Faqja 1 deri nė 6 nga 6

Tema: 25 theniet me te bukura nga Albert Einstein

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Post 25 theniet me te bukura nga Albert Einstein


  1. Kur mberriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithe emigranteve te tjere, i dhane nje pyetesor per te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhene pergjigje, njera pyeste: “Ciles race i perkisni?”. Dhe ai iu pergjigj: “Races njerezore”.
  2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vertete, Gjermania do te thote se jam gjerman ndersa Franca do te thote se jam qytetar i Botes. Nese teoria nuk do te jete e vertete, Franca do te thote se jam gjerman ndersa Gjermania do te thote se jam hebre.
  3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.
  4. Derisa te kete njerez do te kete luftra.
  5. Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme.
  6. Semundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.
  7. Kompjuterat jane shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerezit jane shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku perbejne nje fuqi qe e kalon imagjinaten.
  8. Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje.
  9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj.
  10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallekut eshte se gjenialiteti ka limit.
  11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.
  12. Jeta eshte si te ecesh me biciklete: ne qofte se do te jesh ne ekuiliber duhet te levizesh.
  13. Nuk e ke kuptuar me te vertete nje gje nese nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.
  14. Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt
  15. Mos u shqeteso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.
  16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejtin mentalitet qe e ka krijuar ate.
  17. Asgje nuk eshte me praktike se nje teori e mire.
  18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.
  19. Ne qofte se do te lindja perseri, do te behesha hidraulik.
  20. Ne qofte se te dhenat dhe teoria nuk perputhen, ndrysho te dhenat.
  21. Ne qofte se ne momentin e pare nje ide nuk eshte absurde, atehere nuk ka asnje shans qe ajo te realizohet.
  22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.
  23. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.
  24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.
  25. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon.


  Universalb
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  UniverseScience Space Robot's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  May 2013
  Vendodhja
  Albania
  Postime
  44

  Default

  Me pelqen shume shprehja nr.24. Eshte e vertete qe motorri i levizjes per te zbuluar me shume eshte pyetja.

 3. #3
  Junior Member Marinel Zgjana's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2013
  Postime
  6

  Default

  Pse ka pase kompjutera ne kohen e anjshtainit ????? o_O 7

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2013
  Postime
  13

  Default

  tHENJE TE MIRA JAN,SEJCILA KA DOMETHENJEN E VET
  Sidomos ajo me nr.9 lexoje edhe njeher.

 5. #5
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Default

  thenija e pare.nga albert ajnshtani
  races njerezore.

 6. #6
  Psychologists erdi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Vendodhja
  Prishtine
  Postime
  46

  Default

  e 13-ta interesant, kta duhet ka ken parasysh te gjitha ata qe kan grada shkencore dhe qe do te kene

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •