Faqja 1 deri nė 22 nga 22

Tema: Milky Way - Rruga e qumeshtit

 1. #1
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Arrow Milky Way - Rruga e qumeshtit


  Milky Way - Rruga e qumeshtit

  Milky Way - Rruga e Qumeshtit eshte nje galaktike Spirale edhe eshte galaktika ku ne jetojme.

  Madhesia: 100.000 vjet drite
  Trashesia: 1.000 vjet drite
  Distanca e Qendres: distanca e qendres Milky Way nga Dielli jone eshte 25.000 vjet drite
  Masa: 750 miliard deri ne 1 trilion te masses Diellore
  Numri i Yjeve: 100 deri ne 400 miliard
  Ylli me i Vjeter: ylli me i vjeter eshte 13.2 miliard vjet
  Rrotullimi i Diellit: rrotulimi i Diellit rreth galaktikes sone eshte 250 milion vjet
  Rrotullimi i Kraheve: rrotullimi i kraheve perrreth galaktikes eshte 50 milion vjet
  Rrotullimi i Qendres: rrotullimi i qendres rreth vetes eshte 15 deri ne 18 milion vjet
  Shpejtesia rrotullimit: 552 kilometra per sekond


  Milky Way- Rruga e Qumeshtit eshte galaktike, e cila eshte shtepi e sistemit tone diellor, se bashku me te pakten 100 deri ne 400 miliarde yje te tjera. Shume materiale pluhuri-gazi si nebulas etj, ndoshta kane ardhur ne galaktiken tone nga galaktikat xhuxhe, te cilat jane aktualisht ne takime te ngushta me Milky Way - Rruga e Qumeshtit: M54 nga SagDEG, dhe ndoshta M79 nga xhuxhi Arusha.

  Si ka mundesi qe nje galaktike eshte kaq gjigande sic eshte Milky Way?. Masa e tij eshte 750 miliard deri ne 1 trillion me i madh se masa Diellore, dhe diametri i tij eshte rreth 100,000 vjet drite. Hetimet e shperndarjes se reve te hidrogjenit kane zbuluar se Milky Way eshte nje galaktike spirale e tipit Hubble Sb ose Sc. Galaktika jone ka dy komponente : 1 ) e theksuar, 2) disk ekspozuar nje strukture spirale, dhe nje sistem qendre ne berthame e cila eshte pjese e nje fryrje te dukshme. Vezhgimet ne dekada kane sjelle deshmi gjithnje e me shume se Milky Way mund te kete nje strukture te drejte ne menyre qe te jete e tipit SB, qe te mund te duket si galaktikat M61 ose M83. Hetimet e fundit kane sjelle mbeshtetje per supozimin se Milky Way mund te kete edhe nje strukture te theksuar qendrore si galaktikat spirale: M58, M91, M95, ose M109, dhe keshtu mund te jene te tipit Hubble SBB.

  Milky Way - Rruga e Qumeshtit i takon grupit lokal, nje grup i vogel me 3 galaktika te medha dhe mbi 30 te vogla, dhe eshte e dyta per madhesi pas (Andromeda M31). M31, ne rreth 2.9 milion vjet drite larg Milky Way dhe gjithashtu me e aferta nga te gjitha galaktikat tjera, por nje numer i galaktikave te zbehta jane shume me te aferta se sa M31. Shume prej anetareve te Grupit Lokal xhuxh jane fqinjet e Milky Way. Dy fqinjet me te afert jane zbuluar kohet e fundit ne 2003. I pari eshte Xhuxhi Canis, berthama e te cilit eshte rreth 25,000 vite drite larg nesh dhe rreth 45.000 vite drite vjet nga Qendra Galaktikes. I dyti vjen ne rreth 88.000 vjet drite prej nesh dhe rreth 50,000 vite drite nga Qendra Galaktikes. Keto dy galaktika xhuxhe jane aktualisht ne takime te ngushta me Galaktiken tone dhe ne pjeset e orbitat te tyre ndodhen edhe brenda vellimit te Milky Way. Ata jane ndjekur ne distance te spikatura nga rete e medha dhe te vogla, respektivisht 179.000 dhe 210.000 vjet drite.

  Krahet ne forme spirale permbajne perberje nderyjore, mjegullnaja, dhe yjet e rinj te grupimeve te hapur. Nga ana tjeter, komponenti i fryrjes perbehet nga yje te vjeter. Galaktika jone ka rreth 200 globulars, te cilat jane grupime yjesh. Keto zona te rrumbullaketa jane te fuqishme ne drejtim te Qendres Galaktikes. Nga shperndarja e tyre e dukshme ne qiell, Harlow Shapley ka arritur ne perfundimin se qendra e Milky Way shtrihet ne nje distance te konsiderueshme ne drejtim te Shigjetarit dhe jo afer nesh, sic kishte qene menduar me pare.

  Sistemi yne diellor eshte i vendosur ne kuader te rajoneve te jashtme ne galaktike, gjithashtu brenda diskut rreth 20 vite drite mbi avionin ekuatorial ne drejtim te Polit te Veriut te Galaktikes Sone, por 25,000 vite drite larg nga Qendra. Milky Way tregon se si shkelqen rreth e rrotull ne qiell se bashku me kete aeroplan simetrik, i quajtur Ekuatori Galaktikes. Distanca e 28.000 vjet drite eshte konfirmuar nga te dhenat e ESA's Hipparcos Satelit Astrometric. Hetime tjera te publikuara kane kundershtuar kete vlere dhe kane propozuar nje vlere me te vogel retth 25.000 vjet drite. Nje hetim i koheve te fundit jep afersisht 26.000 vjet drite. Keto te dhena, qofte dhe me rendesi, nuk do te kene efekt negativ per distancat e objekteve te veēanta ne galaktiken tone ose me tej.

  Sistemi Diellor eshte i vendosur brenda nje krahu ne forme spirale, i quajtur krahu i Orionit, i cili eshte thjesht nje lidhje ne mes te armeve te brendshme dhe te jashtme.
  Ashtu si galaktikat tjera, edhe ne galaktiken tone ndodhin Supernova. Supernova eshte nje gje spektakolare qe shihet nga Toka me ndihmen e teleskopeve te sofistikuar. Per fat te keq nuk eshte shfaqur asnje deri tani,qe te shihet pa ndihmen e teleskopit per faktin se ato ndodhin thelle ne hapesire.


  Elton Balla
  Angli Oxford 2010
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 2. #2
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Oct 2010
  Postime
  22

  Default

  E lexova dhe ket ..
  Sdi ēte them mahnitem sa her lexoj
  Jan dy dit ne vit qe ti nuk mund te besh gje,njera quhet "DJE" tjetra quhet "NESER". Per ket qe sot esht dita tamam qe te Duash,Besosh dhe besh diēka e pikerisht jetosh..

 3. #3

 4. #4
  Member enxhi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Dec 2010
  Vendodhja
  ALBANIA
  Postime
  35

  Default

  interesant ky materiali :-)
  Success doesn't come to you…you go to it.

 5. #5

  Default

  Sa me shume e studjon universin aq me shume futesh ne mendime se nga erdhi gjithe kjo???!!!Eh megjithse firma ime i thote te gjitha
  Shume matrial i mire dhe ndonjehere e veshtir per ta besuar, por gjithsesi nuk ka nevoje qe ta basoshe pasi jane fakte te vertetuara
  Kam disa gjera ne lidhje me kete matrial por nuk kam te drejten e autorit per shperndarje, nese do ta siguroj mund ta publikoje per te gjithe.

 6. #6
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  mund ta postosh pa problem se e rregulloj un pastaj qe ta ngjis me postimin tjetrer
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 7. #7

  Default

  te dhenat nga NASA jane por i ka mare dikush tjeter te drejten per botim, pra eshte nje permbledhje ne lidhje me sistemin tone djellore, ka dhe foto por nuk i kam ne gigital fotot, dhe nese i skanoje nuk do te dalin ne cilesin e duhur, por nejse, une do pyes njehere nese mund ti publikoje.

 8. #8
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  ok varet ca infosh jan besoj se duhet ti kem por mi trego i her gjithsesi ti shof
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 9. #9

  Default

  Ok, po te referoje vetem dy teme nuk e nese i ke lexuar apo nese i ke postuar ketu se nuk i kam lexuar te gjitha temat.
  Njera eshte Adresa e persosur e tokes pra referon ne menyre shume te kuptueshme ne lidhje me vend ndodhjen e palanetit tone, per mundesin e jetes, por dhe nje me teme Mburojat dinakime te tokes pra qe shpjegone se si jemi te mbrojutur ne nje rebesh asteroidesh nje, ndikimit UV etj.

 10. #10
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  ok gjithsesi duket interesant
  por ishalla ska lidhje apo fene brenda lol

  e kam iden ca infosh jan gjithsesi kur ti kesh gati me thuaj
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 11. #11
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Aug 2010
  Vendodhja
  tirana
  Postime
  11

  Default

  Na kenaqe Tono

 12. #12
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2011
  Vendodhja
  Jefferson, Wisconsin, United States
  Postime
  87

  Default

  Punim shum te mire Toni !
  Po e bashkėngjis nji foto qe prezenton qendren e Galaktikes sone!
  http://www.universalb.com/album/data..._Milky_way.JPG

 13. #13
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Foto qe kam vene i kushtohet temes refet jo pamjes orgjinale , dmth eshte foto animation qe tregon cdo krahe dhe cep te galaktikes sone
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 14. #14
  Junior Member saranda's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jul 2011
  Postime
  23

  Default

  pyes veten cfare mund te kete ne qender te rruges se qumshtit dua te them nese tek ne (ne sistemin tone diellor) ka kaq drite atehere paramendo se sa drite mund te kete ne qender ku ka yje me te medhaja se dielli yne.Ndoshta atje mund te kete ndonje sistem ne te cilin mund te kete jete apo dicka e ngjajshme eshte e pabesueshme. E them kete duke u bazuar tek fotoja.
  Njerzimit i duhet shume shume kohe per te zbuluar vetem pak nga misteret e universit te cilat te thjesht te mahnisin me bukurine dhe fshehtesine e tyre gjithashtu ata ta shtojne edhe me shume ndjenjen e kuriozitetit.
  fotoja eshte shume e bukur dhe duke e pare ate krijohen shume mendime te ndryshme....
  sukese!!!

 15. #15
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Ne qender te milky way eshte vrima e zeze supergjigande, gjithashtu dhe quasar. Analizoje ne kete menyre, sa me thelle ne fshatra te shkosh aq me pak drita do shohesh, sa me ne qender te qytetit te shkosh aq me shume drita dhe shkelqim do shohesh. Ne disa galaxy jan pare fenomene te cuditshme , si nje grup yjesh blu te cilat ndodheshin ne qender te vrimes se zeze tek ajo galaktike, pra sa me shume explorohet universi aq me teper gjera te reja gjejm.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 16. #16
  Junior Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2011
  Postime
  1

  Default

  nqs. ka mundesi ta postoni jo vetem per Galaktiken ton por per galaktikat ne pergjithesi dhe llojet e saj....

  ju flm per mirekuptimin

 17. #17
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Do e bejme dhe ate Guri por avash avash
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 18. #18
  Junior Member geraldi's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Feb 2012
  Vendodhja
  Tirane
  Postime
  9

  Default

  Per te dale nga galaktika besoj se nuk duhen me shume se 500 vjet drite, mjafton te dalesh nga polet e diskut te galaktikes.

 19. #19
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  rreth 500 ne 600 vite drite per te dale nga trashesisa , kurse shume me teper per te dal kompllet fare larg diskut .
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 20. #20
  UniverseScience Space Robot's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  May 2013
  Vendodhja
  Albania
  Postime
  44

  Default

  Kam degjuar se ne Qender te Galaktikes sone ndodhet nje Vrime e Zeze super masive qe eshte 50 here me e vogel se ajo qe ndodhet ne Andromeda.

 21. #21
  Oxford Astrophysics Elton Balla's Avatar
  Dita e Regjistrimit
  Jun 2010
  Vendodhja
  Oxford - Angli
  Postime
  718

  Default

  Quote Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Space Robot Shiko Postimin
  Kam degjuar se ne Qender te Galaktikes sone ndodhet nje Vrime e Zeze super masive qe eshte 50 here me e vogel se ajo qe ndodhet ne Andromeda.

  E sakte ne fakt cdo Galaxy ka nje vrime te zeze ne qender .
  Arsya se pse e andromedes eshrte me e madhe, sepse ajo eshte rreth nje here me e madhe ne madhesi se sa galaktika jone.
  Pėrdor ėndrrėn tėnde pėr tė prekur njė dimension tjetėr.

 22. #22
  Member
  Dita e Regjistrimit
  Sep 2013
  Vendodhja
  DROBESH-VITI
  Postime
  37

  Default

  Njeriu eshte i kufizuar nga mendaj por i habitur nga ajo qe shef.

Informacioni i Temės

Users Browsing this Thread

Aktualisht kemi 1 vizitorė duke shikuar kėtė temė. (0 Anėtarė dhe 1 vizitorė)

Regullat e Postimit

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •