Faqja 1 deri nė 8 nga 8

Tema: 15 shkurt 2013

 1. #1
  UniverseScience Lejdi Prifti's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Vendodhja
  A, A
  Postime
  73

  Post 15 shkurt 2013  Mė 15 shkurt 2013, Toka rrezikon tė pėrplaset nga asteroidi 2012
  DA14!Nė 15 shkurt tė 2013-ės, Toka rrezikon tė pėrplaset me njė asteroid.Asteroidi 2012 DA14 parashikohet tė kaloj nė distancė zero nga planeti ynė, pra 24.596 km pranė tokės.Asteroidi na vjen nga “askund” dhe krejt papritur. Ai u zbulua nga Observatori OAM Observatory qė ndodhet nė La Sagra tė Spanjės.Sipas llogaritjeve tė astronomėve, parashikohet se asteroidi 2012 DA14 do tė kalojė pranė tokės nė distancėn e 34.596 km, me pak fjalė nga pėrafėrt e Hėnės 0.09 LD (Lunar Distances) edhe pėrmes orbitave tė gjeosinkronizmave tė satelitėve GPS dhe satelitėve spiun qė kooperojnė nga e njėjta distancė.Madhėsia e kėtij asteroidi arrin nė 57 m, me mazė 140.000+ tonė metrikė. Specialistėt pohojnė se nėse ky asteroid do tė binte nė Tokė, fuqia e tij do ishte e barabartė me 2.4 megaton TNT.

 2. #2
  UniverseScience Lejdi Prifti's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Vendodhja
  A, A
  Postime
  73

  Default

  Cfare mendimi keni per kete informacion ,anetare te Universalb ? Falemiknderit!

 3. #3
  Physics is Awesome Nikola Tesla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2012
  Vendodhja
  Oxford,England
  Postime
  16

  Default

  Sa larg ndodhet asteroidi nga Toka ?

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2012
  Postime
  1

  Default Persa i perket 15-shkurt-2013

  Pershendetje!
  Toka nuk rrezikon te perplaset nga ky asteroid me 15-02-2013/// disa nga faktet qe sjell Lejdi si madhesia e asteroidit dhe distanca qe do te kaloj prane Tokes nuk perkojne saktesisht me njoftimin e NASA, megjithate per te qene me te mirėinformuar, Lexoni kete informacion tel www.nasa.gov
  ose me sakte http://www.jpl.nasa.gov/search/search.php?q=2012%20da14
  dhe nuk ka asgje per tu shqetesuar//
  Faleminderit!

 5. #5

  Default

  Hi,

  Nqs eshte e sakte se fuqia eshte 2.4 megaton, nese do te perplasej me token, vertet qe pasojat do te ishin fatale. Kjo sepse afersit kaq ishte dhe vlera e nje bombe nukleare nga ato te hiroshimes bere nga ushtria amerikane ( Model B83 ). Kjo bombe ishte 1.2 megaton..............dmth demi eshte i barabarte me hiroshima + nagasaki.

  Tung !

 6. #6
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  thjesht do kaloj afer nuk eshte se do perplaset.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 7. #7
  Junior Member flori's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2011
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  29

  Default

  Pershendetje me sy te lire do te shihet ky asteroid kur te kaloje afer tokes ?
  "Personality can open doors, but
  only character can keep them
  open.".

 8. #8
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  me sy te lire jo por me teleskop po
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •