Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Hena/Sateliti: Titania

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Hena/Sateliti: Titania


  Hena/Sateliti Titania

  Titania eshte sateliti i 14-te dhe me e vogla e Uranit

  Distanca: 436.270 km nga Urani
  Diametri: 1578 km
  Masa: 3.49e21 kg


  Zbuluar nga Herschel ne 1787.

  Titania dhe Ariel duken mjaft te ngjashme edhe pse Ariel eshte 25% me e vogel. Te gjitha henat e medha te Uranit jane nje perzierje e rreth 40-50% uje e akull me gure shkembore.

  Siperfaqja e Titania eshte nje perzierje e terrenit me kratere dhe sistemet e qindra luginave te nderlidhura kilometra te gjata.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Titania dmth me i madhi si satelit i uranit..
  Titanik nje nga anijet me te medha lundruese ( pra Titan- objekte te medha ) mmm
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •