Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Hubble zbulon hėnėn e re tė Neptunit

 1. #1
  Univers-AL
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2013
  Vendodhja
  New York
  Postime
  27

  Default Hubble zbulon hėnėn e re tė Neptunit

  Click image for larger version. 

Name:	790faea4-b200-454e-ab21-50a697d004a5---0-.jpg 
Views:	171 
Size:	25.1 KB 
ID:	319
  Teleskopi hapėsinor Hubble i NASA-s ka zbuluar njė hėnė tė re nė orbitėn e Neptunit. E emėrtuar S/2004 N 1, kjo ėshtė hėna e 14-tė e njohur, qė rrethon planetin gjigant.
  Ajo duket se ėshtė hėna mė e vogėl e sistemit neptunian, me njė perimetėr rreth 20 km, e cila kompleton njė rrotullim tė plotė rreth Neptunit ēdo 23 orė.
  Astronomi amerikan Mark Showalter zbuloi pikėn e dobėt, teksa ishte duke studiuar segmente tė unazave rreth Neptunit.
  NASA tha se hėna ishte rreth 100 milionė herė mė e zbehtė se sa ylli mė i zbehtė, qė mund tė shihet me sy tė lirė.
  Ajo ėshtė aq e vogėl, sa qė anija Voyager dėshtoi ta zbulonte nė 1989-n, kur kaloi shumė pranė Neptunit dhe survejoi sistemin hėnor dhe unazor tė planetit.

 2. #2
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Post

  sitemi diellor akmoa nuk eshte zbuluar sa duhet,dhe misteret e saje

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •