Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: Kometa: Shoemaker-Levy 9

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Kometa: Shoemaker-Levy 9


  Kometa Shoemaker-Levy 9


  Kometa Shoemaker-Levy 9 u zbulua nga Eugene dhe Carolyn Shoemaker dhe David Levy ne vitin 1993. Menjehere pas zbulimit te saj ajo ishte ne orbiten prane Jupiterit dhe ne nje kurs perplasje.
  Ajo ishte e thyer ne te pakten 21 fragmente te veēanta, te cilat u shperndane disa milione kilometra pergjate orbites se saj.

  Madhesia dhe ne mase te trupit origjinale dhe fragmente individuale eshte ende shume e pasigurte. Vleresimet varjojne nga 2-10 km ne diameter per trupin origjinal dhe prej 1 deri 3 km per fragmentet e medha

  Ne 16 korrik 1994 dhe 22 korrik 1994 fragmentet ndikuan ne atmosferen e larte te Jupiterit. Kjo ishte hera e pare, qe shkencetaret kane pasur rast per te deshmuar perplasjen e dy trupave.

  Ndikimet jane vezhguar nga cdo Observator ne Toke, mijera teleskope te vegjel dhe amatore, dhe anijet e ndryshme duke perfshire HST dhe Galileo.

  Efektet e ndikimeve ishin te dukshme ne Jupiter per gati nje vit pas ngjarjes.


  SL 9 nuk eshte me, por trashegimia e saj shkencore do te jete e studiuar per vite me rradhe.

  Shikoni Live perplasjen e kometes me Jupiterin: Theksojme kjo video eshte marre nga Teleskopi Hubble Ne Hapesire  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2011
  Postime
  1

  Default

  z.elton eshte nje video e filmuare live nga nje cifte.dhe nga nje renie nga qielli dhe me pas jan sulmuar nga ajo gjalles e renjes nga qielli?eshte e vertet apo jo

 3. #3
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Eshte video e filmuar nga Nasa , dhe eshte video reale e perplasjes
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •