPG 
Views:	212 
Size:	67.4 KB 
ID:	265


  Click image for larger version. 

Name:	foto 2.jpg 
Views:	253 
Size:	88.3 KB 
ID:	266

  Kjo vlen edhe per tjeret ne qoft se nuk ju ben
  Last edited by erdi; 07-08-2012 at 09:54 PM.

 9. #9

 10. #10
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rora Shiko Postimin
  Shume flm Erdi
  Ska gje

 11. #11
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  Sa i pafat qe jam sa here qe dua ta shikoj live token kamera ose eshte duke filkmuar brenda stacionit hapesinor ose filmon pjesen e jashteme te stacionit . . . . . . .
  "Personality can open doors, but
  only character can keep them
  open.".

 12. #12
  UniverseScience Lejdi Prifti's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Vendodhja
  A, A
  Postime
  73

  Default

  Kjo eshte fantastike!

 13. #13
  UniverseScience Space Robot's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  May 2013
  Vendodhja
  Albania
  Postime
  44

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga erdi Shiko Postimin


  E dinit qė stacioni hapėsinor ndėrkombėtar ISS transmeton live nga hapėsira? Interesante tė shikohet nga hapėsira planeti ynė, sidomos nė kohė reale
  Me Windows Media Player mund tė hapni linkun e mėposhtėm dhe tė shikoni se si duket planeti Tokė nga lart.
  1) Kopjojeni linkun:
  Code:
  mms://a1709.l1856953708.c18569.g.lm.akamaistream.net/D/1709/18569/v0001/reflector:53708
  2) Hapni programin Windows Media Player
  3) Shtypeni Ctrl + U
  4) Vendosni linkun
  5) Shtypni Ok
  6) Duroni paksa deri sa tė lidhet

  Nėse nuk arrini dot nė atė mėnyrė atėherė mund ta provoni Ketu.

  Pėr sisteme tė tjera operative mund tė pėrdorni programin VLC.

  Pėr tė parė pozicionin nė kohė reale tė stacionit ndėrkombėtar hapėsinor mund tė kontrolloni nė kėtė faqe: http://www.n2yo.com/

  Duhet tė keni parasysh qė:

  1) Disponibiliteti i pamjeve live varet nga pozicioni ku stacioni ISS ndodhet(mund tė jetė natė dhe transmetimi mund tė jetė i ndėrprerė).Nėse shikoni kėtė imazh atėherė transmetimi ėshtė i ndėrprerė. (Duroni 30 min dhe atėherė do shikoni lindjen e diellit ) ISS i duhen 90 minuta tė kryejė njė orbitė tė plotė rreth globit.

  2) Shpeshherė mund tė dėgjoni nė sfond komunikimet ndėrmjet astronautėve tė ISS dhe bazės nė Tokė ose kod mors.

  Stacioni hapėsinor ndėrkombėtar (ISS) mund tė shikohet me Sy te lire (edhe gjate dites)

  Sė fundi edhe njė fotografi e Tracy Caldwell Dyson duke vėshtruar Tokėn nga njė lartėsi prej 350 km.
  Artikull nga: Einar
  Adresa Artikullit: http://www.eklipsi.com/transmetim-li...rnacional-iss/
  Shume bukur! Faleminderit per informacionin ,erdi!

 14. #14
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default


Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •