Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: funksioni linear

 1. #1
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2013
  Postime
  1

  Default funksioni linear

  kush me ndohmon me kete ushtrimin ????
  funksioni numerik eshte dhene te kjo tabela ..

  [x : 0 : 2: 3: -1 :-2 : -3 :]
  [y : 3: 7 :9 : 1 :-1 :-3 :]
  keto pikat kerkon ushtrimi ..
  a] gjeni bashkesine e percaktimit A dhe bashkesine e vlerave te funksionit .
  b] ndertoni grafikun e funksionit
  c] jepni funksionin me formule te trajtes y = ax + b , x i perket A  JU LUTEM ME NDIHMONI SHPEJT

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Mar 2013
  Postime
  4

  Default

  Formo nje sistem me dy te panjohura ku ku si ekuacione merr dy kordinata psh (2:7) dhe (3:9)
  formohen keto ekuacione qe i fut ne sistem dhe prje zgjidhjes se tij merr a dhe b koeficentet a qe ndodhet prane x e b qe eshte i lire ekuacionet jane 7=2a+b dhe 9=3a+b keto futi ne sistem e merr zgjidhjet

 3. #3
  UniverseScience Lejdi Prifti's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2012
  Vendodhja
  A, A
  Postime
  73

  Default

  Kujdes sepse grafiku nuk eshte drejtez por pika te vecuara.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •