Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: dicka interesante

 1. #1
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2014
  Postime
  10

  Lightbulb dicka interesante

  eshte dhene numri A me pese shifra shume interesant.nese i vendosim nje njesh para ketij numri(ne te majta ) merret nje numer me 6 shifra, simbolikisht shenohet (1)(A). nese e vendosim kete njesh pas tij ne te (djathte),perseri marrim nje numer me 6 shifra dhe e shenojme simbolikisht (a) (1), por ky eshte 3 here me i madh se i pari. gjeni numrin A

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2014
  Postime
  10

  Default me ndihmoni

  gjeni kendet e nje trekendeshi nese njeri prej tyre eshte sa 2/5 e kendit te 2 ose sa 1/4 e kendit te 3 pergjigjet duhet te dalin 24, 60, 96 ju lutem

 3. #3
  Junior Member robotic's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2012
  Postime
  8

  Default

  Nese kemi kendet 1,2dhe 3 atehere e shenojme me x,y dhe z
  duke qene se z=2/5x=1/4y
  Nxjerrim x ne varesi te y
  2/5x=1/4y
  x=5/8y
  Duke ditur qe shuma e kendeve te trekendeshit eshte 180
  y+1/4y+5/8y=180
  15y=1440
  y=96
  x=5/8y=60
  z=1/4y=24

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •