Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Kometat

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Kometat


  Kometat

  Ndryshe nga objektet e tjera te vogla ne sistemin diellor, kometat kane qene te njohura qe nga lashtesia. Rekordet per kometen Halley jane qe ne epoken, 240 BC-para-Krishtit. I famshmi Bayeux sixhade, i cili pershkroi Pushtimin Norman te Anglise ne 1066, pershkroi edhe nje shfaqje te Kometes Halley.
  Qe nga 1995, jane kataloguar perafersisht 878 kometa, madhesite, distancat dhe orbitat e tyre. Nga keto, 184 jane kometa periodike, disa nga pjesa tjeter jane pa dyshim periodike, por orbitat e tyre nuk kane qene te percaktuara me saktesi te mjaftueshme.

  Kometat jane quajtur ndonjehere snowballs=Top i Akullt. Ato jane nje perzierje e akujve me uje, gazeve te ngrira, dhe pluhuri. Kjo i ben ato shume interesante si mostra, qe ne historine e hershme te Sistemit Diellor.

  Kur ato jane afer Diellit dhe aktive, kometat kane disa pjese te dallueshme.
  Kometat jane te perbera me:
  Berthama: relativisht te forta dhe te qendrueshme, kryesisht akull dhe gaz me nje sasi te vogel te pluhurit dhe trupat e ngurte te tjera
  Koma: re te dendura te ujit, dioksidit karbonit dhe gazet te tjera nga berthama
  Re Hidrogjeni: miliona km ne diameter
  Pluhuri Bishtit: deri ne 10 milion km i gjate i perbere nga pluhur tymi me grimca te shtyra jashte berthames

  Kometat jane te padukshme perveē rasteve kur ata jane afer Diellit. Shumica e tyre kane orbita shume te ēuditshme pertej orbites se Plutonit, keto shihen dhe pastaj zhduken per mijevjeēare. Vetem kometat si prsh Kometa Halley etj qendrojne brenda orbites se Plutonit per nje pjese te rendesishme te kohes.
  Deri tani kometa me e famshme eshte Kometa Halley por SL 9 ishte nje hit i vertet per nje jave ne veren e vitit [B]1994/B] per astronomet.
  Dushi Meteoreve=MeteorShower ndodhin kur Toka kalon ne orbiten e nje komete. Dushi Meteoreve ndodh ēdo vit ne mes 9 gusht dhe 13 kur e Toka kalon ne orbiten e kometes Swift-Tuttle.

  Shume prej tyre jane zbuluar se pari nga astronomet amatore. Kometat zakonisht jane te dukshme vetem ne agim apo muzg

  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member saranda's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2011
  Postime
  23

  Default

  Kometat (yjet me bisht) ne lashtesi jane konsideruar si fatkeqesi.
  kete informacion e kam degjuar ne nje emision ne (exp shkence ) ne kanalet shqiptare

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Ne fakt ato qe i quajn kto gjera fatkeqesi jan fete dhe profetesite, sepse cdo gje qe eshte ne hapesire mund te perbeje rrezik per jeten ne toke, qoft kometat, qoft asteroidet, era diellore etj. Arsya se pse kan reputacion te keq kometat eshte se ato jane te medha ne krahasim me asteroidet, dhe nese ndonje nga ato do godiste token dihet qe do ishte fundi i njerzimit.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •