Faqja 1 deri nė 5 nga 5

Tema: Kometa: Halley

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Kometa: Halley


  Kometa Halley

  Ne 1705 Edmond Halley parashikoi duke perdorur ligjet e formuluar te Njutonit, se kometa e pare ne 1531, 1607, dhe 1682 do te kthehej ne 1758. Kometa beri ne te vertete kthimit sic ishte parashikuar dhe u emerua me vone ne nderin e tij me emrin Kometa Halley.

  Gjatesia: 15 km
  Gjersia: 8 Km
  Trashsia: 8 Km


  Periudha mesatare e orbites Halley eshte 76 vjet. Terheqja gravitacionale e planeteve te medha ndryshon periudhen e syrit nga revolucioni ne revolucion. Efekte te tilla si, reagim nga gazet gjate kalimit te tij ne afersi te Diellit, gjithashtu luajne nje rol te rendesishem. Ne mes te viteve 239 BC dhe 1986 AD periudha e syrit ka variuar nga 76 vjet ne 1986 me 79 vjet ne 451 dhe 1066. Shfaqja e tij me e famshme ishte ne 1066 kur ai u pa ne betejen e Hastings, nje ngjarje e perkujtuar ne Bayeux Tapestry.

  Kometa Halley ishte e dukshme ne 1910 dhe perseri ne 1986. Kalimi tjeter i tij do te jete ne fillim te 2062.

  Orbita e Halley eshte reaksionar dhe e prirur 18 grade. Dhe si te gjitha kometat, shume i ēuditshem.

  Vetem kater kometa jane vizituar nga anijet. ICE kaloi neper bishtin e kometes Giacobini-Zinner ne 1985, Kometa Grigg Skjellerup u vizitua nga Giotto ne vitin 1989. Ne 1986, 5 anije nga Japonia, Bashkimi Sovjetik, dhe Komunitetit Evropian vizituan Kometat Halley etj. Ne kundershtim me pritjet paraprake, berthama e Halley eshte shume e erret: terreni i tij eshte vetem rreth 0,03 i dukshem.

  Dendesia e berthames Halley eshte shume e vogel: rreth 0,1 gm/cm3 qe tregon se ai eshte poroz, ndoshta per shkak se ai eshte kryesisht i perbere me pluhur te mbetur pas akujve .

  Halley eshte pothuajse i vecante nder te gjitha kometat, sepse eshte i madh dhe aktiv, dhe ka nje orbite te rregullt dhe te percaktuar mire.

  Kometa Halley do te kthehet ne sistemin e brendshem Diellor ne vitin 2062.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Kur tu riktheka kometa un qekam ne mosh te moshume,por do te kujtohem se dikur ne rini pata lexuar per rikthimin e saj ne nje forum shqiptar
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

 3. #3
  Junior Member saranda's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2011
  Postime
  23

  Default

  kam pare nje emision ne televizor per kometen halley dhe aty thuhej se vete Halley i cili e zbuloi kete komete duke studiuar orbitat e tyre dhe dha nje teori te tille nuk arritiqe ta shohe ate ne vitin qe e parashikoi pasi ai kishte vdekur keshtu per nder te tij kometa u quajt kometa HALLEY.

 4. #4
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  E vertet biles si pas njerezve te dikurshem kometa Halley u keqinterpretua, dhe filluan te hapen fjale sikur kjo komete do godiste token.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 5. #5
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2011
  Postime
  28

  Default

  Kjo do te thote se rreziku i nje goditjeje te Tokes eshte 0,meqenese me larte nuk eshte cituar?Dicka e tille mund te jete mashtrim.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •