Faqja 1 deri nė 4 nga 4

Tema: ushtrim

 1. #1
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2013
  Postime
  11

  Default ushtrim

  baza e piramides eshte romb me diagonale 12 cm e 16 cm lartesia e piramides bie ne pikprerjen e diagonaleve te bazes dhe eshte e barabarte me 6 cm.gjej vellimin e kesaj piramide

  mund te me ndimoni me zgjidhjen e ketij ushtrimi

 2. #2
  Moderator
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Postime
  25

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga namire Shiko Postimin
  baza e piramides eshte romb me diagonale 12 cm e 16 cm lartesia e piramides bie ne pikprerjen e diagonaleve te bazes dhe eshte e barabarte me 6 cm.gjej vellimin e kesaj piramide

  mund te me ndimoni me zgjidhjen e ketij ushtrimi
  d1=12cm d2=16cm h=6cm nga diagonalet gjejme syprinen e rombit S !

  S=(d1/2)^2+(d2/2)^2
  S=(12/2)^2+(16/2)^2
  S=36+64
  S=100cm^2 dhe tani gjejm vellimin i cili eshte

  V=1/3*S*h
  V=1/3*100cm^2*6cm
  V=600/3
  V=200cm^3 (:

 3. #3
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2013
  Postime
  11

  Default

  shumflm

 4. #4
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  May 2013
  Vendodhja
  CT, USA
  Postime
  26

  Default

  Formula per syprinen S eshte e gabuar.

  Siperfaqja e rombit eshte sa gjysma e prodhimit te diagonaleve.

  S = 12cm x 16cm x 1/2 = 96cm^2

  V = 1/3 x S x h = 1/3 x 96cm^2 x 6cm = 192cm^3

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •