Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: Zbulohet planeti i tretė me ngjyrė blu, 63 vite dritė nga Toka

 1. #1
  Univers-AL
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2013
  Vendodhja
  New York
  Postime
  27

  Default Zbulohet planeti i tretė me ngjyrė blu, 63 vite dritė nga Toka

  Click image for larger version. 

Name:	733620af-88fa-49b1-a53a-9de7e6328bff---0-.jpg 
Views:	654 
Size:	9.4 KB 
ID:	320
  Teleskopi hapėsinor "Hubble" i NASA-s ka pikasur njė planet tė ri, i ngjashėm me tonin vetėm nga ngjyra.
  Deri mė sot ishin vetėm Toka dhe Neptuni tė njohur si planetet blu. Por teleskopi hapėsinor "Hubble" i NASA-s ka zbuluar edhe njė tė tretė, qė i ngjan planetit tonė, por vetėm nga ngjyra. Ėshtė i pari i zbuluar jashtė sistemit diellor me kėtė cilėsi kromatike, teksa ėshtė quajtur menjėherė "Deep blu dot", ose pika e thellė blu.

  Ndėrkohė qė pėr tė gjitha karakeristikat e tjera ėshtė krejt ndryshe nga Toka. Ndėrsa mund tė thuhet se gjende 63 vjet dritė larg nga neve dhe vėrtitet pėrreth yllin "HD 189733". Planeti mban tė njėjtin numėr mė yllin "mėmė", me shtimin e njė "b"-je, teksa vėrtitet pėrreth tij.

  Pėr nga prerja ėshtė i ngjashėm me Jupiterin tonė. Bėhet fjalė saktėsisht pėr njė planet tė gaztė me njė temperaturė sipėrfaqėsore qė vlerėsohet rreth mijėra gradė centigradė. Plus edhe erėra qė frynė nė 7 mijė kilometra nė orė. Pra ėshtė praktikisht e pamundur tė jetohet aty.

 2. #2
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  i vetmi problem te ky planet eshte se spektri i drites nuk e jep te sakte ngjyra blu eshte uj apo gaz i lengshem ky eshte debati i ketij planeti momentalisht
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •