Faqja 1 deri nė 8 nga 8

Tema: 10 njerezit me te zgjuar ne bote

 1. #1
  Junior Member genc's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Postime
  26

  Default 10 njerezit me te zgjuar ne bote

  Sipas renditjes dhe kualifikimit tė listės, vendin e parė me IQ mė tė larėt me 230 pikė, e zuri 36-vjeēari, matematikani Terence Tao, i cili ishte i aftė qė nė moshėn 2-vjeēare tė zgjidhte probleme dhe ekuacione matematikore. Mori doktoraturėn nė Universitetin e Princeton kur ishte 20-vjeē dhe u bė profesori mė i ri nė histori, nė universitetin UCLA nė moshėn 24-vjeēare.

  Nė vendin e dytė, ndodhet 30-vjeēari Christopher Hira, me IQ 225 pikė. Ndėrmjet arritjeve tė tij, pėrfshihet dhe fakti se filloi tė punonte pėr NASA-ėn, kur ishte… 16-vjeē. Morri pjesė nė hulumtimet e NASA-s pėr banimin e Marsit, si dhe mori doktoraturėn e tij nė Universitetin e Princeton nė moshėn 22-vjeēare.

  I treti nė listė radhitet dhe nė grupin e 200-ės, vjen 50-vjeēari astrofizikani Kim Yong-Oungk, me IQ 210. Ai ka rezultatin mė tė lartė tė zgjuarsisė nė botė. Qė nė moshėn dy vjeēare fliste katėr gjuhė tė huaja dhe u ftua nga NASA tl studionte nė SHBA qė nė moshėn 8-vjeēare.

  Ndėrsa listėn, e plotėsojnė “djali i keq” Rick Rosner me IQ 192, ish kampioni i botės nė shah, Garry Kasparov me IQ 190, miliarderi dhe bashkėthemeluesi i Microsoft Paul Allen me IQ 170, shahistja Judith Polgar me IQ 170, matematikani i shumėvlerėsuar, i cili martė nė biografinė e tij disa dhjetėra ēmime Sir Andrew Will me IQ 170 dhe artisiti i famshėm James Woods me IQ 180, i cili para se tė apasiononohej me kinemanė, studionte algjebėr nė Universitetin UCLA dhe MIT.

  I fundit nė dhjetėshen e mė tė zgjuarve tė botės, radhitet astrofizikani Stifen Hawking me IQ 160.

  Njė njeri, kalon nė rangun e mė tė zgjuarve tė botės, nėse IQ-ja e tij arrin tė kalojė nivelin e 140 pikėve tė cilėn e arrijnė vetėm 0,5% e popullsisė sė gjithė globit. 50% e njerėzve nė tė gjithė botėn arrin nga 90 deri 110, ndėrsa 2,5% e popullsisė arrin “menēurinė” me IQ qė kalon 130

 2. #2

  Default

  ketu me lind pytja behesh i ditur apo lindesh i ditur??????????

 3. #3
  UniverseScience Lejdi Prifti's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Vendodhja
  A, A
  Postime
  73

  Default

  Pak nga te dyja

 4. #4
  Junior Member genc's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Postime
  26

  Default edhe un jam i mendimit se eshte ashtu pak nga te dyja

  edhe un jam i mendimit se eshte ashtu pak nga te dyja

 5. #5
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rora Shiko Postimin
  ketu me lind pytja behesh i ditur apo lindesh i ditur??????????
  Une kisha me than se BEHESH I DITUR, kurse lind intelegjent, se dituria eshte diqka qe fitohet kurse intelegjenca eshte potencial i lindur,trasheguar, intelegjenca mund te jete si ndihms per te arritur dijen pra sa ke intelegjence mund te kesh kapacitet per dije, po ashtu edhe GJENI them se lind ashtu, ka lidhje me gjenet ne kromozone (trasheguar) per at arsye edhe quhet GJENI pra Gjene ,,, kemi ndegju shpesh fjalen "Askush nuk ka lindur i dijshem"

 6. #6
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2012
  Postime
  1

  Default Trkendeshat

  Masa e nje kendi te brenshem te trekendeshit kenddrejt eshte 37`13'. Sa jane masat e kendeve te tjera

 7. #7
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2013
  Postime
  1

  Default

  Masa e nje kendi te brenshem te trekendeshit kenddrejt eshte 37'13'. Sa jane masat e kendeve te tjera
  A+B+C=180* pasi eshte trekendesh kenddrejte njeri kend eshte 90*.... A=90* dhe B=37*13' dhe C=? *-shkall
  90+37'13'+C=180*
  127*13'+C=180 A=90* B=37*13' C=52*47 '
  C=180*-127*13'
  C=52*47'

 8. #8
  UniverseScience Space Robot's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  May 2013
  Vendodhja
  Albania
  Postime
  44

  Default

  Sapo bera nje IQ test ne kete faqe www.free-iqtest.net dhe arrita te kap 158 pike. Fantastike!Click image for larger version. 

Name:	Capture.jpg 
Views:	145 
Size:	20.0 KB 
ID:	308

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •