Faqja 1 deri nė 3 nga 3

Tema: detyr

 1. #1
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2014
  Postime
  1

  Default detyr

  Nje njeri terheq sliten e tij me nje litar ne akull,me nje force 100N, dhe qe formon kendin 30° ne drejtim horizontalte levizjes,masa e slites eshte 500kg ,dhe ferkimi ne mes slites dhe akullit eshte i paperfillshem.
  a) gjeni nxitim e slites
  b)gjeni forcen pingulr qe ushtrohet mbi sliten nga siperfaqja
  mundesisht ta tregoj edhe rrjedhjen e detyres
  Last edited by Ardit Nexhipi; 11-22-2014 at 01:37 AM.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2014
  Postime
  1

  Default detyr

  kush mund te me ndihmoj te lutemmmm
  kam nje projekt mbi gjetjen e disa ushtrimeve te zgjidhura[/U][/U] per matjen e 2 pikave te paaritshme ku ben pjes ngjashmeria e trekendeshave

 3. #3
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Nov 2014
  Postime
  9

  Default

  Projekto forcat qe veprojne mbi sliten sipas drejtimit horizontal dhe vertikal.forcat horizontale jane pergjegjse per nxitimin qe fiton slita ne akull,kurse rezultantja e forcave sipas vertikaleve jane pergjegjse per shtypjen qe i ben slita akullit...

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •