Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Hena/Sateliti: Oberon

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Hena/Sateliti: Oberon


  Hena/Sateliti Oberon

  Oberon eshte sateliti me i jashtem i Uranit dhe i dyti per madhesi

  Distanca: 583.420 km nga Urani
  Diametri: 1523 km
  Masa: 3.03e21 kg  Zbuluar nga Herschel ne 1787.

  Oberon dhe Umbriel duken mjaft te ngjashme edhe pse Oberon eshte 35% me e madhe. Te gjitha te henat e medha te Uranit jane nje perzierje me rreth 40-50%uje e akull me gure shkembore.


  Siperfaqa eshte e bombarduar nga objekte duke lene nje dyzine krateresh. Ajo ka kratere shume me te medha se sa Ariel dhe Titania. Disa nga kratereve kane rrezet te ngjashme me ato qe shihet ne Callisto.

  Disa nga katet e kraterit jane te erreta, te mbuluara me material te erret ndoshta (uji i ndotur).

  Ndryshimet e medha jane pare edhe ne te gjithe hemisferen jugore te Oberon. Kjo tregon disa veprimtari gjeologjike ne fillim te historise se Oberonit.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Bukur dhe kjo..
  PO ik me lexu tjerat
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •