NASA dėrgon njė satelit nė Mars pėr tė studiuar se si e humbi ujin planeti “i kuq”. Maven” apo Misioni pėr Atmosferėn e Marsit dhe Evolucionin e Paqendrueshėm, do tė analizojė mostrat e asaj qė ka mbetur nga atmosfera e hollė marsiane, si dhe do tė shohė se si po shkatėrrohet ajo nga rrezatimi diellor.Sapo tė mbėrrijė, “Marven” do tė bjerė nė njė orbitė eliptike, gjė qė do tė thotė se do tė fluturojė rreth 65 km larg planetit, nė pikėn mė tė afėrt, dhe rreth 6000 km, nė pikėn mė tė largėt. Ai do tė mbledhė mostra tė ajrit nė gjatė fluturimit pranė planetit, pėrpara se t’i largohet atij, pėr tė matur se sa dhe ē’lloj rrezatimi ka spastruar tė kaluarėn e planetit.

Thelbi i projektit ėshtė pėrcaktimi se sa nga atmosfera po humbet nė hapėsirė sot dhe mė pas tė bėhet vlerėsimi pas nė kohė pėr tė llogaritur se ēfarė ka ndodhur nė tė kaluarėn.