Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Hena/Sateliti: Miranda

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Hena/Sateliti: Miranda


  Hena/Sateliti Miranda


  Miranda eshte sateliti i 11-te i njohur i Uranit.

  Distanca: 129.850 km nga Urani
  Diametri: 472 km
  Masa: 6.3e19 kg  Zbuluar nga Kuiper ne 1948.

  Voyager 2 u detyrua te fluturoje afer Uranit ne menyre qe te merte drejtimin e duhur per te shkuar tek Neptuni dhe per shkak te orientimit i te gjithe sistemit ne kende beri qe te afrohet afer Mirandes. Para Voyager, natyrisht, shume pak dihej per Miranda dhe si ajo eshte apo ne ndonje menyre tjeter e shquar. Ajo ndoshta nuk do te kishte qene zgjedhur si objektiv kryesor tek Urani. Megjithate Miranda doli te jete me interesante nga larg.

  Miranda eshte rreth gjysem akull me uje dhe gjysme material shkembor.

  Siperfaqja e Miranda eshte e perzier me te gjitha, krateret ,luginat dhe shkembinjte (nje me shume se 5 kilometra i larte,).
  Shikoni imazhin per kete informacion


  Se pari, imazhet e Voyager 2 e ishin nje mister. Gjithkush kishte pritur qe henat e Uranit do te tregojne histori shume te vogel te aktivitetit te brendshem (si Callisto). Shpjegimi i terrenit ishte mjaft i veshtire per te gjithe.

  Ajo ishte menduar fillimisht se ishte shpartalluar plotesisht disa here ne historine e saj, ēdo here duke varrosur disa pjese te siperfaqes origjinale dhe duke ekspozuar disa te brendshme.

  eshte fakt dhe e mundur per te pare 4 henat e medha te Uranit me nje teleskop amator, por Miranda eshte nje sfide e vertete. Ndoshta me nje qiell shume te erret dhe nje teleskop 50 cm ajo mund te jete e mundur.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  dhe kjo interesante ..
  Nje gje.. haahha mos vini emra Miranda nje vajze se paska nenkuptim gjys shkemb kjo vajz e gjys akull mjer ai djal :P
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •