Faqja 1 deri nė 2 nga 2

Tema: hiperbola

 1. #1
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2013
  Postime
  11

  Default hiperbola

  te shkruhet ekuacioni i hiperboles e cila kalon nga pika m (3.1)dhe eshte tangente me drejtezen me ekuacion y=x-2
  a mund te me ndimoni me zgjidhjen e ketij ushtrimi ju lutem ;

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2015
  Postime
  7

  Default

  Nga kushti qe pika M(3,1) i takon hiperboles,fitojme ekuacionin:9/a^2 +1/b^2 =1.Nga kushti i dyte kemi ekuacionin:a^2-b^2=(-2).
  Merret sistemi:9/a^2 +1/b^2 =1 dhe a^2-b^2=(-2),zgjidhjet e te cilit jane:a^2=(6+√108)/2 dhe b^2=(10+√108)/2.D.m.th se ekuacioni i hiperboles se kerkuar eshte:
  x^2/((6+√108)/2)-x^2/((10+√108)/2).

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •