Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Vrime ne Mars, NASA kap imazhin e vecante

 1. #1
  Junior Member robotic's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2012
  Postime
  8

  Default Vrime ne Mars, NASA kap imazhin e vecante

  Sonda hapėsinore MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) ka zbuluar njė vrimė tė madhe prej disa metrash .

  Njė grup, kėrkuesish tė NASA, qė merret me zbulimet e kryera nga CTX (Context Camera), njė nga fotokamerat e montuara mbi sondėn hapėsinore MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) pėr vėzhgimet e Marsit, ka zbuluar njė vrimė tė madhe prej disa metrash: bėhet fjalė pėr njė krater nė tė cilėn vėrehet njė njollė shumė e errėt.

  Vrima nė Mars ėshtė zbuluar rastėsisht nga imazhet e kapura nė bordin e MRO, qė gjendet aktualisht nė Mars. Duket nė fakt se ėshtė njė hapje e njė e njė shpelle tė nėndheshme, e ndriēuar pjesėrisht nė tė djathtė tė imazhit. Hyrja ka njė diametėr prej rreth 35 metrash dhe kompleksi duket se ėshtė formuar nga njė seri llavash tė vullkanit Pavonis Mons.
  Click image for larger version. 

Name:	Images.jpg 
Views:	334 
Size:	9.2 KB 
ID:	267

 2. #2
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Interesante,, dita dites e me shume info rreth marsit.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •