Faqja 1 deri nė 12 nga 12

Tema: Rreth Meje

 1. #1
  Astronomi Adri's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Postime
  49

  Arrow Rreth Meje

  Dy fjale rreth meje

  Kam lindur ne 1979 ne Durres, nje qytet i bukur ne bregdetin perendimor te Shqiperise. Shqiperia, eshte vendi i shqiponjave dhe i natyres se paprekur. Mendoj se sharmi dhe bukuria e ketij vendi panoramik eshte hapi i pare per te pare drejt qiellit. Kjo na ben te kuptojme se sa mrekulli Nena Natyre dhe vete Universi jane ne gjendje te krijojne.
  Kur isha 12 vjec, aksidentalisht degjova dike, qe fliste rreth Big Dipper dhe disa figura te ēuditshme qe formoheshin ne qiell dhe prej tyre “njerezit moderne” mund te lexonin te ardhmen. Por mua nuk me interesonte e ardhmja, mua me mahnisnin yjet dhe keto formime. (grupime. ) Ndikuar nga regjimi komunist per nje kohe te gjate, ne nuk kishim dijeni per asgje, qe i perkiste botes se jashtme, pertej kufijve te Shqiperise. Kur degjova rreth ketyre gjerave kaq te ēuditshme dhe misterioze, u bera shume kurioz, dhe ate kuriozitet vazhdoj te kem dhe sot. Kam kaluar nete te tera duke pare qiellin me sy, dhe me jepte nje kenaqesi te papershkrueshme. Per here te pare ndihesha i lire, ne nje menyre, qe nuk e kisha ndier kurre me pare.
  “Light pollution” ne Shqiperi pothuajse nuk ekzistonte rreth viteve ’80-’90. Ne qytet mund te shikoje yje te madhesise 5 me sy te lire. Fshatrat nuk kishin asnje arsye per te patur zili qiejt e Afrikes. Ato qe me duheshin ishin nje pale dylbi, nje teleskop dhe dike qe te me tregonte diēka me shume rreth atyre, qe shikoja. Per fat te mire, pak me vone, isha ne gjendje ti gjeja te gjitha keto.
  Ne 1997 ika nga Shqiperia, pa deshiren time dhe shkova ne Brescia te Italise, ku banoj edhe sot. Ne vitin 2006, bleva instrumentin tim te pare, ETX 70 refractor of Meade optics. Ishte dashuri me shikim te pare. Por pas dy muajsh observimi te thjeshte, doja dicka me shume… doja ta ndaja kenaqesine dhe emocionet, qe krijoheshin kur shikon ne ate instrument me te te tjeret. Doja ta ndaloja ate drite. Ai ishte momenti kur vendosa te hyja ne boten e “astrofotografise”. Nje bote, qe me mahnit ēdo dite e me shume.
  Ne vitin 2007 bleva nje “Newtonian reflector of Vixen”. “the R150S/5”, eshte nje instrument qe te jep mundesine te fotografosh objekte shume te shndritshme ne “deep sky” dhe pesha e ketij instrumenti prej 3.5 kg e ben shume praktik per ta marre me vete kudo. Jam vertet shume i kenaqur me kete teleskop.
  Tani jam pjese e GADS (Group Amateur Astronomers Deep Sky). Jemi nje grup i ngushte shoqeror, dhe takohemi cdo Hene te Re per t'u kenaqur akoma si femije.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  Urime Adri
  Bravi !!
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

 3. #3

 4. #4
  Member enxhi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2010
  Vendodhja
  ALBANIA
  Postime
  35

  Default

  nice ;-)

 5. #5

 6. #6

  Default

  u mplake edhe ti hahahhaha

 7. #7

 8. #8
  Junior Member VeliGHG's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Apr 2011
  Vendodhja
  New York
  Postime
  11

  Default

  wOOw shim fantastike kjo

 9. #9
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  May 2013
  Postime
  2

  Default

  Me bukur nuk behet.

 10. #10
  Junior Member SwaG's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2014
  Vendodhja
  Burrel
  Postime
  7

  Default

  pse sna thu se je i martuar me gru e fmi

 11. #11
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jan 2014
  Postime
  1

  Default

  shumm bukur

 12. #12
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2016
  Postime
  22

  Smile

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adri Shiko Postimin
  Dy fjale rreth meje

  Kam lindur ne 1979 ne Durres, nje qytet i bukur ne bregdetin perendimor te Shqiperise. Shqiperia, eshte vendi i shqiponjave dhe i natyres se paprekur. Mendoj se sharmi dhe bukuria e ketij vendi panoramik eshte hapi i pare per te pare drejt qiellit. Kjo na ben te kuptojme se sa mrekulli Nena Natyre dhe vete Universi jane ne gjendje te krijojne.
  Kur isha 12 vjec, aksidentalisht degjova dike, qe fliste rreth Big Dipper dhe disa figura te ēuditshme qe formoheshin ne qiell dhe prej tyre “njerezit moderne” mund te lexonin te ardhmen. Por mua nuk me interesonte e ardhmja, mua me mahnisnin yjet dhe keto formime. (grupime. ) Ndikuar nga regjimi komunist per nje kohe te gjate, ne nuk kishim dijeni per asgje, qe i perkiste botes se jashtme, pertej kufijve te Shqiperise. Kur degjova rreth ketyre gjerave kaq te ēuditshme dhe misterioze, u bera shume kurioz, dhe ate kuriozitet vazhdoj te kem dhe sot. Kam kaluar nete te tera duke pare qiellin me sy, dhe me jepte nje kenaqesi te papershkrueshme. Per here te pare ndihesha i lire, ne nje menyre, qe nuk e kisha ndier kurre me pare.
  “Light pollution” ne Shqiperi pothuajse nuk ekzistonte rreth viteve ’80-’90. Ne qytet mund te shikoje yje te madhesise 5 me sy te lire. Fshatrat nuk kishin asnje arsye per te patur zili qiejt e Afrikes. Ato qe me duheshin ishin nje pale dylbi, nje teleskop dhe dike qe te me tregonte diēka me shume rreth atyre, qe shikoja. Per fat te mire, pak me vone, isha ne gjendje ti gjeja te gjitha keto.
  Ne 1997 ika nga Shqiperia, pa deshiren time dhe shkova ne Brescia te Italise, ku banoj edhe sot. Ne vitin 2006, bleva instrumentin tim te pare, ETX 70 refractor of Meade optics. Ishte dashuri me shikim te pare. Por pas dy muajsh observimi te thjeshte, doja dicka me shume… doja ta ndaja kenaqesine dhe emocionet, qe krijoheshin kur shikon ne ate instrument me te te tjeret. Doja ta ndaloja ate drite. Ai ishte momenti kur vendosa te hyja ne boten e “astrofotografise”. Nje bote, qe me mahnit ēdo dite e me shume.
  Ne vitin 2007 bleva nje “Newtonian reflector of Vixen”. “the R150S/5”, eshte nje instrument qe te jep mundesine te fotografosh objekte shume te shndritshme ne “deep sky” dhe pesha e ketij instrumenti prej 3.5 kg e ben shume praktik per ta marre me vete kudo. Jam vertet shume i kenaqur me kete teleskop.
  Tani jam pjese e GADS (Group Amateur Astronomers Deep Sky). Jemi nje grup i ngushte shoqeror, dhe takohemi cdo Hene te Re per t'u kenaqur akoma si femije.  Suksese dhe ne punet me tej Adri!

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •